مشکلات و محدودیت‌های ساخت اکانت پی‌پال در ایران و راه‌حل آن

مشکلات و محدودیت‌های ساخت اکانت پی‌پال در ایران و راه‌ حل آن

پی‌پال یک شرکت آمریکایی است که به صورت جهانی نسبت به ارائه سرویس خدمات پرداخت آنلاین و انتقال پول اقدام می‌کند. با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، استفاده از این سیستم و خدمات برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر نمی‌باشد. البته راه‌هایی برای استفاده ایرانیان از پی‌پال وجود دارد که در مقاله “افتتاح حساب پی پال در ایران” درباره آن صحبت شده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که بعد از ساخت حساب کاربری در پی‌پال و استفاده از آن، همواره با مشکلات و خطراتی مواجه خواهید بود که برخی از آن‌ها به دلیل ایرانی بودن و برخی دیگر به دلیل عدم آشنایی با قوانین پی‌پال می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مسائل و مشکلاتی که در استفاده از سیستم پی‌پال ممکن است برای شما پیش آید، آشنا کنیم.

مشکلات و خطرات استفاده از پی‌پال

به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه ایران که در مقدمه ذکر شد، شما به عنوان یک فرد ایرانی و با مشخصات مربوط به کشور ایران، نمی‌توانید اقدام به افتتاح حساب پی‌پال نمایید و برای این کار به مشخصات آدرس اقامتی کشوری غیر از ایران نیاز دارید. پی‌پال در ابتدا آدرس اقامتی از شما نمی‌خواهد اما در مراحل بعد قبض تلفن یا فیش برق با مشخصات شما نظیر نام، نام خانوادگی و آدرس را از شما درخواست می‌کند و بنابراین نسبت به به تائید هویت شما قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد.

چنانچه این شرکت از این موضوع آگاهی پیدا کند که کاربری ایرانی از اکانت پی‌پال استفاده می‌نماید، اقداماتی را جهت محدود کردن فعالیت آن حساب انجام می‌دهد. این اقدامات در ادامه مقاله آمده است.

حساسیت‌های پی‌پال، ایجاد محدودیت‌ها و راه‌حل‌های رفع آن

کاربران پی‌پال با رعایت نکردن مواردی که در ادامه ذکر می‌گردد، باعث ایجاد حساسیت بر روی اکانت (حساب کاربری) خود می‌شوند و بدین ترتیب عواقب بعدی آن گریبانگیر آن‌ها می‌شود. شما به عنوان یک دارنده حساب پی‌پال باید مواردی که رعایت آن بسیار مهم است را بدانید که در زیر آمده است.

  • وارد شدن به حساب پی‌پال با IP ایران

اگر به هر دلیلی و حتی به اشتباه با IP ایران وارد اکانت خود شوید، پی‌پال اکانت شما را لیمیت (Limit) یا محدود می‌کند. با قرار گرفتن حساب شما در وضعیت لیمیت تقریبا تمامی امکانات حساب شما از قبیل انتقال پول، خرید از درگاه Paypal و مانند آن، قطع می‌شود. در این حالت باقیمانده موجودی حساب شما تا خارج شدن حساب از این وضعیت غیر‌قابل دسترس خواهد بود و تنها در این شرایط می‌توان بع حساب پول وایز نمود که با توجه به Limit بودن حساب اقدام خطرناکی می‌باشد زیرا ممکن است نتوانید حساب را از این وضعیت خارج کرده و تمامی پول شما غیر‌قابل استفاده گردد.

راه‌حل این مشکل ارائه مستنداتی است که نشان دهد شما در ایران فعالیت نمی‌کنید و در این کشور حضور ندارید اما از آنجا که ایرانی‌ها اغلب با اطلاعات غیر واقعی اکانت می‌سازند، برای رفع این مورد به مشکل بر‌می‌خورند.

  • واریز پول از یک منبع ناشناس به حساب شما

اعتبار یک تراکنش به شفاف بودن آن است یعنی پولی که رد و بدل شده است بابت یک خدمات یا کالای مشخص و قانونی باشد. بنابراین تمامی تراکنش‌های درون پی‌پال باید مطابق قوانین بین‌المللی بوده و به طور مثال نقض کننده تحریم‌ها نباشد. مطابق این اصل، پی‌پال به صورت دوره‌ای و تصادفی ممکن است برخی از تراکنش‌های شما را انتخاب و از طرفین معامله بخواهد تا اسناد لازم جهت قانونی بودن آن را ارائه کنند. در چنین شرایطی که پی‌پال به تراکنشی مشکوک شود ممکن است آن تراکنش را در وضعیت معلق (Pending) قرار داده و تا حصول اطمینان از درستی معامله، مبلغ را به حساب گیرنده واریز نکند. همچنین امکان لیمیت شدن حساب نیز درصورت عدم ارائه مستندات وجود دارد.

برای جلوگیری از این مشکل همواره رسیدها، گواهی‌ها و سایر اسناد یک پرداخت یا واریز از حساب خود را داشته باشید تا در مواقع لزوم آنها را ارائه نمایید.

 

  • تراکنش های بالاتر از سقف مجاز پی پال

به طور معمول، پی پال برای هر اکانت سقف معینی از تراکنش را مجاز می‌داند، به عنوان مثال ممکن است به میزان ۳۰۰۰ دلار در روز، سقف تراکنش‎های شما را در نظر بگیرد. عدد در نظر گرفته شده برای اکانت شما به مولفه های زیادی بستگی دارد که آگاهی از برخی از این مولفه ها، تنها در اختیار PayPal است. از مولفه‌های تاثیر‌گذار در سقف مجاز تراکنش‌ها می‌توان به نوع اکانت (مانند Personal، Premier، Business)، مدت زمان سپری شده از تاریخ ایجاد اکانت، میزان مبالغ پرداخت شده از حساب شما و یا واریز شده به حسابتان و مواردی از این دست اشاره کرد.

در صورت عبور از سقف مجاز، اکانت شما به مدت ۲۴ ساعت به حالت معلق در می‌آید و در این مدت، فرصت دارید تا با ارائه مدارک مستند مانند فاکتور کالا یا خدمات دریافت شده (Invoice) یا مدارک دیگر به پی پال اثبات گردد که تراکنش شما قانونی بوده است. در غیر این صورت اکانت شما، لیمیت خواهد شد.

 

  • وجود اطلاعات مرتبط با ایران در فرایند پرداخت

این مورد را می توان یکی از بدترین اتفاقات برای حساب پی پال دانست. در صورت وجود اطلاعات و آدرس ایران، پی پال اکانت را لیمیت کرده و حتی ممکن است نتوانید حساب خود را به حالت سابق بازگردانید و تمامی موجودی آن را نیز از دست می‌دهید. بنابراین در هنگام پرداخت با درگاه پی پال، پر کردن فرم‌های مربوط به خرید اینترنتی، و به طور کلی در تمامی فرایندهای پی‌پال تا نهایی شدن پرداخت، به هیچ عنوان نامی از ایران و یا آدرسی از ایران نباید وجود داشته باشد. در صورت اتفاق چنین مسئله‌ای باید با ارسال مدارک پی پال را قانع کنید که فرایند پرداخت شما با ایران ارتباطی ندارد.

نکته: با توجه به حساسیت های ذکر شده سعی کنید مبلغ زیادی در حساب پی‌پال خود، نداشته باشید تا در صورت بلوکه شدن حساب، مبلغ قابل توجهی را از دست ندهید.

کارکردن با حساب پی‌پال با توجه به حساسیت‌های بالای آن و تحریم ایران، از مرحله ایجاد حساب کاربری تا پرداخت، ممکن است مشکلات بسیار زیادی را برای شما به وجود آورد و در این مقاله تلاش شد تا بیان مشکلات و مواردی که منجر به مسدود شدن حساب پی‌پال می‌شود، شما را با محدودیت‌ها و حساسیت‌های این حساب آشنا نماییم.

پاسخ بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های * دار ضروری هستند.