مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

دانشجویان مشمولی که قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارند، خدمت سربازی را مانعی بر سر راه خود دانسته و همین امر سبب دلسردی آن‌ها برای ادامه تحصیل در خارج می‌گردد، حال آن‌که با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانند به راحتی برای مقاطع بالاتر اپلای نمایند و برای طی کردن یک دوره تحصیلی، از کشور خارج شده و پس از اتمام آن بازگشته و سپس به خدمت سربازی بروند. در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت جهت خروج از کشور می‌پردازیم.

فرایند دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولین

برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

شرایط مهم برای خروج از کشور چیست؟

دانشجویانی که خدمت سربازی نرفته‌اند باید حائز شرایطی باشند تا بتوانند برای خروج از کشور اقدام کنند. این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
 • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را از دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

نکته: اگر در زمان مشخص شده به ایران بازگشتید اما در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه مراجعه نکردید، از خروج شما از کشور به مدت ۶ ماه ممانعت به عمل خواهد آمد و هیچ معافیتی در این ۶ ماه شامل حال شما نخواهد شد. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت‌تر خواهد بود و  این دسته از افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط خواهد شد با آن‌ها همانند سایر غایبان برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند. در ادامه وثیقه‌های قابل قبول برای سپردن به سازمان نظام وظیفه آمده است.

مواردی که می‌توانید به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه قرار دهید

نظام وظیفه در مقابل ارائه معافیت تحصیلی به شما، یک وثیقه دریافت می‌نماید و شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای تهیه وثیقه انتخاب نمائید.

• سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

• ضمانت بانکی

برای دریافت ضمانت بانکی دو راه پیش روی شماست، یا باید پول نقد به بانک پرداخت نمائید و در ازای آن ضمانت بانکی بگیرید و یا می‌توانید سند یا سفته نزد بانک به امانت گذاشته و ضمانت بانکی دریافت کنید. توجه کنید که همه بانک‌ها این ضمانت نامه را نمی‌دهند، پس لازم است بانک‌هایی را که در این زمینه با شما همکاری می‌کنند را از قبل شناسایی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید و نمونه ضمانت نامه را از نظام وظیفه بگیرید و به بانک مورد نظر ببرید تا طبق مقررات نظام وظیفه ضمانت نامه پر شود.

• پول نقد

در این روش باید حداقل مبلغ ۱۷ میلیون تومان را به صورت سپرده بلند مدت، سرمایه‌گذاری کنید. از آنجا که نظام وظیفه از شما تعهد ۴ الی ۶ ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد، کافیست به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌نمائید و به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هر ساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

• سند

برای دریافت ضمانت بانکی می‌توانید سندی را در گرو بانک بگذارید. برای این کار سند را به بانک می‌برید و بانک شما را به شهرداری معرفی می‌کند تا ملک ارزش گذاری شود و پس از آن بانک ضمانت نامه را به شما می‌دهد تا به نظام وظیفه ببرید.

دریافت گذرنامه

پس از ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه این سازمان مدارک شما را بررسی و در صورت تائید مدارک، آن‌ها را به اداره گذرنامه ارسال می‌کند. بعد از حدود یک هفته باید به اداره گذرنامه مراجعه نمائید و در این مرحله، اداره گذرنامه با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، بازه زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

بنابراین بر اساس مطالب ذکر شده، چنانچه به خدمت سربازی نرفته باشید نیز می‌توانید گذرنامه دریافت نموده و مراحل اپلای برای تحصیل در خارج از کشور را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید با دریافت پاسپورت برای خروج موقت، در زمان دریافت پذیرش از دانشگاه، مراحل را با سرعت بیشتری پیش برده و در مرحله بعد برای دریافت معافیت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه اقدام نمائید.

۲۴۱ دیدگاه

 1. سلام
  دوستان مطلع میگن الان برای وثیقه فقط پول نقد اونم تو بانک قوامین قبول می کنن

 2. من ترم ۱۰ کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی اصفهان هستم و معدلم حدود 14.5 هستش. دارم برای آیلتس میخونم و فکر کنم تا آخر مرداد ماه بتونم آیلتس 7 آکادمیک بگیرم.(الان وسط خرداد ماه هستیم) و تا آخر شهریور هم فارغ التحصیل میشم. میخوام ببینم چقدر طول میکشه تا مهاجرت کنم؟ باید برم یه دانشگاه آزادی چیزی ثبت نام کنم تا موقع مهاجرت سرباز نباشم؟ از کی باید اقدام کنم ؟ بعد از گرفتن مدرک لیسانس و آیلتس یا از الان هم میشه اقدامی کرد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   شما می‌توانید تا یک سال پس از اتمام تحصیل خود اقدام به اپلای و دریافت پذیرش نمایید. ددلاین‌های ترم پاییز سال آینده، از آذر ماه تا بهمن ماه هستند و در صورت دریافت پذیرش می‌توانید در تابستان 2019 به کشور مقصد سفر کنید.

   پس از پذیرش، در صورتی که محل خدمت شما جزو مکان‌های حساس که اجازه خروج از کشور را نمی‌دهند نباشد، شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور با نامه ترخیص از خدمت معاف شوید.

 3. این قانون هنوز صحت داره؟

  • با سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله این قانون در حال حاضر وجود دارد و اجرا می شود.

 4. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای مقطع کارشناسی هم معافیت تحصیلی میدن برای تحصیل در خارج ؟ من الان ۱۸ سالمه پیش دانشگاهی رو تموم کردم و تا مهر ماه معافیت تحصیلی دارم.
  و یه سوال دیگه داشتم امکان اینکه بعد از پایان درس و برگشتن به ایران امکان خریدن سربازی هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی به شرطی که مشمول نباشید وجود دارد. توصیه می‌شود قوانین این مورد را برای مقطع کارشناسی بررسی نمایید.
   در مورد سوال دوم شما ما اطلاعی نداریم و این مورد بستگی به قانون آن زمان دارد.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 5. با سلام ، سوالی که دارم این هست که گفتید برای گرفتن معافیت تحصیلی برای خروج ، اول باید نامه پذیرش از دانشگاه خارج رو دریافت کنیم ؛ حالا سوال این جاست که برای گرفتن پذیرش از اونجا ، باید ترجمه مدرک و ریزنمرات رو واسشون ارسال کنیم ؛ درحالی که دانشگاه بدون پایان خدمت ، مدرک و ریزنمرات رو بهمون نمیده . در این مورد باید چه کار کنیم ؟
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با ترجمه ریزنمرات (حتی غیر رسمی) قادر به اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور هستید و تا زمان ثبت نام پس از سفر به کشور مربوطه در دانشگاه مورد نظر نیازی به اصل مدارک خود نخواهید داشت.

 6. سلام. من 20 سالم است و دانشجوی رشته ی اقتصاد هستم. میخوام برای دوره ی مستر (فوق لیسانس) به کانادا یا آمریکا بورس بگیرم. توضیحات شما نسبتا کامل بود فقط یه خواهشی دارم و اون اینه ک الان ک هنوز حدود ۳ سال از درسم مونده (به غیر از معدل و رزومه ی بالا و مسایل از این قبیل) در مورد معافیت یا اپلای چیزی هست ک از همین الان دنبالش بیوفتم؟ حداقل از روی محکم کاری
  ممنون میشم یه توضیح کوتاهی در مورد شرایط بنده بدید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در مورد اپلای به شما توصیه می‌کنیم در بلند مدت روی معدل، زبان، مقاله و ارتباط با استاد ها تمرکز کنید .

   مقاله‌های بخش اپلای وبلاگ و سایت تهران پیمنت نیز ممکن است به شما کمک کنند.

 7. س.خسته نباشید.من الان ۱۹ سالمه و یه سال پشت کنکور بودم و از مهر دانشگاه میرم.خاستم بدونم چطوری بدون سربازی میشه در خارج از کشور تحصیل کرد و ایا با معافیت دانشگاه و انصراف از ان ویزای تحصیلی به من تعلق میگیره یا ن.باتشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تا یک بار قادر به انصراف و ادامه تحصیل در مقطع معادل هستید و می‌توانید برای مقطع یکسان یا مقاطع بالاتر از کارشناسی (کارشناسی ارشد و دکتری) از معافیت تحصیلی استفاده نمایید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 8. سلام.من سال دومی هست که کنکور میدم و متولد ۷۸ هستم وامسال مشمول خدمت سربازی میشم.خاستم بدونم که ایا میشه دوترم در دانشگاه ایران خوند و بعد انصراف داد و در دانشگاه های خارج از کشور به تحصیل پرداخت و ایا میشه با گرفتن معافیت تحصیلی از دانشگاه ویزای دانشجویی دریافت کرد؟باتشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار می‌توانید در مقطع یکسان از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 9. با سلام.
  کسی که مشمول است و غیبت ندارد، از چه طریقی میتواند جهت ادامه تحصیل در مقطع پایین تر و یا معادل از کشور خارج شود؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید برای این کار خدمت سربازی را به پایان برسانید یا معاف شوید یا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 10. با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما دوست عزیز
  می خواستم بپرسم میشه در حال حاضر از سند ملکی به عنوان وثیقه استفاده کرد و اینکه چطوری نامه پذیرش رو از دانشگاه مقصد بگیریم اگه میشه یکم بیشتر در مودش توضیح بدید از تون ممنون میشم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

   برای اطلاعات بیشتر در مورد کسب پذیرش از دانشگاه می‌توانید به بخش اپلای مقاله‌های وبلاگ مراجعه نمایید.

 11. سلام با عرض خسته نباشید ترم ۵ کاردانی هستم و میخام برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم آلمان خدمت سربازی نرفتم میخاسم بدونم چطوری باید معافیت بگیرم ک برم؟
  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاله "مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت بگیرند؟" در وبلاگ تهران پیمنت مراجعه کنید:
   http://blog.tehranpayment.com/military-service-studentship-exemption/

 12. با سلام خدمت شما.من دانشجو ترم ۴مهندسی برق در دانشگاه غیرانتفاعی در مشهد هستم. میخاستم ببینم برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان برای مثال چه باید کرد؟( البته پس از پایان دوره کارشناسی)
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما برای اپلای در دانشگاه‌های خارجی نیاز به گذراندن مراحلی از جمله شرکت در آزمون تافل یا آیلتس، تهیه رزومه تحصیلی، نوشتن انگیزه نامه و ... دارید که در مقاله "اپلای چیست" در وبلاگ تهران پیمنت و همچنین مقالات بخش اپلای وبلاگ، می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود در مورد اپلای را بدست آورید.
   لطفا دقت نمایید که معمولا برای دوره های پزشکی کمک هزینه های تحصیلی ارایه نمی شود و احتمالا باید خودتان هزینه تحصیل در رشته های پزشکی را تامین نمایید.
   لینک مقاله: http://blog.tehranpayment.com/what-is-apply-for-universities/

 13. سلام.وقت بخیر.
  خواستم بدونم من داشنجوی مقطع دکترا توی ایرانم و حالا اگر از یه دانشگاه خارجی برای مقطع دکترا دوباره اپلای بگیرم آیا اجازه خروج بهم داده میشه یا خیر؟ و اینکه وقتی اپلای گرفتم باید اول اینجا انصراف بدم و این موضوع مشکلی برای خروجم پیش نمیاره؟
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تا یک بار قادر به استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع یکسان هستید.

 14. سلام
  آیا در حین سربازی هم میشه ادامه کار اپلای رو انجام داد و معافیت تحصیلی گرفت؟
  باسپاس

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، مشکلی برای این کار وجود ندارد و هر زمانی که پذیرش بگیرید قادر به استفاده از معافیت تحصیلی مقطع بالاتر هستید.

 15. سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من تو دانشگاه پیام نور برای مرخصی تحصیلی سربازیم ثبت نام کردم و برای دانشگاه ترکیه میخوام کنکور بدم.میخواستم بدونم اگه قبول شم وبرم اونور مبلغی که گرو میزارم میره تو حساب دولت؟ اگر نه تا چه مدت اجازه ی بازگشت و تمدید خروج مجدد دارم؟چند ماه یک بار باید بیام و تمدید کنم؟؟

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. با توجه به این که این روش خلاف قوانین و مقررات می باشد، ما نمی توانیم در رابطه با آن اظهار نظر کنیم.

 16. سلام
  میخواستم مشاوره واسه اپلای بگیرم اگه شماره تماسی بدید ممنون میشم.

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. ما خدمات مشاوره اپلای ارائه نمی دهیم. شما می توانید تنها جهت دریافت مشاوره در رابطه با پرداخت های ارزی مرتبط با اپلای با ما تماس حاصل فرمایید.

 17. سلام به کدوم دسته از دانشجویان ایرانی که میخوان برن خارج از کشور ارز دانشجویی میدن و ایا تو این اوضاع هم ارز میدن؟؟ ممنون از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   اخبار در مورد این موضوع بسیار متناقض است و ما نمی‌توانیم قطعی اظهار نظر کنیم، ولی طبق تجربه دانشجویان در حال حاضر ارز دانشجویی داده نمی‌شود.

 18. سلامبنده متواد 77 هستم و یک سال هم پشت کنکور بودم میخواستم بدونم برای تحصیل پزشکی میشه معافیت گرفت؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما برای ادامه تحصیل خود قادر به گرفتن معافیت تحصیلی هستید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 19. سلام و متشکر از مطلب خوبتون من از دانشگاه خارجی قبول شدم در مقطع دکتری پزشکی در حالی که الان کارشناسی ترم آخر رشته مکانیک میخونم رو می خونم و قراره این ترم فارغ التحصیل بشم چیکار می تونم بکنم تا این فرصت و از دست ندم میتونم بعد از تموم شدن معافیت تحصیلی بگیرم یا انصراف بدم یعنی میشه از اول معافیت گرفت؟ ممنون از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید معافیت تحصیلی دریافت کنید اما توصیه می‌کنیم برای اطمینان بیشتر در این باره مطالعه نمایید.

 20. سلام.من فارغ التحصیل دوره کارشناسی هستم . برای داشتن معافیت میخوام ارشد 1 یا 2 ترم بخونم که تو این مدت پذیرش بگیرم.سوالم اینه که بعد از اخذ پذیرش امکان انصراف از دانشگاه فعلی و اخذ معافیت تحصیلی مجدد تو همین مقطع رو دارم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ماده 35: مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.

   تبصره 1: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.

   بله، شما طبق این بند قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید.

 21. سلام ممنون برای توضیحات کامل فقط یه یه سوال شما نوشتید برای مقاطع بالاتر.من داخل ایران فوق دیپلم گرفتم و برای تحصیل در کانادا میخوام دوره های 2 ساله کالج(نمیدونم معادل چه مدرکی در ایران میشه)بخونم ایا با وضعیت من که فکر کنم مقطع بالاتر نمیشه با پذیرش کالج میتونم پاسپورت بگیرم؟

  • از سوال شما متشکریم. شما نمی توانید با ویزای تحصیلی پاسپورت کشور کانادا را دریافت کنید. اما در صورت تغییر ویزای خود، مطابق قوانین کشور کانادا تمامی دوره اقامت شما در این کشور (شامل دوره ای که با ویزای تحصیلی در این کشور اقامت داشتید) برای دوره زمانی مورد نیاز برای دریافت پاسپورت محاسبه می شود.

 22. سلام. من دانشجوی کارشناسی هستم و تا آخر همین شهریور درسم تموم میشه
  میخام بدونم آیا اصلا راهی هست برای من که اول اپلای بگیرم برم فوق رو بخونم بعد برگردم و برم سربازی یا حتما اول سربازی رو باید برم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا 1 سال پس از فراغت از تحصیل قادر به استفاده از معافیت تحصیلی هستید. این معافیت برای هر مقطع فقط یک بار داده می‌شود.

 23. سلام خسته نباشید
  دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران هستم در سال ۹۲ به دانشگاه ورود کردم و به دلیل تغییر مکان مجبور به انصراف شدم و ورودی ۹۳ شدم و تا شهریور ۹۸ به من معافیت تحصیلی دادند. حال فقط یک سال وقت دارم و هنوز کارشناسیم تمام نشده و قصد دارم که در همین مقطع کارشناسی در رشته دیگر به کانادا بروم آیا میتوان معافیت تحصیلی مجدد برای تحصیل در خارج از کشور گرفت ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.

   تبصره 1: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.

   طبق قانون فوق، امکان اپلای و کسب پذیرش برای شما وجود دارد.

 24. با سلام من دانشجوی ترم ۱۰ کارشناسی مکانیک هستم و برای رشته ی هنری تو مقطع کارشناسی میخوام اپلای کنم،با انصراف از مکانیک و فرصت یکساله تحصیل مجدد آیا پس از دریافت ادمیشن با معافیت تحصیلی من موافقت میشه؟
  (طبق قوانین نظام وظیفه که دانشجویان انصرافی یکسال فرصت ورود مجدد به دانشگاه ها را دارا می باشند)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان کسب معافیت تحصیلی با توجه به قانون ذکر شده برای شما وجود دارد.

 25. با سلام. من دانشجوی مقطع {کارشناسی ارشد} هستم و بعد ار اتمام تحصیل قصد دارم در کشور دیگری پذیرش بگیرم برای مقطع {کارشناسی ارشد}. برای گرفتم معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور میتونم دوباره مقطع کارشناسی ارشد رو در گرایش دیگه ادامه بدم یا حتما باید در مقطع بالاتر یعنی دکترا پذیرش بگیرم.
  سپاس از پاسخ شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله، شما تا یک بار مجاز به کسب معافیت تحصیلی در مقطع یکسان هستید.

 26. سلام
  بنده اگر پذیرش از یک دانشگاه المان بگیرم, تا کی زمان دارم که برم المان و ثبت نام کنم در دانشگاه؟؟چون خبرها مبنی بر این هست که وقت سفارت 30 ماهه شده!!!!

  • با سلام

   سلام، از سوال شما متشکریم.
   شما می‌توانید جهت گرفتن وقت سفارت آلمان، از دانشگاه خود بخواهید در این رابطه به شما کمک کند. در رابطه با این مشکل نیز به طور کلی می‌توانید با دانشگاه مکاتبه کنید تا ببینید چه راه حلی به شما ارائه می‌دهند. مطابق تجربه ما، در بسیاری از موارد دانشگاه ها (نه لزوماً در کشور آلمان) در این موقعیت ها، امکانات خاصی را برای دانشجویان پذیرفته شده در نظر گرفته اند.

   البته به طور کلی پیشنهاد همیشگی ما اپلای کردن در کشورهای مختلف و تشکیل یک سبد از دانشگاه ها می‌باشد. به این ترتیب در رابطه با ویزا نگرانی کم‌تری خواهید داشت.

 27. سلام. من 18 سال دارم و مشمول هستم و در کشور ترکیه بورسیه گرفتم برای مقطع لیسانس. میخوام پاسپورت بگیرم و پاسپورت گیر سربازیه. راهی هست که بتونم برم؟ وثیقه ای سندی چیزی بذاریم بهم معافیت تحصیلی بدن؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   از نظر قانونی تحصیل مشمولین دیپلم در خارج از کشور ممنوع است و شما باید مقطع لیسانس را در ایران بگذرانید و سپس برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایید.
   همچنین توصیه می‌کنیم شرایط تحصیل در خارج از کشور پس از کسب مدرک کاردانی را نیز بررسی کنید.

 28. سلام. من ۱۹ سال دارم و در مقطع کاردانی رشته تاسیسات مشغول به تحصیل هستم می خواستم بدونم برای مقطع کارشناسی می تونم در استرالیا تحصیل کنم و یک سوال دیگه چگونه می تونم از دانشگاهی در استرالیا پذیرش بگیرم

  • سلام ، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید از مقطع کاردانی برای کارشناسی پذیرش بگیرید.
   برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا نیز پیشنهاد می‌کنیم به بخش اپلای وبلاگ تهران‌پیمنت مراجعه نمایید.

 29. سلام
  من دانشجوی دکتری روزانه هستم...میخوام در حین دکتری اپلای کنم...سربازی هنوز نرفتم...معافیت تحصیلی دارم...ایا میتوان پاسپورت و ویزای دانشجویی بگیرم و در ضمن ایا مدارک اصلی. برای پذیرش لازم است ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار مجاز به انصراف از دانشگاه و تحصیل در مقطع یکسان در خارج از کشور هستید.
   همچنین شما می‌توانید با ترجمه ریزنمرات خود اقدام به اپلای و اخذ پذیرش نمایید و تنها در زمان ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد.

 30. سلام . طبق قانون جدیدی که اومده و دیگه از مقطع دیپلم به مقطع لیسانس معافیت تحصیلی نمیدن ، آیا کسی که یکبار در مقطع کارشناسی انصراف داده و در حال حاضر در یک دانشگاه دیگه در داخل مشغول به تحصیله میتونه فرایند اپلای و ویزا رو انجام بده و با معافیت تحصیلی و با وثیقه به صورت توریستی خارج بشه و با هزینه خودش در کشور مقصد درهمین مقطع لیسانس مجددا شروع به تحصیل بکنه ؟ (برای کسی که قصد برگشت نداره)
  و اینکه آیا سفارت کشورها (مثلا کشوری مثل ایتالیا که سفارتش در ایران هست) به وضعیت خدمت متقاضی ها برای دادن ویزای تحصیلی گیر نمیدن ویا مثلا به کسی که یکبار انصراف داده طبق قانون داخل بخوان اجازه تحصیل مجدد ندن برای بار دوم؟
  (منظورم این هست که سربازی و قانون یکبار انصراف توی گرفتن ویزای تحصیلی ازسفارت ارتباط یا تاثیری داره؟)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار امکان انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی یکسان را دارید. بنابراین شما باید مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید. وضعیت نظام وظیفه معمولاً در فرآیند صدور ویزای توریستی یا دانشجویی از کشورهای اروپایی تاثیری ندارد. اما به طور کلی برای صدور ویزاهای دانشجویی به گپ تحصیلی (فاصله بین اتمام مقطع تحصیلی قبلی و شروع مقطع تحصیلی جدید) توجه می شود.

 31. سلام وقتتون بخیر
  من درحال حاضر در پایه دوازدهم تحصیل میکنم امسال کنکور دارم و همین ماه وارد دوره مشمولیت خدمت سربازی شدم میخواستم بدونم امکانش هست بعد دیپلم برای مقطع کارشناسی در خارج اقدام کنم؟چون از یکی شنیده بودم که برای مقطع کارشناسی وقتی مشمول میشی دیگه نمیتونی بری خارج باید واسه ارشد بری یا اینکه اول خدمتو بگذرونی بعد میخواستم بدونم این حرف درسته یا نه ممنون از شما و وبسایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، این موضوع صحت دارد و مشمولین دیپلم قادر به تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. لذا شما باید مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس برای پذیرش در یک دانشگاه خارجی اقدام نمایید.

 32. با سلام بنده شهریور 97 فارغ التحصیل شدم و الان در فرجه یکساله بعد از فارغ التحصیلی هستم

  الان دارم کارهای پذیرش رو دنبال میکنم و همین اول کار به مشکل برخوردم...

  الان برای ثبت نام اینترنتی و انجام دادن کارها در دانشگاه مقصد نیاز به شماره پاسپورت هست درصورتیکه چون الان معافیت ندارم پاسپورت بمن داده نمیشه.... برای گرفتن معافیت یکی از مسولین نظام وظیفه بهم گفت که باید نامه پذیرش از دانشگاه مقصد رو ببرم وزارت تا برام معافیت تحصیلی صادر بشه و تا پاسپورت هم نداشته باشم پذیرش نمیشم....

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   جهت اپلای نیاز به شماره پاسپورت نیست؛ اما در صورت دریافت پذیرش و آغاز فرآیند درخواست ویزا، به شماره پاسپورت نیاز خواهید داشت.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 33. با سلام و وقت بخیر
  من هفته پیش فارغ التحصیل شدم در مقطع کارشناسی ارشد رشته عمران. می خوام برای ادامه تحصیل MBA بخونم در کانادا. خواستم بدونم نظام وظیفه بهم اجازه خروج میده یا ممنوعیت خروج دارم و باید برای دکترا اقدام کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما قادر به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور هستید و کسب معافیت تحصیلی می‌باشید. شما تنها در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع یکسان را دارید. یک بار قادر به کسب معافیت تحصیلی می‌باشید.

 34. سلام روزتون بخیر
  در صورتی که در طول خدمت سربازی از خارج کشور پذیرش بگیرم، امکان توقف خدمت وجود داره؟
  و اگه وجود داره چطوری برای گرفتن ویزا باید اقدام کنم در طول سربازی؟

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. بله شما در صورت دریافت پذیرش می‌توانید روند اجرای خدمت سربازی خود را متوقف کنید، پاسپورت و اجازه خروج دریافت کنید و برای دریافت ویزا جهت مصاحبه از کشور خارج شوید و پس از دریافت ویزا به کشور مقصد سفر نمایید. طبعاً لازمه این موضوع دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خارجی می‌باشد و این که برای دوره تحصیلی پذیرفته شده (مثلاً دکترا) قبلاً معافیت تحصیلی دریافت نکرده باشید.

 35. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به خارج از کشور برای گذاشتن وثیقه میشه وثیقه نقدی را که 15 میلیون تومان هست انتخاب کرد و گذاشت؟ البته غیبت به هیچ وجه ندارم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله، شما قادر به گذاشتن وثیقه با استفاده از پول نقد می‌باشید.

 36. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.من فوق دیپلم دارم حالا میخوام اقدام کنم برای تحصیل به کانادا ولی برای کالج های 2 ساله ایا نظام وظیه برای کالج با وثیقه اجازه خروج میده؟اخه من شنیدم فعلا فقط برای فوق لیسانس و دکترا گذرنامه میدن؟البته من پاسپورت دارم ولی اجازه خروج از کشور مهمه

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به خروج از کشور برای ادامه تحصیل نیستند. برای حصول اطمینان در مورد معافیت تحصیلی دوره های کاردانی و فوق دیپلم بهتر است بیشتر تحقیق کنید.

 37. سوال دیگری هم دارم من فوق دیپلم دارم و برای لیسانس ثبت نام کردم و پاسپورت گرفتم حالا انصراف دادم و میخوام برای کالج توی کانادا اقدام کنم با توجه به اینکه الان فقط به فوق لیسانس و دکتری مجوز بخروج برای تحصیل میدن.من میتونم با وثیقه برای توریستی اقدام کنم ولی برم کانادا درس بخونم ایا مشکل خدمت ربطی به اداره مهاجرت کانادا داره؟یعنی بهم ویزا میدن؟

  • در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به خروج از کشور برای ادامه تحصیل نیستند. برای حصول اطمینان در مورد معافیت تحصیلی دوره های کاردانی و فوق دیپلم بهتر است بیشتر تحقیق کنید.

 38. سلام ببخشید من دوره ی کارشناسی رو‌تموم کردم و میخوام واسه مهاجرت تحصیلی اقدام کنم ، کارت پایان خدمت هم ندارم اگر بعد از مهاجرت تحصیلی و پایان دوره ی ارشد به ایران برنگردیم ، میتوتیم برای کار و ویزای کار اقدام کنیم یا مجبور به بازگشت هستیم؟!

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   ما نمی توانیم در این رابطه اظهار نظر نماییم.

 39. سلام ،برادرم به تازگی از دانشگاه فارغ تحصیل شده در مقطع لیسانس و الان تقریبا ۸ ماه مهلت داره تا پایان مهلت معرفی به نظام وظیفه و الان می‌خواد اپلای کنه برای ارشد خارج از کشور، در مدارکی که دانشگاه‌ها برای اپلای ذکر کردن پاسپورت هست، ولی در حال حاضر پلیس به علاوه ده بهشون گفته که امکان دادن پاسپورت ( چه تفریحی و چه زیارتی ) براش نیست ، و اگر پاسپورت بخواد اول باید دفترچه اعزام به خدمت رو پر کنه و بفرسته و بعد از اون امکان پذیر هست، لطف می‌کنین راهنمایی کنین که چه باید کرد ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   جهت اپلای نیاز به شماره پاسپورت نیست؛ اما در صورت دریافت پذیرش و آغاز فرآیند درخواست ویزا، به شماره پاسپورت نیاز خواهید داشت. فقط دقت کنید که فرمت نام و نام خانوادگی که با آن اپلای می‌کنید، با فرمت پاسپورت شما یکی باشد.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 40. سلام با توجه به اینکه فرایند دریافت ویزا با ریسک زیادی همراه هست و احتمال ریجکت شدن برای رشته های حساس زیاده می خواستم بپرسم نمیشه فرایند ارسال مدارک برای ویزا شروع بشه و در صورتیکه مطمئن از دریافت ویزا شدیم انصراف از خدمت بدیم و معافیت دریافت کنیم؟
  من زمان کمی از خدمتم باقی مونده و کار عاقلانه نیست برای 4ماه انصراف بدم اگر ویزا نیاد شرایطم سخت میشه

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید سعی کنید تا جای ممکن مسائل حساس را از رزومه خود حذف نمایید تا شانس پذیرش شما بیشتر شود. البته، راه‌هایی هم برای حل مشکل رشته‌های حساس نیز وجود دارد که پیشنهاد می‌شود درباره آن مطالعه و پرس و جو کنید.
   همچنین بله، امکان آن وجود دارد که سربازی خود را ادامه دهید و در حین آن اپلای نمایید.

 41. سلام بنده داتشجوی دکترا روزانه هستم سربازی هم نرفتم الان دو کشور المان داروسازی قبول شدم ، اگر انصراف بدم میتونم معافیت بگیرم یا مقطعش پایینتر حساب میشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در طول دوره تحصیلی خود یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع یکسان می‌باشید؛ بنابراین شما قادر به اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشید.

 42. سلام ببخشید من دانشجوی ترم 4 دکتری تخصصی هستم. آیا با وجود پذیرش میتونم از مقطع دکتری انصراف بدم و اپلای کنم؟! اگر پاسخ مثبت هست مراحلش چیه؟ یعنی کی انصراف بدم که برای سربازیم مشکلی پیش نیاد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در طول دوره تحصیلی خود یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع یکسان می‌باشید؛ بنابراین شما قادر به اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشید.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 43. باسلام و وقت بخیر
  خواهشمندم جزییات فوق را برای دانشجویان وزارت بهداشت هم ذکر کنید
  مخصوصا رشته هایی که 2 سال طرح اجباری دارند
  بنده دانشجوی مقطع کارشناسی رادیولوژی هستم و قصد دارم بعد از سپری کردن مقطع ارشد برای دوره دکترا پذیرش بگیرم
  اما مقابل بنده سربازی و طرح اجباری است (البته همانطور که میدانید طرح پسران با سربازی یکی است و در واقع هردو یک چیز است)
  هنگام خروج از کشور در پایان مقطع ارشد چه اقداماتی برای بنده نیاز است؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در مورد خدمت، ابتدا از طريق وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید ظرف يك سال پس از فراغت از تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در اين مقطع شروع به تحصيل نمايید و جزو مشمولین غایب نباشید. ما در مورد طرح نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

 44. با سلام. من امروز به نظام وظیفه واحد معافیت تحصیلی رفتم و پرسیدم که من بعد از 2 ماه اعزام به خدمت سربازی می شوم. اگر در حین خدمت کارهای پذیرش من اکی بشه برام معافیت تحصیلی صادر می کنین یا نه که جوابشون منفی بود. حالا سوال من اینه واقعا این کار شدنیه یا نیست؟ من به شدت دلهره دارم و کل برنامه هام بهم میریزه اگه اینطوری باشه. لازمه که بگم من سربازیم امریه خواهد بود.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   "سربازانی که در حین خدمت دوره ضرورت ،در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می شوند لازم است با مراجعه به دانشگاه مربوط، برگه درخواست معافیت تحصیلی را اخذ و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه نمایند . وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت مشمول، چنانچه غایب نباشد وی را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و با اخذ معافیت تحصیلی، به دانشگاه مربوطه مراجعه و ثبت نام قطعی نماید. البته مشمولانی که بدون غیبت بخدمت اعزام شده و در حین خدمت مرتکب فرار شده اند برای بهره مندی از معافیت تحصیلی ، از خدمت ترخیص نخواهند شد.

   تبصره: ترخيص سربازان جهت تحصيل در مقطع كارداني امکان پذیر نمي باشد.

   به منظور فراهم نمودن شرایط مساعد برای تحصیل مشمولانی که بخدمت اعزام شده اند محدودیت یکساله فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل در مقطع بعدی، برای این قبیل اشخاص رعایت نمی گرددو اگر بیش از یکسال هم از تاریخ انصراف آنها گذشته باشد نیز ترخیص می شوند."

   منبع: سایت ناجا

 45. سلام دوستان من برای دانشگاه وست کانادا دارم اقدام میکنم این دانشگاه مورد تایید ورارت علوم نیست ایا به من مجوز خروج از کشور رو میدند؟ بنده دارم ارشد میخونم وبرای ارشد مجدد میخوام اقدام کنم و اینکه مشمول خدمت هم یه جورایی حساب میام باتشکر

  • سلام، از سوال شمال متشکریم.

   کارآیی لیست دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند، برای معادل سازی مدرک شما در ایران استفاده می‌شود (مثلا مدرک کارشناسی شما معادل مدرک ارشد حساب می‌شود) و به خروج از کشور مرتبط نیست.

 46. سلام.بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق از دانشگاه دولتیم.چندین مقاله IEEE هم دارم.چون مدت زمان ۱ ساله بعد از ارشدم داشت تمام میشد دکترای دانشگاه آزاد ثبت نام کردم.ترم دوم چند استاد پیدا کردم که برای پذیرش موافقت کردند.متاسفانه برای گذاشتن وثیقه قصد داشتم اقدام کنم که نظام وظیفه گفتن چون توی یه مقطع برات معافیت رد شده نمیشه وثیقه بذاری.میخواستم بدونم آیا میشه از طریق شرکت در کنفرانس از کشور خارج شم و ویزای اون کشورو بگیرم؟یا برای گرفتن ویزای دانشجویی حتما باید روال قانونی در سفارت اون کشور انجام بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این رابطه نمی توانیم اظهار نظر کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد بیش‌تر تحقیق و پرس و جو کنید.

 47. سلام من معنی این جمله رو متوجه نمیشم اگه میشه یک جواب کوتاه بدید که
  ...
  به منظور فراهم نمودن شرایط مساعد برای تحصیل مشمولانی که بخدمت اعزام شده اند محدودیت یکساله فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل در مقطع بعدی، برای این قبیل اشخاص رعایت نمی گرددو اگر بیش از یکسال هم از تاریخ انصراف آنها گذشته باشد نیز ترخیص می شوند."
  ...
  من 3 ماه خدمت کردم در ارتش و در مقطع کارشناسی در پیام نور ثبت نام کردم و ایست خدمت زدم.
  حالا میخوام بدونم که بعد از فراغت تحصیل در کارشناسی چقدر زمان دارم تا خودم رو به سازمان وظیفه معرفی کنم؟یک ماه یا یک سال یا بیشتر؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این جمله بدین معنی است که اگر فردی پس از فراغت از تحصیل سرباز باشد، 1 سال بگذرد و دوره بعد قبول شود، محدودیت 1 ساله دیگر برای او وجود نخواهد داشت. زیرا به خدمت رفته، خدمتش متوقف شده و معافیت تحصیلی می‌گیرد.
   در پاسخ به سوال، شما به مدت 1 سال بعد از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان وظیفه معرفی کنید.

 48. سلام میخواستم بدون اگه اقامت یه کشور دیگه رو بگیرم و شهروند اون کشور بشم بازم باید سربازی رو برم یا نه ؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که ایران تابعیت دوگانه را قبول ندارد، در صورتی که اقامت کشور دیگری را داشته باشید نیز باید دوره سربازی رو بگذرانید. ولی افرادی که بیش از 3 سال است که در خارج از کشور اقامت داشته‌اند می‌توانند سالی دو بار به ایران سفر کنند و به مدت 3 ماه در ایران بمانند.

 49. سلام من لیسانس مکانیک دارم از دانشگاه دولتی و ۶سال طول کشیده تا تمام شود و میخوام برای ادامه تحصیل برم کالج توی کانادا ولی مشکل اینه که سربازی نرفتم و ایا معافیت تحصیلی شامل من میشه ؟؟. یا راهی هست که کسی که لیسانس داره برای کالج اقدام کنه؟؟.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها می‌توانید برای تحصیل در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد) یا مقطع یکسان اپلای کنید و امکان کسب معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع پایین‌تر را ندارید. توجه داشته باشید که فقط 1 بار در کل تحصیل خود اجازه اپلای برای تحصیل در مقطع یکسان را دارید.

 50. سلام. خسته نباشبد.
  من در حال حاضر ترم ۵ کارشناسی ناپیوسته هستم،که در حالت عادی باید ۴ ترمه تموم بشه. مشکلی برای گرفتم ویزای تحصیلی وجود داره؟ یا میتونم همین مقطع رو کم کم ادامه بدم تا دانشگاه اون طرف جور بشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، این تاخیر مشکلی در روند اپلای شما ایجاد نمی‌کند.

 51. سلام خسته نباشيد
  اگه كسي دوره ي اموزشي رو گذرونده باشه و بعد ايست خدمت زده باشه و رفته باشه دانشگاه. كارشناسيش تموم بشه و اون يك سال معافيت هم بگذره و بعدش بره سربازي و در حين سربازي پذيرش بگيره. ايا اجازه ي خروج از كشور ميدن بهش؟؟ ميتونه دوباره ايست خدمت بزنه يا مرخصي بگيره و بره براي ادامه تحصيل؟؟ لطفا پاسخ بدين. ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   اگر در هر مقطع از سربازی، به شرط آن که غیبت نکرده باشید، پذیرش بگیرید می‌توانید با ارائه نامه از طرف وزارت علوم به نظام وظیفه معافیت تحصیلی بگیرید.

 52. سلام
  من از دانشگاه سیدنی استرالیا برای دکترا پذیرش گرفتم
  فقط مشکلی که هست خدمت سربازی نرفتم و میخوام از معافیت تحصیلی استفاده کنم
  مدارک ارشد و لیسانسمو باید بخرم یا با همون ریزنمرات میتونم ثبت نام کنم؟
  ممنون از سایت و تاپیک مفیدتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید با استفاده از ریزنمرات خود اقدام به اپلای کنید ولی برای ثبت‌نام حضوری به اصل مدارک خود نیاز خواهید داشت و باید این مدارک را آزاد کنید.

 53. با سلام، الان اونایی که پدرشون ایثارگر نیستن، علاوه بر 22.5 میلیون برای خدمت سربازی، باید یک سند معادل 500 میلیونی هم بزارن تا بتونن اپلای کنن برا ارشد یا اصلا ربطی به ایثارگر بودن یا نبودن نداره؟ همون 22.5 میلیون تومنه یا سند هم نیاز هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   یکی از موارد گرو گذاشتن سند یا پول نقد برای کسب معافیت تحصیلی و اپلای کافی است.

 54. سلام.
  من 19 سالمه الان در رشته مهندسی برق مقطع کارشناسی هستم. برای دانشگاهی اپلای کردم. اگ برام پذیرش بدن و با در دست داشتن وثیقه چطور میتونم برا کارشناسی در دانشگاه مقصد ادامه تحصیل کنم!؟ اگ با پرداخت وثیقه و گذراندن شرایط خاص بتونم برم خارج و برنگردم خدمت من حذف میشه!؟ و میتونم با اخذ اقامت اون کشور اونجا بمونم!؟
  با تشکر. سوالاتم زیاد هست ولی خواهش میکنم بهشون جواب بدین.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. پس از دریافت پذیرش، شما باید به دانشگاه مربوط مراجعه کنید، برگه درخواست معافیت تحصیلی را بگیرید و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه کنید. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت شما، شما را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و معافیت تحصیلی خود را قطعی کنید. لازم به ذکر است که در صورت انصراف، شما قادر به اپلای برای دوره کارشناسی خواهید بود و نمی‌توانید برای کارشناسی ارشد یا دکترا اپلای کنید.

   2. خیر، خدمت شما با تحصیل در خارج از کشور حذف نخواهد شد.

   3. بله، طبیعتا با اخذ اقامت یک کشور قادر به ماندن در آن کشور خواهید بود.

 55. سلام کسی که دیپلم داره با سند یا وثیفه هم نمیتونه برای اپلای اقدام کنه طبق قانون جدید؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مقاطع دیپلم و کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی نیستند.

 56. با سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه ازاد هستم ، بنده دارای دو عدد مقاله ISI و با معدل 18 هستم ، ایا به نظر جنابعالی امکان گرفتن بورسیه هست؟ بنده متاسفانه دوره ی سربازی رو نگذارندم ... و قصد دارم با ودیعه به ادامه تحصیل بپردازم... و باتوجه به اینکه هزینه امتحان ایلتس و تافل زیاد هست امکانش هست بعداز گرفتن اکسپت از دانشگاه به امتحان ایلتس برم ؟ یا باید قبل از اپلای این امتحان رو گذارنده باشیم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که سیاست دانشگاه‌های مختلف در مورد تخصیص بورسیه متفاوت است، ما در مورد امکان دریافت بورسیه قادر به اظهار نظر نیستیم. با این حال توصیه می‌کنیم که تمامی موارد و گزینه‌های موجود را به دقت بررسی نمایید تا احتمال موفقیت شما افزایش یابد.

   همچنین اکثر دانشگاه‌ها برای اپلای و دریافت پذیرش نتیجه آزمون‌های زبان را از دانشجویان درخواست می‌کنند. بنابراین امکان این که ابتدا پذیرش بگیرید و سپس در آزمون زبان شرکت کنید، وجود ندارد.

 57. با سلام.
  من الان در حال انجام خدمت سربازی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم. برای دوره دکترا می خواهم از معافیت تحصیلی استفاده کنم. تا به حال هم برای دکترا معافیت تحصیلی نگرفته ام. غیبت هم ندارم. یک سوال نسبتاً پیچیده دارم. من قرار بود پیش از اعزام به سربازی برای یک سفر بروم، که با آن سفر یک پاسپورت 5 ساله معتبر گرفتم. پاسپورت را که خواستم پس بدهم به نظام وظیفه ، گفتند لازم نیست و پاسپورت را می توانی پیش خودت نگه داری، فقط ممنوع الخروج می شوی تا پایان سربازی. بنابراین من همین الان پاسپورت دارم. حالا دو سوال من از شما که هر دو بسیار حیاتی هستند این است:
  اولا:
  این که آیا پاسپورت من معتبر است؟ با توجّه به این که الان ممنوع الخروج هستم به دلیل این که سرباز هستم.
  ثانیا:
  اگر پاسپورتم معتبر است، با توجّه به این که ویزا گرفتن از سفارت ها ( می خواهم برای کشورهای اروپا اقدام کنم که در ایران دارای سفارت هستند . ) دارای ریسک است ، آیا این امکان هست که با توجّه به این که پاسپورت دارم مستقل از پروسه معافیت تحصیلی، بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه ، همه کارها را با سفارت انجام بدهم، بعد که ویزایم آمد کارهای معافیت از تحصیل و ترخیص از خدمت سربازی را انجام دهم ؟ یا این که حتماً ابتدا باید از معافیت تحصیلی بگیرم بعد بروم به سفارت برای ویزا ؟
  با تشکّر از شما.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. پاسپورتی که شما در اختیار دارید معتبر است و مشکلی ندارد.

   2. پاسپورت شما یک بار خروج است و در حال حاضر باید برای هر بار خروج از کشور، مراحل اداری لازم را از طریق وزارت علوم و نظام وظیفه طی کنید تا اجازه یک بار خروج از کشور را دریافت کنید. در صورتی که قصد دارید به مدت طولانی کشور را ترک کنید، نیاز به دریافت معافیت تحصیلی دارید که پس از دریافت معافیت تحصیلی پاسپورت شما از حالت یک بار خروج خارج می‌شود. بنابراین مشکلی برای دریافت ویزا با این پاسپورت وجود ندارد و شما می‌توانید ویزا دریافت کنید.

 58. سلام
  من 28 سالمه. سه ساله از فارغ التحصیلیم گذشته (نزدیک دو ساله غیبت دارم). سپس در مقطع ارشد در ایران قبول شدم و از طرف دیگه در دانشگاه کانادا هم پذیرش گرفتم. الان مشغول تحصیل ارشد در ایران هستم. آیا امکان انصراف از دانشگاه ایران (با وجود غیبت) و درخواست ویزا دارم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   با توجه به این که غیبت دارید، توصیه می‌کنیم حتما برای بررسی دقیق این موضوع به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

 59. شما در مورد آزادکردن مدارک تحصیلی برای مشمولین سربازی هیچی نگفتید!مشمولان چطور باید مدرکشونو ازاد کنن ؟ با گذاشتن وثیقه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. شما با ترجمه ریزنمرات خود (حتی غیر رسمی) قادر به اپلای هستید و فقط در زمان ثبت نام حضوری به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد.

   2. یکی از شروط الزامی برای دریافت اصل مدرک تحصیلی، گواهی پایان خدمت/ معافیت است. بنابراین شما یا باید دوره خدمت خود را به پایان برسانید و یا معافیت تحصیلی دریافت کنید. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد و صدور گواهی معافیت تحصیلی، شما وثیقه‌ای را به دانشگاه خود می‌سپارید تا مدارکتان برای ثبت‌نام آزاد شوند.

 60. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۹ هستم و امسال پشت کنکور موندم.میخواستم بدونم اگه از رشته ای که میخوام قبول نشم(منظورم پزکشیه)میتونم بدون این که برم سربازی،برم خارج اژ کشور و اگه میتونم میشه شرایطشم بگین؟خیلی ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مقاطع دیپلم و کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. بنابراین شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

 61. سلام
  پسر من 16 سالشه و سال اول دبيرستان هست.آيا ميتونم براي تحصيل دبيرستان به خارج از كشور اقدام كنم؟
  متشكرم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله شما می‌توانید برای تحصیل فرزند خود در خارج از کشور اقدام نمایید. تحصيل زير ۱۸ سال قوانین و مقررات خاص خود را در سطح بین الملل دارد و بسیاری از کشور ها تحصيل زير ۱۸ سال را با داشتن شرایط خاص می پذیرند.

 62. سلام،
  من دانشجوی ترم 6 کارشناسی ارشد هستم و تاریخ دفاع پایان نامه ام اوفتاده اواخر اردیبهشت سال 1398. می خواستم ازتون بپرسم، آیا من می توانم روی اپلی ترم پاییز سال 2020 حساب باز کنم، با توجه به اینکه بعد از فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی ارشد، 1 ساله فرصت جهت معرفی خودم به نظام وظیفه دارم؟ چون اونجوری که من فهمیدم، زمان اعلام نتایج پذیرش دانشگاه ها برای ترم پاییز 2020، اوایل فروردین سال 1399 می باشد.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله شما می‌توانید در این زمان اپلای کنید. حتی در صورتی که مشغول به خدمت سربازی باشید نیز می‌توانید با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی خدمت خود را متوقف کرده و با استفاده از معافیت تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه مقصد کشور را ترک کنید.

 63. سلام خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه ترم آخر مهندسی هستم
  برای کارآموزی به مدت ۳ سال میخوام برم خارج
  آیا این اصلا امکان پذیر هست؟ آیا با وثیقه میشه رفت؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با پیشنهاد کاری قادر به دریافت معافیت نیستید و باید دوره سربازی خود را بگذرانید و یا با دریافت پذیرش تحصیلی در خارج از کشور، امکان استفاده از معافیت تحصیلی و خروج از کشور را پیدا نمایید.

 64. سلام وقتتون بخیر ... من متولد 78 هستم و سال 97 کنکور داشتم .. متاسفانه نتیجه خوبی نگرفتم و امسال برای کنکور 98 نشستم ولی بخاطر بیماری ای که برام پیش اومد فکر نمیکنم کنکور 98 رو هم خوب بتونم پاس کنم ... در کل امسال مشمول سربازی هستم و باید برم سربازی کلا یکساله که پشت کنکور نشستم .. اگه بخوام برای بار دوم پشت کنکور بشینم برای کنکور 99 باید چیکار کنم ؟ وضعیت مالیم هم زیاد خوب نیست اخه شنیدم میگن باید یه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ثبتنام کنم ... میشه راهنماییم کنید کامل ؟ چی ثبت نام کنم ؟ هزینش چقدر میشه و مهم تر از این که چند ترم باید ثبت نام کنم ؟؟؟ کی باید انصراف بدم که مشکلی پیش نیاد برام توی نظام وظیفه ؟ و ایا لازمه که توی امتحانات دانشگاه پیام نور شرکت کنم اخه میخوام برای کنکور 99 بخونم .... ممنون میشم اگر جزئیات را مو به مو برام بگید که دیگه سراغ منبع دیگه ای نرم متشکرم از سایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و سپس با انصراف از دانشگاه، در فرصت 1 ساله فراغت از تحصیل در کنکور شرکت کنید.

 65. سلام دقیقا منظورتون بابت وثیقه چیه ؟ یعنی مثلا کسی که بخواد برای بار دوم کنکور بده و مشمول سربازی باشه باید بعد از انصراف از دانشگاه پیام نور وثیقه بذاره برای نظام وظیفه حتما ؟ متوجه نمیشم لطفا واضح تر مطلب رو بیان کنید ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در صورتی نیاز به گذاشتن وثیقه دارید که از سوی یک دانشگاه خارجی پذیرش گرفته و به منظور تحصیل، قصد خروج از کشور را داشته باشید. در صورت انصراف از دانشگاه پیام نور، شما تا 1 سال از معافیت تحصیلی برخوردار خواهید بود و نیازی به گذاشتن وثیقه نیست.

 66. سلام من دانشجوی مهندسی برق هستم میخواستم ببینم در صورت داشتن رزومه قوی اگر برای چند شرکت در خارج از کشور درخواست کار بفرستم و یکی از آنها قبول کند؟ چجوری میتونم بدون رفتن سربازی در پایان لیسانس از کشور خارج شوم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها با کسب پذیرش از سوی یک دانشگاه در خارج از کشور قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید و با پیشنهاد کاری نمی‌توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 67. باسلام و تشکر از شما
  بنده سال93 ارشد از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم. الان حدود 4 سال غیبت دارم. اگه سربازی برم و وسط سربازی از دانشگاه خارجی پذیرش بگیرم امکان دریافت معافیت تحصیلی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد؟
  ممنونم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   با توجه به این که غیبت دارید، توصیه می‌کنیم حتما برای بررسی دقیق این موضوع به مراکز مربوطه مراجعه نمایید. اما احتمالاً با گذراندن بخشی از خدمت سربازی خود، مجدداً امکان استفاده از معافیت تحصیلی برای شما فراهم می‌شود.

 68. سلام
  یه سوال داشتم
  من ۱۹ سالمه دارم فوق دیپلممو میگیرم
  هنوز سربازی نرفته ام
  میخواستم بدونم من اگه الان برم برای لیسانس ادامه تحصیل بدم و بورسیه بشم برای خارج
  در صورتی که کارت پایان خدمت ندارم تکلیفم چه خواهد شد؟؟؟؟؟؟
  ضمنا صافی کف پا هم دارم
  چه شرایطی داره
  ممنون میشم برام توضیح بدید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که از سوی یک دانشگاه در خارج از کشور پذیرش بگیرید، قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید و با دریافت معافیت تحصیلی به کارت پایان خدمت نیازی نخواهید داشت.

   همچنین ما اطلاعات کافی برای اظهار نظر در زمینه معافیت پزشکی را نداریم.

 69. سلام اگر من پذیرش بگیرم و به طور مسافرتی از کشور خارج شم یعنی وثیقه را قرار بدهم و از کشور خارج شوم و در کشور دیگری ادامه تحصیل بدهم , بعد از اینکه اقامت آن کشور را گرفتم آیا میتوانم برگردم به ایران مثلا خانواده ام را ببینم و بازگردم به کشور دوم خودم؟یا که از خروج از کشور من ممانعت میشه و باید سربازی بروم؟؟یک دنیا ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حال حاضر، مشمولان غایب ایرانی مقیم خارج از کشور که مدت غیبت از سربازی‌شان کمتر از 3 سال است، حق تردد به داخل کشور را ندارند.
   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.
   افراد مقیم خارج از کشور که 8 سال به بالا غیبت سربازی دارند، باید تکلیف سربازی خود را تعیین کنند یا سربازی بروند یا با پرداخت جریمه و دریافت کارت وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند.

 70. سلام من‌ ۱۸ سالم شده
  میخوام‌برای مسابقه ازاد به مدت یک هفته از کشور برم بیرون
  پول‌نقد ندارم وثیقه بزارم اسون ترین روش و سریع ترین روش چیه
  سنددارم و ضامن حقوقی و سفته هم میتونم
  (بعد خرجم تقریبا چقدر میشه)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات مورد نیاز را برای مشاوره در این زمینه نداریم و این موارد به شرایط خود شما بستگی دارد.

 71. سلام ببخشید می خواستم بپرسم قیمت وثیقه هنوز همونطور که گفتید ۱۷ میلیون هست یا بیشتر شده؟
  اخه یه سری میگن به ۱۰۰ میلیون رسیده

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بر اساس سایت وظیفه عمومی ناجا، در حال حاضر قیمت وثیقه مورد نیاز جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور به مقدار 20 میلیون تومان می‌باشد.

 72. با سلام .ببخشید همسر من الان در حین سربازی هستن و 10 ماه دیگه از سربازیش مونده.اصلا غیبت هم نداشته .الان از یکی از دانشگاه های کانادا برای مقطع دکترا پذیرش گرفته .میخواستم بپرسم چه جوری باید برای ترخیص از خدمت و گرفتن پاسپورت اقدام کنه ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   پس از دریافت پذیرش، همسر شما باید به دانشگاهی که مقطع کارشناسی ارشد را در آن گذرانده‌اند مراجعه کنند، برگه درخواست معافیت تحصیلی را دریافت کنند و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه کنند. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت، ایشان را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و معافیت تحصیلی خود را قطعی کنند.

 73. با عرض سلام و خسته نباشید
  من برای مقطع دکترا میخوانم اپلای کنم. سوالم اینه که برای مقطع دکترا هم deadline خاصی برای دانشگاه های مختلف وجود داره؟ چند ماه قبل از deadline برای گرفتن ویزا میشه اقدام کرد؟ سوال اخرم هم اینه زمان مربوط به سفارت های کشورهای مختلف رو چه جوری میشه پیدا کنیم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، برای اپلای در مقطع دکترا ددلاین‌هایی وجود دارند و هر دانشگاه ددلاین مخصوص به خود را دارد که باید با مراجعه به بخش "How to apply"، "Apply Now" یا عناوین مشابه در سایت دانشگاه، آن را بررسی کنید.

   برای اطلاعات بیش‌تر در زمینه ددلاین و مهم‌ترین ددلاین‌های موجود برای مقاطع کارشناسی و دکترا، توصیه می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید:

   https://www.tehranpayment.com/wiki/other/what-is-university-deadline

 74. سلام تاریخ که باید بزنم حتما باید با تاریخ بلیط یکسان باشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لطفا توضیحات بیش‌تری در مورد سوال خود بدهید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

 75. سلام وقتتون بخیر
  بنده شهریور ۹۷ دفاع کردم از پایان نامه ی ارشدم
  طبق قانون یکسال وقت دارم ینی تا شهریور امسال
  الان میخوام پذیرش بگیرم برای مقطع دکترا دانشگاه سوربن فرانسه
  با توجه ب اینکه از شهریور مشمول میشم و برای ارسال مدارک ب دانشگاه مقصد نیاز ب مدرک زبان هم هست بنده تازه دارم یاد میگیرم تا ازمون سفارت رو بدم
  اگر این زمان بگذره و من مشمول بشم ؛ بعدش پذیرش میدن بهم ؟؟؟

  یا بدون ارسال مدرک زبان هم میشه پذیرش رو گرفت ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمول نظام وظیفه بودن شما هیچ تاثیری در دریافت یا عدم دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی ندارد. پس شما چه مشمول باشید، چه در حال گذراندن خدمت سربازی باشید و یا هر وضعیت دیگری، می‌توانید اپلای کنید و پذیرش دریافت کنید. اما در صورتی که پذیرش دریافت کنید و مشمول باشید، باید جهت خروج از کشور، شرایط لازم برای دریافت معافیت تحصیلی را داشته باشید.

   بعضی از شرایط دریافت معافیت تحصیلی عبارت است از دریافت پذیرش در مقطعی بالاتر از مقطعی که قبلاً برای آن، معافیت تحصیلی دریافت کرده‌اید و غایب نبودن شما از خدمت. پس اگر حتی در حال انجام خدمت وظیفه هم باشید، در صورت دریافت پذیرش در مقطع بالاتر، می‌توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 76. با سلام،

  بنده در حال حاظر دانشجوی مقطع دکتری هستم. برای یکی از دانشگاه های اروپایی اقدام کردم و در مرحله ارسال application مدرکی تحت عنوان :

  Certified copy of diploma / certificate

  را از من درخواست کردن.
  میخواستم بدانم چگونه آن را تهیه کنم در حالی که نمیخواهم قبل از دریافت نامه رسمی پذیرش، انصراف بدهم؟ بیشتر تاکیدم روی کلمه
  Certified copy
  هست.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   برای دریافت ترجمه رسمی مدارک خود، ابتدا باید مدارک دانشگاهی، ریزنمرات و برگه تسویه حساب را از دانشگاه تحویل بگیرید. سپس باید مدرک شما توسط سازمانی که مدرک، از آن صادر شده تایید شود. در نهایت، باید برای ترجمه رسمی مدارک خود به دارالترجمه مراجعه نمایید.

   ضمناً در بسیاری از موارد می‌توانید با ارائه ریز نمرات هم اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش دانشگاه از شما مدارک رسمی را خواهد خواست. به عبارت دیگر بسیاری از دانشگاه ها ترجمه‌های غیر رسمی و فقط ریز نمرات (و نه دانشنامه) را برای بررسی پرونده شما کافی تشخیص داده و پس از آن جهت ثبت نام در دانشگاه مدارک رسمی را از شما طلب می‌نمایند. پس با مدارکی که دارید (هر چند با ترجمه غیر رسمی) نیز می‌توانید اپلای کنید.

 77. سلام
  پسر من ٢٣ سالشه، ١٥ سالگيش از ايران رفت و وقتي ٢١ سالش بود برگشت به ايران و الان دانشگاه ميره و ترم ٥ مهندسي(كارشناس) هستش. الان اقامت نيوزلند رو گرفتيم و ميخواستم ببينم كه پسرم ميتونه كه براي ليسانس از كشور خاج شه و اونجا تحصيل كنه؟ يعني درسش رو ايران ول كنه، انصراف بده و با پذيرش اونجاش بره تحصيل كنه.
  خيلي ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   فرزند شما ابتدا باید تحصیلات دوره کارشناسی خود را به اتمام برساند و سپس با دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مقصد، با دریافت معافیت تحصیلی می تواند از کشور خارج شود. طبعاً برای ادامه استفاده از معافیت تحصیلی هر سال باید نامه دانشگاه به تایید وزارت علوم برسد و در غیر این صورت در صورت بازگشت به کشور، برای خروج مجدد از کشور ایشان دچار مشکل خواهند شد.

 78. خسته نباشید. من 19 سالمه حدود چند ماه هست که از دانشگاه انصراف دادم و دارم آیلتس میخونم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور. سربازی هم نرفتم. مدرک دیپلم دارم و برای کاردانی میخوندم. ممنون میشم به این سوالات جواب بدید:
  1.آیا امکانش هست بعد به اتمام رسوندن آیلتس و پذیرش از دانشگاه مقصد با استفاده از روش 17 میلیون از کشور خارج بشم؟
  2.اگه امکان رفتن هست میشه بعد از به اتمام رسوندن دانشگاه همونجا بمونم و قید 17 میلیون رو بزنم؟
  3.تا چه مدت وقت دارم که از دانشگاه پذیرش بگیرم؟ بعد از یک سال از زمان انصراف از دانشگاه آیا به مشکلی برمیخورم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که امکان خروج از کشور برای ادامه تحصیل برای مقاطع دیپلم وجود ندارد، شما برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیلی در خارج از کشور باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 79. با داشتن پذیرش دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم نیست، آیا میشه از معافیت تحصیلی استفاده کرد و مدارک رو آزاد کرد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که نام دانشگاه مورد نظر شما در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم نباشد، شما قادر به استفاده از معافیت تحصیلی نیستید. اما به دلیل آن که معمولا این لیست دیر به دیر به روز رسانی می‌شود، توصیه می‌کنیم که ابتدا با تماس تلفنی یا به صورت حضوری از مسئولین مربوطه پیگیری کنید که آیا دانشگاه مورد شما مورد تایید ورازت علوم هست یا خیر.

   در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما در این لیست نبود می‌توانید درخواست بررسی و اضافه شدن آن به لیست دانشگاه‌های تایید شده را بدهید اما لازم به ذکر است که بررسی برای تایید دانشگاه ممکن است کاری زمان بر باشد.

 80. سلام. فارغ التحصیلان وزارت بهداشت میتونن برن خارج ادامه تحصیل بدن ؟؟ دانشگاه برای آزاد کردن مدرک نامه از وزارت بهداشت میخواد ؟؟ شما در مورد فارغ التحصیلان وزارت بهداشت که مشمول نیز هستند و قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارجی رو دارن هیچ توضیحی ندادید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای فارغ‌التحصیلان وزارت بهداشت وجود دارد. شما می‌توانید ابتدا حتی با ریزنمرات غیر رسمی خود اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید. بدین صورت که از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید بدانید که شما نباید جزو مشمولین غایب باشید.

   شما برای آزادسازی مدرک خود باید با دانشگاه تسویه حساب کنید، هزینه تحصیلات رایگان را بپردازید (می‌توانید از قسمت فارغ‌التحصیلان نامه تغییر سهمیه دریافت کنید تا این هزینه کم‌تر شود)، به اداره تعهدات در وزارت بهداشت مراجعه کنید و با مدارک تسویه حساب و رسید هزینه تحصیل رایگان تشکیل پرونده دهید. در صورتی که رشته شما طرح اجباری داشته باشد، یک نامه به شما داده می‌شود که باید برای گذاشتن وثیقه (نقدی یا ملکی) آن را به بخش حقوقی تحویل دهید.

   پس از گذاشتن وثیقه، مراحل اداری و ارسال نامه بین وزارت بهداشت و دانشگاه انجام می‌شود تا ریزنمرات و دانشنامه شما را صادر کند و شما باید شماره نامه وزارت بهداشت را برای پیگیری به دانشگاه ببرید.

 81. باسلام وخسته نباشی
  من ترم 2 روان شناسی از دانشگاه آزاد هستم وقصد دارم برای آزمون ترکیه آزمون بدم آیا بعد از قبولی میتوانم ازدانشگاه خودم انصراف بدم و دانشگاه ترکیه رو ثبت نام کنم وبا گذاشتن وثیقه معافیت تحصیلی بگیرم..؟ممنون که وقت میزارید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید. لازم به ذکر است که شما تنها یک بار در طول تحصیل خود مجاز به انجام این کار هستید.

 82. با سلام،
  دانشجویان وزارت بهداشت به چه شکلی بایستی اقدام کنند؟
  از اونجا که وزارت بهداشت سامانه نشا نداره، برای اخذ معافیت تحصیلی و اپلای بایستی چطور اقدام کرد؟
  آیا تفاوتی در روند بین وزارت بهداشت و علوم وجود دارد؟
  همچنین آیا تفاوتی از نظر هزینه ای وجود دارد؟ (مثلا وزارت خانه خودش اقدام به اخذ یک وثیقه با مبلغ بسیار بیشتر به منظور ارائه تاییدیه برای نظام وظیفه بکنه؟)

  • شما می‌توانید ابتدا حتی با ریزنمرات غیر رسمی خود اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید. بدین صورت که از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید بدانید که نباید جزو مشمولین غایب باشید.

   تفاوتی که میان فارغ‌التحصیلان وزارت علوم و بهداشت وجود دارد، طرح اجباری می‌باشد که توصیه می‌کنیم در مورد شرایط آن به طور دقیق از مسئولان مربوطه (دانشگاه خود و وزارت بهداشت) پرس و جو نمایید.

 83. سلام و روز بخير، همسر من ١ سال پشت كنكور سراسري مونده و دانشگاهش رو هم ١٠ ترمه تموم كرده، هنوز يك سال از اين موضوع نگذشته و ايشون خودشونو براي ارشد آماده كردن و امسال به دانشگاه ميرن ، سؤال اينه كه آيا براي اپلاي كردن مشكل سربازي خواهند داشت يا خير؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورت نبود غیبت، مشکلی برای اپلای همسر شما وجود ندارد و پس از اپلای و دریافت معافیت تحصیلی قادر به تحصیل در خارج از کشور خواهند بود.بنابراین امکان ا‌پلای، دریافت پذیرش و استفاده از معافیت تحصیلی برای مقطع بالاتر وجود دارد.

   لازم به ذکر است که در دوره سربازی نیز امکان اپلای وجود دارد.

 84. سلام
  میخواستم بدونم قضیه باطل شدن قانون منع شدن مشمولان از تحصیل در مقطع یکسان صحت داره؟
  جدیدا خیلی این قضیه رو میگن ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تنها می‌توانید برای تحصیل در مقطع بالاتر و یا مقطع یکسان اپلای کنید و امکان کسب معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع پایین‌تر را ندارید. توجه داشته باشید که فقط 1 بار در کل تحصیل خود اجازه اپلای برای تحصیل در مقطع یکسان وجود دارد.

 85. با سلام
  همسرم چهار سال قبل برای مقطع دکتری، معافیت تحصیلی گرفت و چند ماهی ست درسش در این مقطع تمام شده.
  بلافاصله MBA (معادل فوق لیسانس در ایران) رو شروع کرد. ایا امکان گذاشتن وثیقه در واقع کسب معافیت دوباره دارد؟ در این وضعیت با ورودش به ایران مشمول حساب می شود؟ممنونم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   تنها یک بار امکان دریافت معافیت تحصیلی در هر مقطع وجود دارد. بنابراین در حال حاضر همسر شما نمی‌تواند مجددا معافیت تحصیلی دریافت کند و ایشان با ورود به ایران مشمول به حساب می‌آیند؛ ولی با توجه به میزان زمان گذرانده شده در خارج از ایران، ممکن است بتوانند طبق شرایط خاصی به ایران رفت و آمد کنند.

 86. سلام من ۲۳سالمه و دوره کارشناسی را تمام کردم
  مهر ماه ۹۸ هم واسه ارشد ثبت نام میکنم که گواهی اشتغال به تحصیل بگیرم الانم ایلتس میخونم. چون معدل کارشناسیم ۱۲ هستش میخوام پذیرش ام رو از طریق دیپلمم بگیرم. ایا ممکن هستش؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان دیپلم وجود ندارد. بنابراین لازم است برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید یا کارشناسی ارشد را در ایران به پایان برسانید و برای دکتری اپلای نمایید.

 87. با سلام
  من متولد سال ۷۷ هستم سال ۹۵ کنکور دادم و تا سال ۹۷ مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد بودم با توجه به این که هر دانشجور یکبار مجاز به انصراف از دانشگاه دارد در حال حاضر برای کنکور ۹۹ دارم آماده میشم که در رشته و دانشگاه مورد علاقم تحصیل کنم و هدف بنده اپلای گرفتن از دانشگاه های خارج از کشور برای مقطع فوق لیسانس در سال ۱۴۰۳ میباشد.
  با توجه به این شرایط میخواستم بدونم که آیا بعد از ۴ سال مجددا وارد دانشگاه شدن برای من غیبت به حساب میاد یا خیر.یعنی سال ۱۴۰۳ به من میگن که چون شما ۲۲ سالگی مجددا وارد دانشگاه شدی ۴ سال غیبت داشتی و معافیت برای فوق بهت تعلق نمیگیره یا خیر؟
  ممنون میشم به این سوال من پاسخ بدید خیییلی اهمیت داره برام

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما از تاریخ انصراف خود تا 1 سال فرصت دارید که دوباره به تحصیل بپردازید و در این صورت غیبتی برای شما ثبت نخواهد شد. بنابراین دقت کنید که این مدت زمان بیش از 1 سال نشود و سپس می‌توانید برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید.

 88. سلام ممنون از سایت خوبتون.شما در جواب یکی از دوستان در خصوص نحوه رفت و آمد به ایران برای مشمولان غایب برای مدت زمان بیش از ۳ سال فرمودین در‌ صورت مهر‌شدن گذر نامه در کشور مورد نظر امکان ورود به ایران برای دوبار در سال در مجموع ۳ ماه فراهم میشه، حالا سوال اینجاست آیا ممکنه برای ورود به ایران گذرنامه رو مهر نکنن؟کلا شرایط مشمولان غایب که وثیقه گذاشتن و رفتن و میخوان برای زندگی در ایران بر نگردن و فقط سر بزنن چیه؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   متاسفانه همانطور که قبلا گفته شد، مشمولان غایب تا سه سال حق رفت و آمد به ایران را ندارند.

   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.

   مشمولان غایبی که غیبت آن‌ها از 8 سال بیش‌تر است، باید وضعیت سربازی خود را تا پایان سال 1400 مشخص کنند تا بتوانند باز هم به ایران رفت و آمد داشته باشند.

 89. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده دانشجوی فارغ التحصیل ارشد هستم که یک ترم هم سنوات گرفتم .سوالی که دارم از خدمتتون این هست که اگر بصورت موجه از یکسال فرصت بعد از فارغ التحصیلی بنده بگذرد که بدلیل درخواست معافیت پزشکی بوده بازهم دچار مشکل خواهم شد؟ یعنی جزو غیبتی ها محسوب میشم؟ خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید چون قصد اپلای دارم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی برای اظهار نظر در این زمینه را نداریم.

 90. با سلام و خسته نباشید
  من امسال دیپلم گرفتم و میخواهم از یه دانشگاه خارجی اپلای بگیرم. آیا برای خروج از کشور مشکلی نخواهم داشت؟ آیا میتوانم از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. بنابراین لازم است ابتدا مقطع کارشناسی را در ایران بگذرانید و سپس برای کارشناسی ارشد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

 91. سلام و عرض ادب خدمت شما
  من درسم رو در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۷ تموم کردم، ک یعنی تا اسفند ۹۸ میتونم از کشور خارج شم‌
  منتها برای کفالت مادرم اقدام کردم که رای منفی دادن بهش
  الان هنوز همون تا اسفند ۹۸ میتونم از کشور خارج شم؟یا اینکه چون رای منفی کفالت دارم باید ظرف مدت یک ماه خودمو به نظام وظیفه معرفی کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این مورد قادر به اظهار نظر نیستیم و پیشنهاد می‌کنیم که مراتب را از سازمان نظام وظیفه عمومی استعلام نمایید.

 92. سلام من 16سالمه و متولد 1/1/82هستم من قصد دارم در فروردین الی اردیبهشت سال 1400درازمون ورودی دانشگاه ترکیه شرکت کنم اگردراون دانشگاه که مورد تایید وزارت بهداشت هم هست قبول شوم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم و بدون پرداخت وثیقه از کشور خارج شوم واگر بدون پرداخت وثیقه نمیشود با پرداخت وثیقه میشود.؟؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   معافیت تحصیلی به افرادی که در مقطع دیپلم هستند داده نمی‌شود و برای دریافت آن باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای کارشناسی ارشد اپلای کنید.

   اما با توجه به این که شما زیر 18 سال هستید و هنوز مشمول حساب نمی‌شوید، توصیه می‌کنیم درباره روش‌های دیگر مهاجرت و یا تحصیل در خارج از کشور مطالعه نمایید.

 93. سلام
  ۱۹ سال دارم و دانشجوی دندانپزشکی دوره ی دکتری عمومی هستم، سربازی نرفتم و مشمول معافیت تحصیلی هستم. با گرفتن پذیرش مستقیم از دانشگاه کشور مقصد که مورد تایید وزارت بهداشت هست، می تونم معافیت بگیرم یا اینکه بعد از تحصیل و برای تخصص میتونم معافیت بگیرم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این زمینه قادر به اظهار نظر قطعی نیستیم و توصیه می‌کنیم از سازمان نظام وظیفه عمومی در این باره پرس و جو نمایید.

 94. سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون سوالی که من دارم این هست: با توجه به سن سربازی و مشمول شدن که ۱۹ سالگی هست (یعنی پایان ۱۸ سالگی و در صورت نداشتن معافیت تحصیلی) این بین یعنی در این یک سال ، اگر قصد مهاجرت به کشوری را داشته باشیم و ویزای اقامت چند ساله ام آمده باشه آیا خروج از کشور بلامانع است؟ یا مشمول شدن از همان بعد از ۱۸ سالگی هست و منی که ۱۸ سال و چند ماه دارم با داشتن اقامت نمیتوانم از کشور خارج شوم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی نیستند، لازم است شما ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس اقدام به اپلای و دریافت پذیرش تحصیلی برای مقاطع بالاتر نمایید. با این حال توصیه می‌کنیم از مراکز مربوطه به دقت در مورد شرایط خود پرس و جو کنید.

 95. درود بر شما اگر برای ادامه تحصیل به کشوری سفر کرده و برای سربازی وثیقه بذاریم آیا بعد گذشت چند سال و گرفتن تابعیت آن کشور امکان بازگشت به ایران بدون گذراندن سربازی هست یا نه؟ و اینکه مبلغ حال حاضر وثیقه سربازی چه مقدار است؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان غایب در صورتی که تابعیت کشور مورد نظر را دریافت کرده باشند، تا سه سال حق رفت و آمد به ایران را ندارند.

   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.

   مشمولان غایبی که غیبت آن‌ها از 8 سال بیش‌تر است، باید وضعیت سربازی خود را تا پایان سال 1400 مشخص کنند تا بتوانند باز هم به ایران رفت و آمد داشته باشند.

   مبلغ وثیقه سربازی برای افرادی که قصد خروج از کشور جهت ادامه تحصیل را دارند، 20 میلیون تومان می‌باشد.

 96. سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همکارانتون.
  من دانشجوی کارشناسی و مشمول هست.میخواستم که برای جام جهانی 2022 به خارج از کشور سفر کنم.در اون بازه زمانی هنوز مشغول به تحصیل خواهم بود.میخواستم بدونم با گذاشتن وثیقه قادر به سفر به خارج هستم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان خروج از کشور (به قصد سفر غیر زیارتی) با گذاشتن مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد برای شما وجود دارد.

 97. سلام.من دانشجوی دانشگاه رجایی تهران که تربیت دبیره هستم،وما چون حقوق داریم ودبیرمیشیم ازمون تعهدگرفتن دوبرابر زمان تحصیل خدمت کنیم تا مدرک مهندسی مون رو بدن.من میخواستم بدونم آیا امکان تحصیل در خارج برای ارشد و دکتری برای ما هست؟ چون مدرک مون رو نمیدن و باید بخریمش(حدود۱۵۰میلیون=دوبرابر حقوق دریافتی در زمان تحصیل)، آیا راهی هست مدارک تحصیلی ارسال کنیم و تعهد نخریم وبعداز تحصیل در خارج برگردیم ویا در صورت مفید بودن،بعدش تعهد بخریم و اقامت کشور مقصد بگیریم؟ (درضمن فرهنگیان سربازی معافند)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در این راستا صحبت‌هایی حول امکان ادامه تحصیل فرهنگیان در جریان است؛ اما هنوز به مرحله اجرایی نرسیده و بنابراین در حال حاضر امکان انجام این کار وجود ندارد.

 98. با سلام

  من دی 97 سربازیم شروع شد و بعد از عید چون ادمیشن برا پاییز 2019 گرفتم، با ارائه نامه از سازمان اموردانشجویی، تونستم از سربازیم معافیت تحصیلی بگیرم.متاسفانه ویزای من ولی نیومده هنوز و من مجبور به دیفر برای ترم اسپرینگ 2020 هستم. میخاستم ببنیم اگر من ویزام برای ترم اسپرینگ 2020 هم نیاد، و یا فاندم رو نتونم اوکی کنم مجددا، تا کی معافیت من اوکی میمونه؟؟

 99. سلام خسته نباشید همسر من ویزای تحصیل کانادارو گرفتن من هم در شرفه گرفتن لیسانس هسم میتونم از طریق اپن ورک همراه ایشون برم درخالی ک فقد س ماه اموزشیمو رفتم و باهم اقامت کانادارو بگیریم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که معافیت تحصیلی دریافت نکرده باشید، کارت پایان خدمت و یا معافیت پزشکی نداشته باشید، امکان انجام این کار وجود ندارد؛ اما در صورتی که مدارک لازم برای سفر تحصیلی (پذیرش مقاله در کنفرانس/رسید ثبت نام در آزمون‌های بین‌المللی/ پذیرش تحصیلی در مقاطع بالاتر و وقت مصاحبه مرتبط با آن) داشته باشید، می‌توانید جهت خروج از کشور اقدام نمایید. همچنین در صورتی که بیشتر از 3 سال در خارج از کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید از معافیت ایرانیان مقیم خارج از کشور استفاده نمایید.

 100. سلام
  من امسال تازه کنکور دادم
  و میخوام برای پذیرش کالج و بعد از اون پزشکی توی کشور آلمان اقدام کنم
  متولد مهر 79 ام
  و مهر سال بعد (1399) باید برم سربازی
  و تا حدود 6-7 ماه دیگه میرم برای کالج، شیش ماه اونجا هستم و بعد میرم برای دانشگاه
  سربازی رو چیکارش کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که مشمولان دیپلم امکان دریافت معافیت تحصیلی را ندارند، لازم است شما مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

 101. سلام و خسته نباشید . بنده مدرک فوق دیپلم نرم افزار کامپیوتر را دارم و قصد ادامه تحصیل در کشور هلند را دارم اما دارای کارت پایان خدمت نمیباشم .آیا امکان دارد که خدمت خود را تمام کرده و سپس برای تحصیل در کشور هلند برای مقطع کارشناسی اقدام کنم؟ یا باید مدارک بالاتری برای ادامه تحصیل در ایران دریافت نمایم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید با گذراندن دوره سربازی خود برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام نمایید؛ اما باید توجه داشته باشید که امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان دیپلم وجود ندارد و در صورتی که قصد دریافت معافیت تحصیلی دارید، لازم است مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید.

 102. سلام من دانشجوي ترم اخر كارشناسي عمران هستم زبانم خوبه و مدرك بين المللي ربيت و 3D مكس دارم قصد دارم براي كارشناسي ارشد به كانادا برم و مشكل مالي ندارم سربازي نرفتم ميخواستم بدونم اگر وثيقه بذارم و از ايران برم كانادا و ديگه برنگردم ميتونم توي كانادا بمونم و دولت كانادا منو ريبجكت يا برگشت ميده به ايران يا ميتونم برنگردم ؟؟؟
  و مبلغ وثيقه چقدر هست؟؟؟
  ممنونم اگر پاسخگو باشيد

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود، معافیت تحصیلی دریافت کنید و برای تحصیل به کشور کانادا بروید. پس از اتمام تحصیل، در صورتی که بیش از 3 سال از خدمت شما گذشته باشد، می‌توانید به صورت مقطعی از ایران بازدید نمایید.

   مبلغ وثیقه برای تحصیل در خارج از کشور، 20 میلیون تومان وجه نقد می‌باشد.

 103. سلام وقت بخیر.آیا میتوان برای لیسانس از ایران خارج شد؟

  • [In reply to Niloufar]
   سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان دیپلم، قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین شما دو راه دارید:

   1. مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

   2. پس از اتمام دوره سربازی خود برای مقطع کارشناسی اپلای نمایید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان دیپلم، قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین شما دو راه دارید:

   1. مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

   2. پس از اتمام دوره سربازی خود برای مقطع کارشناسی اپلای نمایید.

 104. سلام
  من پذیرش کامل از دانشگاه کانادا در مقطع ارشد دارم و همچنین دانشگاه کانادا درخواستی مبنی بر دریافت دانشنامه کارشناسی از من ندارد و کارنامه لاتین رسمی ام مورد تایید آنهاست. در حال حاضر ارشد مستقیم هستم و کارشناسی هم در دانشگاه دولتی خوانده ام. لطفا من را راهنمایی کنید که پس از انصراف، برای گذاشتن وثیقه برای سربازی و تائید نامه پذیرشم از سوی وزارت علوم آیا نیاز که مدرک کارشناسی خود را آزاد کنم؟
  از راهنمایی شما متشکرم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، لازم است که در هنگام ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر، مدارک دانشگاهی را به همراه داشته باشید و به همین دلیل باید مدارک خود را آزاد نمایید.

 105. با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده دانشجوی ترم اخر دکتری هستم و برای پست دکتری پذیرش دارم. با توجه به اینکه بنده هنوز خدمت سربازی رو انجام ندادم، آیا برای آزادسازی مدرک کارشناسی تا دکتری (با پرداخت هزینه) نیاز به انجام خدمت سربازی دارم؟ و سوال بعدیم این هستش که برای خروج از کشور برای پست دکتری، میتونم وثیقه بزارم یا خیر؟
  ممنونم از پاسخگویتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که غیبت نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از معافیت تحصیلی به ادامه تحصیل بپردازید و لازم نیست حتما خدمت سربازی را بگذرانید؛ بنابراین بله، امکان گذاشتن وثیقه برای خروج از کشور وجود دارد.

 106. سلام با تشکر از توضیحاتتون
  من در حال حاضر فارغ التحصیل کارشناسی هستم و فعلا دارم ثبت نام میکنم واسه ارشد فقط بخاطر اینکه مشمول خدمت نشم ٬ پذیرش دوره زبان از فرانسه گرفتم که ۴ ماه دیگه شروع میشه ٬ برای خروج از کشور میتونم از دانشگاه انصراف ندم و از معافیت تحصیلی که دانشگاه بهم میده استفاده کنم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لازم است جهت تحصیل در خارج از کشور ابتدا انصراف دهید و سپس با استفاده از معافیت تحصیلی در دانشگاه مقصد ثبت نام انجام دهید.

 107. با سلام

  تازه کارشناسی شیمی از دانشگاه دولتی رو تموم کردم
  قبل از گرفتن کارشناسی ام جهت زمان خریدن برای شرکت در کنکور سراسری ، پیام نور ثبت نام کرده بودم و انصراف دادم

  الان تا ۳۱ شهریور سال آینده معافیت تحصیلی دارم

  میخوام ببینم اگه مهر سال آینده ارشد پیام نور ثبت نام کنم و بعدش انصراف بدم ، مشکلی برای پذیرشم از کانادا و نظام وظیفه پیش نمیاد؟
  (یعنی وقتی ترم دو ارشد پیام نور هستم ، پذیرش بگیرم)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها یک بار قادر به انصراف جهت دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع یکسان در خارج از کشور می‌باشید. بنابراین در صورتی که پیش از این در مقطع کارشناسی ارشد انصراف نداده باشید، می‌توانید ابتدا در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و پس از انصراف، پذیرش بگیرید.

 108. با سلام
  من ارشد خودم رو گرفتم و ۱ اسفند ۹۸ مشمول میشم، اگر قبل یا بعد از این تاریخ نامه پذیرش من از دانشگاه خارجی بیاد، و تاریخ شروع پروژه ۱ سال دیگه باشه، آیا من مشمول میشم و حتما باید برم این یک سال رو؟ و اگر برم سربازی و بعد از یک سال معافیت تحصیلی بگیرم و برم، آیا بعد از برگشتن باید یک سال خدمت باقی مونده رو برم یا اینکه کلا از اول میشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که تاریخ شروع به تحصیل در خارج از کشور شما 1 سال بعد باشد، لازم است تا زمان دریافت معافیت تحصیلی دوره خدمت خود را بگذرانید تا غایب محسوب نشوید. همچنین چنانچه 3 سال از تحصیل شما در خارج از کشور گذشته باشد، می‌توانید سالی دو بار و به مدت 3 ماه به ایران سفر کنید و لزومی به گذراندن دوره سربازی باقی مانده ندارید.

 109. با سلام
  من قصد اپلای در یکی از دانشگاه های آمریکا را در مقطه دکتری دارم که از نظر وزارت علوم ایران سطح این دانشگاه ج (متوسط) است. با توجه به این که در سایت وزارت علوم اعلام شده که مدرک دکتری فقط برای دانشگاه های الف و ب ارزشیابی و معادل سازی می شود، آیا برای تحصیل در دانشگاه های سطح ج در مقطع دکتری مجوز خروج از کشور داده می شود؟ (با توجه به این که من خدمت سربازی نرفته ام)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما نمی‌توانیم به طور دقیق در این باره اظهار نظر کنیم و توصیه می‌کنیم که جهت پرس و جو درباره این موضوع به موسسات مربوطه مراجعه نمایید.

 110. سلام وقت شما بخیر
  من اخرای شهریور ماه دفاع مقطع ارشد رو انجام دادم اما هنوز کارهای فارغ التحصیلی رو انجام ندادم. من قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد در کانادا دارم. میخواستم بدونم آیا امکانش هست که من در این فرصت یکساله که برای معرفی به سربازی هست از کشور خارج شوم با توجه به اینکه میخوام ارشد مجدد بخونم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار وجود دارد. در صورتی که در مهلت 1 ساله اپلای کنید و موفق به دریافت پذیرش از سوی یک دانشگاه خارجی شوید، می‌توانید اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید و سپس برای ادامه تحصیل از کشور خارج شوید.

 111. باعرض سلام خسته نباشید الان مثلا کسی که 9ترمه دوره کارشناسی رو تموم کنه از سنوات اضافی استفاده کرده؟؟؟ واجازه خروج از کشور رو نداره؟
  ((((مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.))))

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این موضوع شامل حال شما نمی‌شود و مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی توسط شما وجود ندارد.

 112. سلام وقت بخیر، من دانشجوی ترم 5 ارشد هستم برای دریافت ریزنمرات به دانشگاه مقطع ارشد مراجعه کردم بهم گفتند به دانشجویی که سربازی نرفته ریزنمرات تعلق نمیگیره میخاستم ببینم نظام وظیفه چنین قانونی رو به دانشگاه ها ابلاغ کرده اصلا چنین قانونی وجود داره یا ن
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با ترجمه ریزنمرات غیر رسمی خود نیز قادر به اپلای خواهید بود و تنها در هنگام ثبت نام حضوری در دانشگاه مقصد به اصل مدارک و ریزنمرات رسمی خود نیاز خواهید داشت.

 113. با سلام و خسته نباشید

  بنده یکبار از انصراف و تغییر رشته دادم و در حال ده ترمه دارم کارشناسی مو میگیرم، میخواستم بدونم امکان گرفتن معافیت تحصیلی رو هنوز دارم یا خیر؛ ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   هر فرد مشمول در دوره تحصیل خود، یک بار حق انصراف و تحصیل مجدد در مقطع یکسان را دارد؛ بنابراین در صورتی که غیبت نداشته باشید و برای تحصیل در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد یا دکتری) اپلای کنید، مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی توسط شما وجود نخواهد داشت.

 114. سلام ، من 23 سالمه ترم 9 رشته عمران هستم ، این ترم میخوام انصراف بدم و مدرک معادل (کاردانی) رو از دانشگاه بگیرم ، میخوام واسه مقطع کارشناسی یه رشته ی دیگه از دانشگاه ترکیه اپلای بگیرم ، الان مشکل سربازی رو به چه صورتی میتونم حل کنم آیا با وثیقه حل میشه ؟ اگه موقع اپلای کردن توی ترکیه باشم ( با عنوان تفریحی) و برنگردم مشکل اپلای کردن حل میشه ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم یا کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور لازم است ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 115. سلام خانم میثاقی خسته نباشید مرسی که با حوصله به سوالات رسیدگی میکنید.
  بنده ترم پنج ارشد هستم خواستم بدونم آیا در دوره سنوات هم نظام وظیفه اجازه خروج از کشور به وسیله ویزای تحصیلی رو میده یا باید حین تحصیل اقدام به رفتن کنیم.
  با تشکر.

  • با سلام و ممنون از شما.

   جهت دریافت معافیت تحصیلی لازم است وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشید و در سنوات ارفاقی مازاد بر تحصیل نباشید.

 116. سلام
  کسی که بخواد خارج از کشور ادامه تحصیل بده و بعد همونجا شغل پیدا کنه و زندگیش رو ادامه بده مشکلات سربازیش چیه؟ یعنی مانعی نداره که هنوز سربازی نرفته کلا برای تحصیل و ادامه زندگی مهاجرت کنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید برای دریافت پذیرش در دانشگاهی در خارج از کشور اپلای نمایید و سپس با استفاده از معافیت تحصیلی به خارج از کشور بروید؛ مراحل پس از اتمام تحصیل، نیازمند دریافت اقامت آن کشور و ویزای کاری خواهند بود.

 117. سلام
  من شهریور سال آینده کارشناسی ارشدم تمام میشه و قصدم اینه که انصراف بدم و اشرد مجدد بخونم. خواستم ببینم این قانون درست هستش که در طول دوران تحصیل میشه یکبار انصراف داد و یکسال فرجه بابت این داده میشه؟
  مشکلی برای من پیش نخواهد آمد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله هر فرد یک بار امکان انصراف و تحصیل مجدد در همان مقطع را دارد.

 118. با سلام و تشکر از پاسخگویی تون

  همسرم برای پاییز آینده از کانادا پذیرش گرفته
  من هنوز سربازی نرفتم
  برای اخذ ویزای همراه باید حتما سربازی رفته باشم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی را جهت مشاوره در این زمینه نداریم.

 119. سلام،من دانشجوی ترم سوم کارشناسی هستم،میتونم الان انصراف بدم و برای ادامه تحصیل در همین مقطع به کانادا برم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی و خروج از کشور جهت ادامه تحصیل نمی‌باشند؛ لذا جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور لازم است ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید.

پاسخ بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های * دار ضروری هستند.