مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

دانشجویان مشمولی که قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارند، خدمت سربازی را مانعی بر سر راه خود دانسته و همین امر سبب دلسردی آن‌ها برای ادامه تحصیل در خارج می‌گردد، حال آن‌که با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانند به راحتی برای مقاطع بالاتر اپلای نمایند و برای طی کردن یک دوره تحصیلی، از کشور خارج شده و پس از اتمام آن بازگشته و سپس به خدمت سربازی بروند. در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت جهت خروج از کشور می‌پردازیم.

فرایند دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولین

برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

شرایط مهم برای خروج از کشور چیست؟

دانشجویانی که خدمت سربازی نرفته‌اند باید حائز شرایطی باشند تا بتوانند برای خروج از کشور اقدام کنند. این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
 • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را از دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

نکته: اگر در زمان مشخص شده به ایران بازگشتید اما در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه مراجعه نکردید، از خروج شما از کشور به مدت ۶ ماه ممانعت به عمل خواهد آمد و هیچ معافیتی در این ۶ ماه شامل حال شما نخواهد شد. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت‌تر خواهد بود و  این دسته از افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط خواهد شد با آن‌ها همانند سایر غایبان برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند. در ادامه وثیقه‌های قابل قبول برای سپردن به سازمان نظام وظیفه آمده است.

مواردی که می‌توانید به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه قرار دهید

نظام وظیفه در مقابل ارائه معافیت تحصیلی به شما، یک وثیقه دریافت می‌نماید و شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای تهیه وثیقه انتخاب نمائید.

• سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

• ضمانت بانکی

برای دریافت ضمانت بانکی دو راه پیش روی شماست، یا باید پول نقد به بانک پرداخت نمائید و در ازای آن ضمانت بانکی بگیرید و یا می‌توانید سند یا سفته نزد بانک به امانت گذاشته و ضمانت بانکی دریافت کنید. توجه کنید که همه بانک‌ها این ضمانت نامه را نمی‌دهند، پس لازم است بانک‌هایی را که در این زمینه با شما همکاری می‌کنند را از قبل شناسایی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید و نمونه ضمانت نامه را از نظام وظیفه بگیرید و به بانک مورد نظر ببرید تا طبق مقررات نظام وظیفه ضمانت نامه پر شود.

• پول نقد

در این روش باید حداقل مبلغ ۱۷ میلیون تومان را به صورت سپرده بلند مدت، سرمایه‌گذاری کنید. از آنجا که نظام وظیفه از شما تعهد ۴ الی ۶ ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد، کافیست به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌نمائید و به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هر ساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

• سند

برای دریافت ضمانت بانکی می‌توانید سندی را در گرو بانک بگذارید. برای این کار سند را به بانک می‌برید و بانک شما را به شهرداری معرفی می‌کند تا ملک ارزش گذاری شود و پس از آن بانک ضمانت نامه را به شما می‌دهد تا به نظام وظیفه ببرید.

دریافت گذرنامه

پس از ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه این سازمان مدارک شما را بررسی و در صورت تائید مدارک، آن‌ها را به اداره گذرنامه ارسال می‌کند. بعد از حدود یک هفته باید به اداره گذرنامه مراجعه نمائید و در این مرحله، اداره گذرنامه با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، بازه زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

بنابراین بر اساس مطالب ذکر شده، چنانچه به خدمت سربازی نرفته باشید نیز می‌توانید گذرنامه دریافت نموده و مراحل اپلای برای تحصیل در خارج از کشور را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید با دریافت پاسپورت برای خروج موقت، در زمان دریافت پذیرش از دانشگاه، مراحل را با سرعت بیشتری پیش برده و در مرحله بعد برای دریافت معافیت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه اقدام نمائید.

۴۱۴ دیدگاه

 1. سلام
  دوستان مطلع میگن الان برای وثیقه فقط پول نقد اونم تو بانک قوامین قبول می کنن

 2. من ترم ۱۰ کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی اصفهان هستم و معدلم حدود 14.5 هستش. دارم برای آیلتس میخونم و فکر کنم تا آخر مرداد ماه بتونم آیلتس 7 آکادمیک بگیرم.(الان وسط خرداد ماه هستیم) و تا آخر شهریور هم فارغ التحصیل میشم. میخوام ببینم چقدر طول میکشه تا مهاجرت کنم؟ باید برم یه دانشگاه آزادی چیزی ثبت نام کنم تا موقع مهاجرت سرباز نباشم؟ از کی باید اقدام کنم ؟ بعد از گرفتن مدرک لیسانس و آیلتس یا از الان هم میشه اقدامی کرد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   شما می‌توانید تا یک سال پس از اتمام تحصیل خود اقدام به اپلای و دریافت پذیرش نمایید. ددلاین‌های ترم پاییز سال آینده، از آذر ماه تا بهمن ماه هستند و در صورت دریافت پذیرش می‌توانید در تابستان 2019 به کشور مقصد سفر کنید.

   پس از پذیرش، در صورتی که محل خدمت شما جزو مکان‌های حساس که اجازه خروج از کشور را نمی‌دهند نباشد، شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور با نامه ترخیص از خدمت معاف شوید.

 3. این قانون هنوز صحت داره؟

  • با سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله این قانون در حال حاضر وجود دارد و اجرا می شود.

 4. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای مقطع کارشناسی هم معافیت تحصیلی میدن برای تحصیل در خارج ؟ من الان ۱۸ سالمه پیش دانشگاهی رو تموم کردم و تا مهر ماه معافیت تحصیلی دارم.
  و یه سوال دیگه داشتم امکان اینکه بعد از پایان درس و برگشتن به ایران امکان خریدن سربازی هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی به شرطی که مشمول نباشید وجود دارد. توصیه می‌شود قوانین این مورد را برای مقطع کارشناسی بررسی نمایید.
   در مورد سوال دوم شما ما اطلاعی نداریم و این مورد بستگی به قانون آن زمان دارد.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 5. با سلام ، سوالی که دارم این هست که گفتید برای گرفتن معافیت تحصیلی برای خروج ، اول باید نامه پذیرش از دانشگاه خارج رو دریافت کنیم ؛ حالا سوال این جاست که برای گرفتن پذیرش از اونجا ، باید ترجمه مدرک و ریزنمرات رو واسشون ارسال کنیم ؛ درحالی که دانشگاه بدون پایان خدمت ، مدرک و ریزنمرات رو بهمون نمیده . در این مورد باید چه کار کنیم ؟
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با ترجمه ریزنمرات (حتی غیر رسمی) قادر به اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور هستید و تا زمان ثبت نام پس از سفر به کشور مربوطه در دانشگاه مورد نظر نیازی به اصل مدارک خود نخواهید داشت.

 6. سلام. من 20 سالم است و دانشجوی رشته ی اقتصاد هستم. میخوام برای دوره ی مستر (فوق لیسانس) به کانادا یا آمریکا بورس بگیرم. توضیحات شما نسبتا کامل بود فقط یه خواهشی دارم و اون اینه ک الان ک هنوز حدود ۳ سال از درسم مونده (به غیر از معدل و رزومه ی بالا و مسایل از این قبیل) در مورد معافیت یا اپلای چیزی هست ک از همین الان دنبالش بیوفتم؟ حداقل از روی محکم کاری
  ممنون میشم یه توضیح کوتاهی در مورد شرایط بنده بدید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در مورد اپلای به شما توصیه می‌کنیم در بلند مدت روی معدل، زبان، مقاله و ارتباط با استاد ها تمرکز کنید .

   مقاله‌های بخش اپلای وبلاگ و سایت تهران پیمنت نیز ممکن است به شما کمک کنند.

 7. س.خسته نباشید.من الان ۱۹ سالمه و یه سال پشت کنکور بودم و از مهر دانشگاه میرم.خاستم بدونم چطوری بدون سربازی میشه در خارج از کشور تحصیل کرد و ایا با معافیت دانشگاه و انصراف از ان ویزای تحصیلی به من تعلق میگیره یا ن.باتشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تا یک بار قادر به انصراف و ادامه تحصیل در مقطع معادل هستید و می‌توانید برای مقطع یکسان یا مقاطع بالاتر از کارشناسی (کارشناسی ارشد و دکتری) از معافیت تحصیلی استفاده نمایید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 8. سلام.من سال دومی هست که کنکور میدم و متولد ۷۸ هستم وامسال مشمول خدمت سربازی میشم.خاستم بدونم که ایا میشه دوترم در دانشگاه ایران خوند و بعد انصراف داد و در دانشگاه های خارج از کشور به تحصیل پرداخت و ایا میشه با گرفتن معافیت تحصیلی از دانشگاه ویزای دانشجویی دریافت کرد؟باتشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار می‌توانید در مقطع یکسان از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 9. با سلام.
  کسی که مشمول است و غیبت ندارد، از چه طریقی میتواند جهت ادامه تحصیل در مقطع پایین تر و یا معادل از کشور خارج شود؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید برای این کار خدمت سربازی را به پایان برسانید یا معاف شوید یا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 10. با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما دوست عزیز
  می خواستم بپرسم میشه در حال حاضر از سند ملکی به عنوان وثیقه استفاده کرد و اینکه چطوری نامه پذیرش رو از دانشگاه مقصد بگیریم اگه میشه یکم بیشتر در مودش توضیح بدید از تون ممنون میشم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

   برای اطلاعات بیشتر در مورد کسب پذیرش از دانشگاه می‌توانید به بخش اپلای مقاله‌های وبلاگ مراجعه نمایید.

 11. سلام با عرض خسته نباشید ترم ۵ کاردانی هستم و میخام برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم آلمان خدمت سربازی نرفتم میخاسم بدونم چطوری باید معافیت بگیرم ک برم؟
  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاله "مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت بگیرند؟" در وبلاگ تهران پیمنت مراجعه کنید:
   http://blog.tehranpayment.com/military-service-studentship-exemption/

 12. با سلام خدمت شما.من دانشجو ترم ۴مهندسی برق در دانشگاه غیرانتفاعی در مشهد هستم. میخاستم ببینم برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان برای مثال چه باید کرد؟( البته پس از پایان دوره کارشناسی)
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما برای اپلای در دانشگاه‌های خارجی نیاز به گذراندن مراحلی از جمله شرکت در آزمون تافل یا آیلتس، تهیه رزومه تحصیلی، نوشتن انگیزه نامه و ... دارید که در مقاله "اپلای چیست" در وبلاگ تهران پیمنت و همچنین مقالات بخش اپلای وبلاگ، می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود در مورد اپلای را بدست آورید.
   لطفا دقت نمایید که معمولا برای دوره های پزشکی کمک هزینه های تحصیلی ارایه نمی شود و احتمالا باید خودتان هزینه تحصیل در رشته های پزشکی را تامین نمایید.
   لینک مقاله: http://blog.tehranpayment.com/what-is-apply-for-universities/

 13. سلام.وقت بخیر.
  خواستم بدونم من داشنجوی مقطع دکترا توی ایرانم و حالا اگر از یه دانشگاه خارجی برای مقطع دکترا دوباره اپلای بگیرم آیا اجازه خروج بهم داده میشه یا خیر؟ و اینکه وقتی اپلای گرفتم باید اول اینجا انصراف بدم و این موضوع مشکلی برای خروجم پیش نمیاره؟
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تا یک بار قادر به استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع یکسان هستید.

 14. سلام
  آیا در حین سربازی هم میشه ادامه کار اپلای رو انجام داد و معافیت تحصیلی گرفت؟
  باسپاس

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، مشکلی برای این کار وجود ندارد و هر زمانی که پذیرش بگیرید قادر به استفاده از معافیت تحصیلی مقطع بالاتر هستید.

 15. سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من تو دانشگاه پیام نور برای مرخصی تحصیلی سربازیم ثبت نام کردم و برای دانشگاه ترکیه میخوام کنکور بدم.میخواستم بدونم اگه قبول شم وبرم اونور مبلغی که گرو میزارم میره تو حساب دولت؟ اگر نه تا چه مدت اجازه ی بازگشت و تمدید خروج مجدد دارم؟چند ماه یک بار باید بیام و تمدید کنم؟؟

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. با توجه به این که این روش خلاف قوانین و مقررات می باشد، ما نمی توانیم در رابطه با آن اظهار نظر کنیم.

 16. سلام
  میخواستم مشاوره واسه اپلای بگیرم اگه شماره تماسی بدید ممنون میشم.

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. ما خدمات مشاوره اپلای ارائه نمی دهیم. شما می توانید تنها جهت دریافت مشاوره در رابطه با پرداخت های ارزی مرتبط با اپلای با ما تماس حاصل فرمایید.

 17. سلام به کدوم دسته از دانشجویان ایرانی که میخوان برن خارج از کشور ارز دانشجویی میدن و ایا تو این اوضاع هم ارز میدن؟؟ ممنون از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   اخبار در مورد این موضوع بسیار متناقض است و ما نمی‌توانیم قطعی اظهار نظر کنیم، ولی طبق تجربه دانشجویان در حال حاضر ارز دانشجویی داده نمی‌شود.

 18. سلامبنده متواد 77 هستم و یک سال هم پشت کنکور بودم میخواستم بدونم برای تحصیل پزشکی میشه معافیت گرفت؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما برای ادامه تحصیل خود قادر به گرفتن معافیت تحصیلی هستید.

  • با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

 19. سلام و متشکر از مطلب خوبتون من از دانشگاه خارجی قبول شدم در مقطع دکتری پزشکی در حالی که الان کارشناسی ترم آخر رشته مکانیک میخونم رو می خونم و قراره این ترم فارغ التحصیل بشم چیکار می تونم بکنم تا این فرصت و از دست ندم میتونم بعد از تموم شدن معافیت تحصیلی بگیرم یا انصراف بدم یعنی میشه از اول معافیت گرفت؟ ممنون از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید معافیت تحصیلی دریافت کنید اما توصیه می‌کنیم برای اطمینان بیشتر در این باره مطالعه نمایید.

 20. سلام.من فارغ التحصیل دوره کارشناسی هستم . برای داشتن معافیت میخوام ارشد 1 یا 2 ترم بخونم که تو این مدت پذیرش بگیرم.سوالم اینه که بعد از اخذ پذیرش امکان انصراف از دانشگاه فعلی و اخذ معافیت تحصیلی مجدد تو همین مقطع رو دارم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ماده 35: مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.

   تبصره 1: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.

   بله، شما طبق این بند قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید.

 21. سلام ممنون برای توضیحات کامل فقط یه یه سوال شما نوشتید برای مقاطع بالاتر.من داخل ایران فوق دیپلم گرفتم و برای تحصیل در کانادا میخوام دوره های 2 ساله کالج(نمیدونم معادل چه مدرکی در ایران میشه)بخونم ایا با وضعیت من که فکر کنم مقطع بالاتر نمیشه با پذیرش کالج میتونم پاسپورت بگیرم؟

  • از سوال شما متشکریم. شما نمی توانید با ویزای تحصیلی پاسپورت کشور کانادا را دریافت کنید. اما در صورت تغییر ویزای خود، مطابق قوانین کشور کانادا تمامی دوره اقامت شما در این کشور (شامل دوره ای که با ویزای تحصیلی در این کشور اقامت داشتید) برای دوره زمانی مورد نیاز برای دریافت پاسپورت محاسبه می شود.

 22. سلام. من دانشجوی کارشناسی هستم و تا آخر همین شهریور درسم تموم میشه
  میخام بدونم آیا اصلا راهی هست برای من که اول اپلای بگیرم برم فوق رو بخونم بعد برگردم و برم سربازی یا حتما اول سربازی رو باید برم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا 1 سال پس از فراغت از تحصیل قادر به استفاده از معافیت تحصیلی هستید. این معافیت برای هر مقطع فقط یک بار داده می‌شود.

 23. سلام خسته نباشید
  دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران هستم در سال ۹۲ به دانشگاه ورود کردم و به دلیل تغییر مکان مجبور به انصراف شدم و ورودی ۹۳ شدم و تا شهریور ۹۸ به من معافیت تحصیلی دادند. حال فقط یک سال وقت دارم و هنوز کارشناسیم تمام نشده و قصد دارم که در همین مقطع کارشناسی در رشته دیگر به کانادا بروم آیا میتوان معافیت تحصیلی مجدد برای تحصیل در خارج از کشور گرفت ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم كه حداكثر یك سال پس از فراغت از تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از كشور كه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند پذیرفته شوند تا زمانی كه وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند مشروط به اینكه دارای غیبت غیر موجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این معافیت برای هر مقطع فقط یك بار داده می‌شود.

   تبصره 1: معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یك بار قابل تمدید است.

   طبق قانون فوق، امکان اپلای و کسب پذیرش برای شما وجود دارد.

 24. با سلام من دانشجوی ترم ۱۰ کارشناسی مکانیک هستم و برای رشته ی هنری تو مقطع کارشناسی میخوام اپلای کنم،با انصراف از مکانیک و فرصت یکساله تحصیل مجدد آیا پس از دریافت ادمیشن با معافیت تحصیلی من موافقت میشه؟
  (طبق قوانین نظام وظیفه که دانشجویان انصرافی یکسال فرصت ورود مجدد به دانشگاه ها را دارا می باشند)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان کسب معافیت تحصیلی با توجه به قانون ذکر شده برای شما وجود دارد.

 25. با سلام. من دانشجوی مقطع {کارشناسی ارشد} هستم و بعد ار اتمام تحصیل قصد دارم در کشور دیگری پذیرش بگیرم برای مقطع {کارشناسی ارشد}. برای گرفتم معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور میتونم دوباره مقطع کارشناسی ارشد رو در گرایش دیگه ادامه بدم یا حتما باید در مقطع بالاتر یعنی دکترا پذیرش بگیرم.
  سپاس از پاسخ شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله، شما تا یک بار مجاز به کسب معافیت تحصیلی در مقطع یکسان هستید.

 26. سلام
  بنده اگر پذیرش از یک دانشگاه المان بگیرم, تا کی زمان دارم که برم المان و ثبت نام کنم در دانشگاه؟؟چون خبرها مبنی بر این هست که وقت سفارت 30 ماهه شده!!!!

  • با سلام

   سلام، از سوال شما متشکریم.
   شما می‌توانید جهت گرفتن وقت سفارت آلمان، از دانشگاه خود بخواهید در این رابطه به شما کمک کند. در رابطه با این مشکل نیز به طور کلی می‌توانید با دانشگاه مکاتبه کنید تا ببینید چه راه حلی به شما ارائه می‌دهند. مطابق تجربه ما، در بسیاری از موارد دانشگاه ها (نه لزوماً در کشور آلمان) در این موقعیت ها، امکانات خاصی را برای دانشجویان پذیرفته شده در نظر گرفته اند.

   البته به طور کلی پیشنهاد همیشگی ما اپلای کردن در کشورهای مختلف و تشکیل یک سبد از دانشگاه ها می‌باشد. به این ترتیب در رابطه با ویزا نگرانی کم‌تری خواهید داشت.

 27. سلام. من 18 سال دارم و مشمول هستم و در کشور ترکیه بورسیه گرفتم برای مقطع لیسانس. میخوام پاسپورت بگیرم و پاسپورت گیر سربازیه. راهی هست که بتونم برم؟ وثیقه ای سندی چیزی بذاریم بهم معافیت تحصیلی بدن؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   از نظر قانونی تحصیل مشمولین دیپلم در خارج از کشور ممنوع است و شما باید مقطع لیسانس را در ایران بگذرانید و سپس برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایید.
   همچنین توصیه می‌کنیم شرایط تحصیل در خارج از کشور پس از کسب مدرک کاردانی را نیز بررسی کنید.

 28. سلام. من ۱۹ سال دارم و در مقطع کاردانی رشته تاسیسات مشغول به تحصیل هستم می خواستم بدونم برای مقطع کارشناسی می تونم در استرالیا تحصیل کنم و یک سوال دیگه چگونه می تونم از دانشگاهی در استرالیا پذیرش بگیرم

  • سلام ، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید از مقطع کاردانی برای کارشناسی پذیرش بگیرید.
   برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا نیز پیشنهاد می‌کنیم به بخش اپلای وبلاگ تهران‌پیمنت مراجعه نمایید.

 29. سلام
  من دانشجوی دکتری روزانه هستم...میخوام در حین دکتری اپلای کنم...سربازی هنوز نرفتم...معافیت تحصیلی دارم...ایا میتوان پاسپورت و ویزای دانشجویی بگیرم و در ضمن ایا مدارک اصلی. برای پذیرش لازم است ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار مجاز به انصراف از دانشگاه و تحصیل در مقطع یکسان در خارج از کشور هستید.
   همچنین شما می‌توانید با ترجمه ریزنمرات خود اقدام به اپلای و اخذ پذیرش نمایید و تنها در زمان ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد.

 30. سلام . طبق قانون جدیدی که اومده و دیگه از مقطع دیپلم به مقطع لیسانس معافیت تحصیلی نمیدن ، آیا کسی که یکبار در مقطع کارشناسی انصراف داده و در حال حاضر در یک دانشگاه دیگه در داخل مشغول به تحصیله میتونه فرایند اپلای و ویزا رو انجام بده و با معافیت تحصیلی و با وثیقه به صورت توریستی خارج بشه و با هزینه خودش در کشور مقصد درهمین مقطع لیسانس مجددا شروع به تحصیل بکنه ؟ (برای کسی که قصد برگشت نداره)
  و اینکه آیا سفارت کشورها (مثلا کشوری مثل ایتالیا که سفارتش در ایران هست) به وضعیت خدمت متقاضی ها برای دادن ویزای تحصیلی گیر نمیدن ویا مثلا به کسی که یکبار انصراف داده طبق قانون داخل بخوان اجازه تحصیل مجدد ندن برای بار دوم؟
  (منظورم این هست که سربازی و قانون یکبار انصراف توی گرفتن ویزای تحصیلی ازسفارت ارتباط یا تاثیری داره؟)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا یک بار امکان انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی یکسان را دارید. بنابراین شما باید مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید. وضعیت نظام وظیفه معمولاً در فرآیند صدور ویزای توریستی یا دانشجویی از کشورهای اروپایی تاثیری ندارد. اما به طور کلی برای صدور ویزاهای دانشجویی به گپ تحصیلی (فاصله بین اتمام مقطع تحصیلی قبلی و شروع مقطع تحصیلی جدید) توجه می شود.

 31. سلام وقتتون بخیر
  من درحال حاضر در پایه دوازدهم تحصیل میکنم امسال کنکور دارم و همین ماه وارد دوره مشمولیت خدمت سربازی شدم میخواستم بدونم امکانش هست بعد دیپلم برای مقطع کارشناسی در خارج اقدام کنم؟چون از یکی شنیده بودم که برای مقطع کارشناسی وقتی مشمول میشی دیگه نمیتونی بری خارج باید واسه ارشد بری یا اینکه اول خدمتو بگذرونی بعد میخواستم بدونم این حرف درسته یا نه ممنون از شما و وبسایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، این موضوع صحت دارد و مشمولین دیپلم قادر به تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. لذا شما باید مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس برای پذیرش در یک دانشگاه خارجی اقدام نمایید.

 32. با سلام بنده شهریور 97 فارغ التحصیل شدم و الان در فرجه یکساله بعد از فارغ التحصیلی هستم

  الان دارم کارهای پذیرش رو دنبال میکنم و همین اول کار به مشکل برخوردم...

  الان برای ثبت نام اینترنتی و انجام دادن کارها در دانشگاه مقصد نیاز به شماره پاسپورت هست درصورتیکه چون الان معافیت ندارم پاسپورت بمن داده نمیشه.... برای گرفتن معافیت یکی از مسولین نظام وظیفه بهم گفت که باید نامه پذیرش از دانشگاه مقصد رو ببرم وزارت تا برام معافیت تحصیلی صادر بشه و تا پاسپورت هم نداشته باشم پذیرش نمیشم....

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   جهت اپلای نیاز به شماره پاسپورت نیست؛ اما در صورت دریافت پذیرش و آغاز فرآیند درخواست ویزا، به شماره پاسپورت نیاز خواهید داشت.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 33. با سلام و وقت بخیر
  من هفته پیش فارغ التحصیل شدم در مقطع کارشناسی ارشد رشته عمران. می خوام برای ادامه تحصیل MBA بخونم در کانادا. خواستم بدونم نظام وظیفه بهم اجازه خروج میده یا ممنوعیت خروج دارم و باید برای دکترا اقدام کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما قادر به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور هستید و کسب معافیت تحصیلی می‌باشید. شما تنها در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع یکسان را دارید. یک بار قادر به کسب معافیت تحصیلی می‌باشید.

 34. سلام روزتون بخیر
  در صورتی که در طول خدمت سربازی از خارج کشور پذیرش بگیرم، امکان توقف خدمت وجود داره؟
  و اگه وجود داره چطوری برای گرفتن ویزا باید اقدام کنم در طول سربازی؟

  • با سلام

   از سوال شما متشکریم. بله شما در صورت دریافت پذیرش می‌توانید روند اجرای خدمت سربازی خود را متوقف کنید، پاسپورت و اجازه خروج دریافت کنید و برای دریافت ویزا جهت مصاحبه از کشور خارج شوید و پس از دریافت ویزا به کشور مقصد سفر نمایید. طبعاً لازمه این موضوع دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خارجی می‌باشد و این که برای دوره تحصیلی پذیرفته شده (مثلاً دکترا) قبلاً معافیت تحصیلی دریافت نکرده باشید.

 35. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به خارج از کشور برای گذاشتن وثیقه میشه وثیقه نقدی را که 15 میلیون تومان هست انتخاب کرد و گذاشت؟ البته غیبت به هیچ وجه ندارم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله، شما قادر به گذاشتن وثیقه با استفاده از پول نقد می‌باشید.

 36. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.من فوق دیپلم دارم حالا میخوام اقدام کنم برای تحصیل به کانادا ولی برای کالج های 2 ساله ایا نظام وظیه برای کالج با وثیقه اجازه خروج میده؟اخه من شنیدم فعلا فقط برای فوق لیسانس و دکترا گذرنامه میدن؟البته من پاسپورت دارم ولی اجازه خروج از کشور مهمه

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به خروج از کشور برای ادامه تحصیل نیستند. برای حصول اطمینان در مورد معافیت تحصیلی دوره های کاردانی و فوق دیپلم بهتر است بیشتر تحقیق کنید.

 37. سوال دیگری هم دارم من فوق دیپلم دارم و برای لیسانس ثبت نام کردم و پاسپورت گرفتم حالا انصراف دادم و میخوام برای کالج توی کانادا اقدام کنم با توجه به اینکه الان فقط به فوق لیسانس و دکتری مجوز بخروج برای تحصیل میدن.من میتونم با وثیقه برای توریستی اقدام کنم ولی برم کانادا درس بخونم ایا مشکل خدمت ربطی به اداره مهاجرت کانادا داره؟یعنی بهم ویزا میدن؟

  • در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به خروج از کشور برای ادامه تحصیل نیستند. برای حصول اطمینان در مورد معافیت تحصیلی دوره های کاردانی و فوق دیپلم بهتر است بیشتر تحقیق کنید.

 38. سلام ببخشید من دوره ی کارشناسی رو‌تموم کردم و میخوام واسه مهاجرت تحصیلی اقدام کنم ، کارت پایان خدمت هم ندارم اگر بعد از مهاجرت تحصیلی و پایان دوره ی ارشد به ایران برنگردیم ، میتوتیم برای کار و ویزای کار اقدام کنیم یا مجبور به بازگشت هستیم؟!

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   ما نمی توانیم در این رابطه اظهار نظر نماییم.

 39. سلام ،برادرم به تازگی از دانشگاه فارغ تحصیل شده در مقطع لیسانس و الان تقریبا ۸ ماه مهلت داره تا پایان مهلت معرفی به نظام وظیفه و الان می‌خواد اپلای کنه برای ارشد خارج از کشور، در مدارکی که دانشگاه‌ها برای اپلای ذکر کردن پاسپورت هست، ولی در حال حاضر پلیس به علاوه ده بهشون گفته که امکان دادن پاسپورت ( چه تفریحی و چه زیارتی ) براش نیست ، و اگر پاسپورت بخواد اول باید دفترچه اعزام به خدمت رو پر کنه و بفرسته و بعد از اون امکان پذیر هست، لطف می‌کنین راهنمایی کنین که چه باید کرد ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   جهت اپلای نیاز به شماره پاسپورت نیست؛ اما در صورت دریافت پذیرش و آغاز فرآیند درخواست ویزا، به شماره پاسپورت نیاز خواهید داشت. فقط دقت کنید که فرمت نام و نام خانوادگی که با آن اپلای می‌کنید، با فرمت پاسپورت شما یکی باشد.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 40. سلام با توجه به اینکه فرایند دریافت ویزا با ریسک زیادی همراه هست و احتمال ریجکت شدن برای رشته های حساس زیاده می خواستم بپرسم نمیشه فرایند ارسال مدارک برای ویزا شروع بشه و در صورتیکه مطمئن از دریافت ویزا شدیم انصراف از خدمت بدیم و معافیت دریافت کنیم؟
  من زمان کمی از خدمتم باقی مونده و کار عاقلانه نیست برای 4ماه انصراف بدم اگر ویزا نیاد شرایطم سخت میشه

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما باید سعی کنید تا جای ممکن مسائل حساس را از رزومه خود حذف نمایید تا شانس پذیرش شما بیشتر شود. البته، راه‌هایی هم برای حل مشکل رشته‌های حساس نیز وجود دارد که پیشنهاد می‌شود درباره آن مطالعه و پرس و جو کنید.
   همچنین بله، امکان آن وجود دارد که سربازی خود را ادامه دهید و در حین آن اپلای نمایید.

 41. سلام بنده داتشجوی دکترا روزانه هستم سربازی هم نرفتم الان دو کشور المان داروسازی قبول شدم ، اگر انصراف بدم میتونم معافیت بگیرم یا مقطعش پایینتر حساب میشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در طول دوره تحصیلی خود یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع یکسان می‌باشید؛ بنابراین شما قادر به اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشید.

 42. سلام ببخشید من دانشجوی ترم 4 دکتری تخصصی هستم. آیا با وجود پذیرش میتونم از مقطع دکتری انصراف بدم و اپلای کنم؟! اگر پاسخ مثبت هست مراحلش چیه؟ یعنی کی انصراف بدم که برای سربازیم مشکلی پیش نیاد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در طول دوره تحصیلی خود یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع یکسان می‌باشید؛ بنابراین شما قادر به اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشید.
   شما برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید تقاضا می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 43. باسلام و وقت بخیر
  خواهشمندم جزییات فوق را برای دانشجویان وزارت بهداشت هم ذکر کنید
  مخصوصا رشته هایی که 2 سال طرح اجباری دارند
  بنده دانشجوی مقطع کارشناسی رادیولوژی هستم و قصد دارم بعد از سپری کردن مقطع ارشد برای دوره دکترا پذیرش بگیرم
  اما مقابل بنده سربازی و طرح اجباری است (البته همانطور که میدانید طرح پسران با سربازی یکی است و در واقع هردو یک چیز است)
  هنگام خروج از کشور در پایان مقطع ارشد چه اقداماتی برای بنده نیاز است؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   در مورد خدمت، ابتدا از طريق وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید ظرف يك سال پس از فراغت از تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در اين مقطع شروع به تحصيل نمايید و جزو مشمولین غایب نباشید. ما در مورد طرح نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

 44. با سلام. من امروز به نظام وظیفه واحد معافیت تحصیلی رفتم و پرسیدم که من بعد از 2 ماه اعزام به خدمت سربازی می شوم. اگر در حین خدمت کارهای پذیرش من اکی بشه برام معافیت تحصیلی صادر می کنین یا نه که جوابشون منفی بود. حالا سوال من اینه واقعا این کار شدنیه یا نیست؟ من به شدت دلهره دارم و کل برنامه هام بهم میریزه اگه اینطوری باشه. لازمه که بگم من سربازیم امریه خواهد بود.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   "سربازانی که در حین خدمت دوره ضرورت ،در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می شوند لازم است با مراجعه به دانشگاه مربوط، برگه درخواست معافیت تحصیلی را اخذ و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه نمایند . وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت مشمول، چنانچه غایب نباشد وی را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و با اخذ معافیت تحصیلی، به دانشگاه مربوطه مراجعه و ثبت نام قطعی نماید. البته مشمولانی که بدون غیبت بخدمت اعزام شده و در حین خدمت مرتکب فرار شده اند برای بهره مندی از معافیت تحصیلی ، از خدمت ترخیص نخواهند شد.

   تبصره: ترخيص سربازان جهت تحصيل در مقطع كارداني امکان پذیر نمي باشد.

   به منظور فراهم نمودن شرایط مساعد برای تحصیل مشمولانی که بخدمت اعزام شده اند محدودیت یکساله فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل در مقطع بعدی، برای این قبیل اشخاص رعایت نمی گرددو اگر بیش از یکسال هم از تاریخ انصراف آنها گذشته باشد نیز ترخیص می شوند."

   منبع: سایت ناجا

 45. سلام دوستان من برای دانشگاه وست کانادا دارم اقدام میکنم این دانشگاه مورد تایید ورارت علوم نیست ایا به من مجوز خروج از کشور رو میدند؟ بنده دارم ارشد میخونم وبرای ارشد مجدد میخوام اقدام کنم و اینکه مشمول خدمت هم یه جورایی حساب میام باتشکر

  • سلام، از سوال شمال متشکریم.

   کارآیی لیست دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند، برای معادل سازی مدرک شما در ایران استفاده می‌شود (مثلا مدرک کارشناسی شما معادل مدرک ارشد حساب می‌شود) و به خروج از کشور مرتبط نیست.

 46. سلام.بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق از دانشگاه دولتیم.چندین مقاله IEEE هم دارم.چون مدت زمان ۱ ساله بعد از ارشدم داشت تمام میشد دکترای دانشگاه آزاد ثبت نام کردم.ترم دوم چند استاد پیدا کردم که برای پذیرش موافقت کردند.متاسفانه برای گذاشتن وثیقه قصد داشتم اقدام کنم که نظام وظیفه گفتن چون توی یه مقطع برات معافیت رد شده نمیشه وثیقه بذاری.میخواستم بدونم آیا میشه از طریق شرکت در کنفرانس از کشور خارج شم و ویزای اون کشورو بگیرم؟یا برای گرفتن ویزای دانشجویی حتما باید روال قانونی در سفارت اون کشور انجام بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این رابطه نمی توانیم اظهار نظر کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد بیش‌تر تحقیق و پرس و جو کنید.

 47. سلام من معنی این جمله رو متوجه نمیشم اگه میشه یک جواب کوتاه بدید که
  ...
  به منظور فراهم نمودن شرایط مساعد برای تحصیل مشمولانی که بخدمت اعزام شده اند محدودیت یکساله فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل در مقطع بعدی، برای این قبیل اشخاص رعایت نمی گرددو اگر بیش از یکسال هم از تاریخ انصراف آنها گذشته باشد نیز ترخیص می شوند."
  ...
  من 3 ماه خدمت کردم در ارتش و در مقطع کارشناسی در پیام نور ثبت نام کردم و ایست خدمت زدم.
  حالا میخوام بدونم که بعد از فراغت تحصیل در کارشناسی چقدر زمان دارم تا خودم رو به سازمان وظیفه معرفی کنم؟یک ماه یا یک سال یا بیشتر؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این جمله بدین معنی است که اگر فردی پس از فراغت از تحصیل سرباز باشد، 1 سال بگذرد و دوره بعد قبول شود، محدودیت 1 ساله دیگر برای او وجود نخواهد داشت. زیرا به خدمت رفته، خدمتش متوقف شده و معافیت تحصیلی می‌گیرد.
   در پاسخ به سوال، شما به مدت 1 سال بعد از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان وظیفه معرفی کنید.

 48. سلام میخواستم بدون اگه اقامت یه کشور دیگه رو بگیرم و شهروند اون کشور بشم بازم باید سربازی رو برم یا نه ؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که ایران تابعیت دوگانه را قبول ندارد، در صورتی که اقامت کشور دیگری را داشته باشید نیز باید دوره سربازی رو بگذرانید. ولی افرادی که بیش از 3 سال است که در خارج از کشور اقامت داشته‌اند می‌توانند سالی دو بار به ایران سفر کنند و به مدت 3 ماه در ایران بمانند.

 49. سلام من لیسانس مکانیک دارم از دانشگاه دولتی و ۶سال طول کشیده تا تمام شود و میخوام برای ادامه تحصیل برم کالج توی کانادا ولی مشکل اینه که سربازی نرفتم و ایا معافیت تحصیلی شامل من میشه ؟؟. یا راهی هست که کسی که لیسانس داره برای کالج اقدام کنه؟؟.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها می‌توانید برای تحصیل در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد) یا مقطع یکسان اپلای کنید و امکان کسب معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع پایین‌تر را ندارید. توجه داشته باشید که فقط 1 بار در کل تحصیل خود اجازه اپلای برای تحصیل در مقطع یکسان را دارید.

 50. سلام. خسته نباشبد.
  من در حال حاضر ترم ۵ کارشناسی ناپیوسته هستم،که در حالت عادی باید ۴ ترمه تموم بشه. مشکلی برای گرفتم ویزای تحصیلی وجود داره؟ یا میتونم همین مقطع رو کم کم ادامه بدم تا دانشگاه اون طرف جور بشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، این تاخیر مشکلی در روند اپلای شما ایجاد نمی‌کند.

 51. سلام خسته نباشيد
  اگه كسي دوره ي اموزشي رو گذرونده باشه و بعد ايست خدمت زده باشه و رفته باشه دانشگاه. كارشناسيش تموم بشه و اون يك سال معافيت هم بگذره و بعدش بره سربازي و در حين سربازي پذيرش بگيره. ايا اجازه ي خروج از كشور ميدن بهش؟؟ ميتونه دوباره ايست خدمت بزنه يا مرخصي بگيره و بره براي ادامه تحصيل؟؟ لطفا پاسخ بدين. ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   اگر در هر مقطع از سربازی، به شرط آن که غیبت نکرده باشید، پذیرش بگیرید می‌توانید با ارائه نامه از طرف وزارت علوم به نظام وظیفه معافیت تحصیلی بگیرید.

 52. سلام
  من از دانشگاه سیدنی استرالیا برای دکترا پذیرش گرفتم
  فقط مشکلی که هست خدمت سربازی نرفتم و میخوام از معافیت تحصیلی استفاده کنم
  مدارک ارشد و لیسانسمو باید بخرم یا با همون ریزنمرات میتونم ثبت نام کنم؟
  ممنون از سایت و تاپیک مفیدتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید با استفاده از ریزنمرات خود اقدام به اپلای کنید ولی برای ثبت‌نام حضوری به اصل مدارک خود نیاز خواهید داشت و باید این مدارک را آزاد کنید.

 53. با سلام، الان اونایی که پدرشون ایثارگر نیستن، علاوه بر 22.5 میلیون برای خدمت سربازی، باید یک سند معادل 500 میلیونی هم بزارن تا بتونن اپلای کنن برا ارشد یا اصلا ربطی به ایثارگر بودن یا نبودن نداره؟ همون 22.5 میلیون تومنه یا سند هم نیاز هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   یکی از موارد گرو گذاشتن سند یا پول نقد برای کسب معافیت تحصیلی و اپلای کافی است.

 54. سلام.
  من 19 سالمه الان در رشته مهندسی برق مقطع کارشناسی هستم. برای دانشگاهی اپلای کردم. اگ برام پذیرش بدن و با در دست داشتن وثیقه چطور میتونم برا کارشناسی در دانشگاه مقصد ادامه تحصیل کنم!؟ اگ با پرداخت وثیقه و گذراندن شرایط خاص بتونم برم خارج و برنگردم خدمت من حذف میشه!؟ و میتونم با اخذ اقامت اون کشور اونجا بمونم!؟
  با تشکر. سوالاتم زیاد هست ولی خواهش میکنم بهشون جواب بدین.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. پس از دریافت پذیرش، شما باید به دانشگاه مربوط مراجعه کنید، برگه درخواست معافیت تحصیلی را بگیرید و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه کنید. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت شما، شما را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و معافیت تحصیلی خود را قطعی کنید. لازم به ذکر است که در صورت انصراف، شما قادر به اپلای برای دوره کارشناسی خواهید بود و نمی‌توانید برای کارشناسی ارشد یا دکترا اپلای کنید.

   2. خیر، خدمت شما با تحصیل در خارج از کشور حذف نخواهد شد.

   3. بله، طبیعتا با اخذ اقامت یک کشور قادر به ماندن در آن کشور خواهید بود.

 55. سلام کسی که دیپلم داره با سند یا وثیفه هم نمیتونه برای اپلای اقدام کنه طبق قانون جدید؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مقاطع دیپلم و کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی نیستند.

 56. با سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه ازاد هستم ، بنده دارای دو عدد مقاله ISI و با معدل 18 هستم ، ایا به نظر جنابعالی امکان گرفتن بورسیه هست؟ بنده متاسفانه دوره ی سربازی رو نگذارندم ... و قصد دارم با ودیعه به ادامه تحصیل بپردازم... و باتوجه به اینکه هزینه امتحان ایلتس و تافل زیاد هست امکانش هست بعداز گرفتن اکسپت از دانشگاه به امتحان ایلتس برم ؟ یا باید قبل از اپلای این امتحان رو گذارنده باشیم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که سیاست دانشگاه‌های مختلف در مورد تخصیص بورسیه متفاوت است، ما در مورد امکان دریافت بورسیه قادر به اظهار نظر نیستیم. با این حال توصیه می‌کنیم که تمامی موارد و گزینه‌های موجود را به دقت بررسی نمایید تا احتمال موفقیت شما افزایش یابد.

   همچنین اکثر دانشگاه‌ها برای اپلای و دریافت پذیرش نتیجه آزمون‌های زبان را از دانشجویان درخواست می‌کنند. بنابراین امکان این که ابتدا پذیرش بگیرید و سپس در آزمون زبان شرکت کنید، وجود ندارد.

 57. با سلام.
  من الان در حال انجام خدمت سربازی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم. برای دوره دکترا می خواهم از معافیت تحصیلی استفاده کنم. تا به حال هم برای دکترا معافیت تحصیلی نگرفته ام. غیبت هم ندارم. یک سوال نسبتاً پیچیده دارم. من قرار بود پیش از اعزام به سربازی برای یک سفر بروم، که با آن سفر یک پاسپورت 5 ساله معتبر گرفتم. پاسپورت را که خواستم پس بدهم به نظام وظیفه ، گفتند لازم نیست و پاسپورت را می توانی پیش خودت نگه داری، فقط ممنوع الخروج می شوی تا پایان سربازی. بنابراین من همین الان پاسپورت دارم. حالا دو سوال من از شما که هر دو بسیار حیاتی هستند این است:
  اولا:
  این که آیا پاسپورت من معتبر است؟ با توجّه به این که الان ممنوع الخروج هستم به دلیل این که سرباز هستم.
  ثانیا:
  اگر پاسپورتم معتبر است، با توجّه به این که ویزا گرفتن از سفارت ها ( می خواهم برای کشورهای اروپا اقدام کنم که در ایران دارای سفارت هستند . ) دارای ریسک است ، آیا این امکان هست که با توجّه به این که پاسپورت دارم مستقل از پروسه معافیت تحصیلی، بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه ، همه کارها را با سفارت انجام بدهم، بعد که ویزایم آمد کارهای معافیت از تحصیل و ترخیص از خدمت سربازی را انجام دهم ؟ یا این که حتماً ابتدا باید از معافیت تحصیلی بگیرم بعد بروم به سفارت برای ویزا ؟
  با تشکّر از شما.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. پاسپورتی که شما در اختیار دارید معتبر است و مشکلی ندارد.

   2. پاسپورت شما یک بار خروج است و در حال حاضر باید برای هر بار خروج از کشور، مراحل اداری لازم را از طریق وزارت علوم و نظام وظیفه طی کنید تا اجازه یک بار خروج از کشور را دریافت کنید. در صورتی که قصد دارید به مدت طولانی کشور را ترک کنید، نیاز به دریافت معافیت تحصیلی دارید که پس از دریافت معافیت تحصیلی پاسپورت شما از حالت یک بار خروج خارج می‌شود. بنابراین مشکلی برای دریافت ویزا با این پاسپورت وجود ندارد و شما می‌توانید ویزا دریافت کنید.

 58. سلام
  من 28 سالمه. سه ساله از فارغ التحصیلیم گذشته (نزدیک دو ساله غیبت دارم). سپس در مقطع ارشد در ایران قبول شدم و از طرف دیگه در دانشگاه کانادا هم پذیرش گرفتم. الان مشغول تحصیل ارشد در ایران هستم. آیا امکان انصراف از دانشگاه ایران (با وجود غیبت) و درخواست ویزا دارم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   با توجه به این که غیبت دارید، توصیه می‌کنیم حتما برای بررسی دقیق این موضوع به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

 59. شما در مورد آزادکردن مدارک تحصیلی برای مشمولین سربازی هیچی نگفتید!مشمولان چطور باید مدرکشونو ازاد کنن ؟ با گذاشتن وثیقه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. شما با ترجمه ریزنمرات خود (حتی غیر رسمی) قادر به اپلای هستید و فقط در زمان ثبت نام حضوری به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد.

   2. یکی از شروط الزامی برای دریافت اصل مدرک تحصیلی، گواهی پایان خدمت/ معافیت است. بنابراین شما یا باید دوره خدمت خود را به پایان برسانید و یا معافیت تحصیلی دریافت کنید. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد و صدور گواهی معافیت تحصیلی، شما وثیقه‌ای را به دانشگاه خود می‌سپارید تا مدارکتان برای ثبت‌نام آزاد شوند.

 60. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۹ هستم و امسال پشت کنکور موندم.میخواستم بدونم اگه از رشته ای که میخوام قبول نشم(منظورم پزکشیه)میتونم بدون این که برم سربازی،برم خارج اژ کشور و اگه میتونم میشه شرایطشم بگین؟خیلی ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مقاطع دیپلم و کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. بنابراین شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

 61. سلام
  پسر من 16 سالشه و سال اول دبيرستان هست.آيا ميتونم براي تحصيل دبيرستان به خارج از كشور اقدام كنم؟
  متشكرم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله شما می‌توانید برای تحصیل فرزند خود در خارج از کشور اقدام نمایید. تحصيل زير ۱۸ سال قوانین و مقررات خاص خود را در سطح بین الملل دارد و بسیاری از کشور ها تحصيل زير ۱۸ سال را با داشتن شرایط خاص می پذیرند.

 62. سلام،
  من دانشجوی ترم 6 کارشناسی ارشد هستم و تاریخ دفاع پایان نامه ام اوفتاده اواخر اردیبهشت سال 1398. می خواستم ازتون بپرسم، آیا من می توانم روی اپلی ترم پاییز سال 2020 حساب باز کنم، با توجه به اینکه بعد از فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی ارشد، 1 ساله فرصت جهت معرفی خودم به نظام وظیفه دارم؟ چون اونجوری که من فهمیدم، زمان اعلام نتایج پذیرش دانشگاه ها برای ترم پاییز 2020، اوایل فروردین سال 1399 می باشد.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.
   بله شما می‌توانید در این زمان اپلای کنید. حتی در صورتی که مشغول به خدمت سربازی باشید نیز می‌توانید با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی خدمت خود را متوقف کرده و با استفاده از معافیت تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه مقصد کشور را ترک کنید.

 63. سلام خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه ترم آخر مهندسی هستم
  برای کارآموزی به مدت ۳ سال میخوام برم خارج
  آیا این اصلا امکان پذیر هست؟ آیا با وثیقه میشه رفت؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با پیشنهاد کاری قادر به دریافت معافیت نیستید و باید دوره سربازی خود را بگذرانید و یا با دریافت پذیرش تحصیلی در خارج از کشور، امکان استفاده از معافیت تحصیلی و خروج از کشور را پیدا نمایید.

 64. سلام وقتتون بخیر ... من متولد 78 هستم و سال 97 کنکور داشتم .. متاسفانه نتیجه خوبی نگرفتم و امسال برای کنکور 98 نشستم ولی بخاطر بیماری ای که برام پیش اومد فکر نمیکنم کنکور 98 رو هم خوب بتونم پاس کنم ... در کل امسال مشمول سربازی هستم و باید برم سربازی کلا یکساله که پشت کنکور نشستم .. اگه بخوام برای بار دوم پشت کنکور بشینم برای کنکور 99 باید چیکار کنم ؟ وضعیت مالیم هم زیاد خوب نیست اخه شنیدم میگن باید یه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ثبتنام کنم ... میشه راهنماییم کنید کامل ؟ چی ثبت نام کنم ؟ هزینش چقدر میشه و مهم تر از این که چند ترم باید ثبت نام کنم ؟؟؟ کی باید انصراف بدم که مشکلی پیش نیاد برام توی نظام وظیفه ؟ و ایا لازمه که توی امتحانات دانشگاه پیام نور شرکت کنم اخه میخوام برای کنکور 99 بخونم .... ممنون میشم اگر جزئیات را مو به مو برام بگید که دیگه سراغ منبع دیگه ای نرم متشکرم از سایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و سپس با انصراف از دانشگاه، در فرصت 1 ساله فراغت از تحصیل در کنکور شرکت کنید.

 65. سلام دقیقا منظورتون بابت وثیقه چیه ؟ یعنی مثلا کسی که بخواد برای بار دوم کنکور بده و مشمول سربازی باشه باید بعد از انصراف از دانشگاه پیام نور وثیقه بذاره برای نظام وظیفه حتما ؟ متوجه نمیشم لطفا واضح تر مطلب رو بیان کنید ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در صورتی نیاز به گذاشتن وثیقه دارید که از سوی یک دانشگاه خارجی پذیرش گرفته و به منظور تحصیل، قصد خروج از کشور را داشته باشید. در صورت انصراف از دانشگاه پیام نور، شما تا 1 سال از معافیت تحصیلی برخوردار خواهید بود و نیازی به گذاشتن وثیقه نیست.

 66. سلام من دانشجوی مهندسی برق هستم میخواستم ببینم در صورت داشتن رزومه قوی اگر برای چند شرکت در خارج از کشور درخواست کار بفرستم و یکی از آنها قبول کند؟ چجوری میتونم بدون رفتن سربازی در پایان لیسانس از کشور خارج شوم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها با کسب پذیرش از سوی یک دانشگاه در خارج از کشور قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید و با پیشنهاد کاری نمی‌توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 67. باسلام و تشکر از شما
  بنده سال93 ارشد از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم. الان حدود 4 سال غیبت دارم. اگه سربازی برم و وسط سربازی از دانشگاه خارجی پذیرش بگیرم امکان دریافت معافیت تحصیلی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد؟
  ممنونم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   با توجه به این که غیبت دارید، توصیه می‌کنیم حتما برای بررسی دقیق این موضوع به مراکز مربوطه مراجعه نمایید. اما احتمالاً با گذراندن بخشی از خدمت سربازی خود، مجدداً امکان استفاده از معافیت تحصیلی برای شما فراهم می‌شود.

 68. سلام
  یه سوال داشتم
  من ۱۹ سالمه دارم فوق دیپلممو میگیرم
  هنوز سربازی نرفته ام
  میخواستم بدونم من اگه الان برم برای لیسانس ادامه تحصیل بدم و بورسیه بشم برای خارج
  در صورتی که کارت پایان خدمت ندارم تکلیفم چه خواهد شد؟؟؟؟؟؟
  ضمنا صافی کف پا هم دارم
  چه شرایطی داره
  ممنون میشم برام توضیح بدید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که از سوی یک دانشگاه در خارج از کشور پذیرش بگیرید، قادر به دریافت معافیت تحصیلی هستید و با دریافت معافیت تحصیلی به کارت پایان خدمت نیازی نخواهید داشت.

   همچنین ما اطلاعات کافی برای اظهار نظر در زمینه معافیت پزشکی را نداریم.

 69. سلام اگر من پذیرش بگیرم و به طور مسافرتی از کشور خارج شم یعنی وثیقه را قرار بدهم و از کشور خارج شوم و در کشور دیگری ادامه تحصیل بدهم , بعد از اینکه اقامت آن کشور را گرفتم آیا میتوانم برگردم به ایران مثلا خانواده ام را ببینم و بازگردم به کشور دوم خودم؟یا که از خروج از کشور من ممانعت میشه و باید سربازی بروم؟؟یک دنیا ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حال حاضر، مشمولان غایب ایرانی مقیم خارج از کشور که مدت غیبت از سربازی‌شان کمتر از 3 سال است، حق تردد به داخل کشور را ندارند.
   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.
   افراد مقیم خارج از کشور که 8 سال به بالا غیبت سربازی دارند، باید تکلیف سربازی خود را تعیین کنند یا سربازی بروند یا با پرداخت جریمه و دریافت کارت وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند.

 70. سلام من‌ ۱۸ سالم شده
  میخوام‌برای مسابقه ازاد به مدت یک هفته از کشور برم بیرون
  پول‌نقد ندارم وثیقه بزارم اسون ترین روش و سریع ترین روش چیه
  سنددارم و ضامن حقوقی و سفته هم میتونم
  (بعد خرجم تقریبا چقدر میشه)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات مورد نیاز را برای مشاوره در این زمینه نداریم و این موارد به شرایط خود شما بستگی دارد.

 71. سلام ببخشید می خواستم بپرسم قیمت وثیقه هنوز همونطور که گفتید ۱۷ میلیون هست یا بیشتر شده؟
  اخه یه سری میگن به ۱۰۰ میلیون رسیده

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بر اساس سایت وظیفه عمومی ناجا، در حال حاضر قیمت وثیقه مورد نیاز جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور به مقدار 20 میلیون تومان می‌باشد.

 72. با سلام .ببخشید همسر من الان در حین سربازی هستن و 10 ماه دیگه از سربازیش مونده.اصلا غیبت هم نداشته .الان از یکی از دانشگاه های کانادا برای مقطع دکترا پذیرش گرفته .میخواستم بپرسم چه جوری باید برای ترخیص از خدمت و گرفتن پاسپورت اقدام کنه ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   پس از دریافت پذیرش، همسر شما باید به دانشگاهی که مقطع کارشناسی ارشد را در آن گذرانده‌اند مراجعه کنند، برگه درخواست معافیت تحصیلی را دریافت کنند و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه کنند. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت، ایشان را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌نماید تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و معافیت تحصیلی خود را قطعی کنند.

 73. با عرض سلام و خسته نباشید
  من برای مقطع دکترا میخوانم اپلای کنم. سوالم اینه که برای مقطع دکترا هم deadline خاصی برای دانشگاه های مختلف وجود داره؟ چند ماه قبل از deadline برای گرفتن ویزا میشه اقدام کرد؟ سوال اخرم هم اینه زمان مربوط به سفارت های کشورهای مختلف رو چه جوری میشه پیدا کنیم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، برای اپلای در مقطع دکترا ددلاین‌هایی وجود دارند و هر دانشگاه ددلاین مخصوص به خود را دارد که باید با مراجعه به بخش "How to apply"، "Apply Now" یا عناوین مشابه در سایت دانشگاه، آن را بررسی کنید.

   برای اطلاعات بیش‌تر در زمینه ددلاین و مهم‌ترین ددلاین‌های موجود برای مقاطع کارشناسی و دکترا، توصیه می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید:

   https://www.tehranpayment.com/wiki/other/what-is-university-deadline

 74. سلام تاریخ که باید بزنم حتما باید با تاریخ بلیط یکسان باشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لطفا توضیحات بیش‌تری در مورد سوال خود بدهید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

 75. سلام وقتتون بخیر
  بنده شهریور ۹۷ دفاع کردم از پایان نامه ی ارشدم
  طبق قانون یکسال وقت دارم ینی تا شهریور امسال
  الان میخوام پذیرش بگیرم برای مقطع دکترا دانشگاه سوربن فرانسه
  با توجه ب اینکه از شهریور مشمول میشم و برای ارسال مدارک ب دانشگاه مقصد نیاز ب مدرک زبان هم هست بنده تازه دارم یاد میگیرم تا ازمون سفارت رو بدم
  اگر این زمان بگذره و من مشمول بشم ؛ بعدش پذیرش میدن بهم ؟؟؟

  یا بدون ارسال مدرک زبان هم میشه پذیرش رو گرفت ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمول نظام وظیفه بودن شما هیچ تاثیری در دریافت یا عدم دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی ندارد. پس شما چه مشمول باشید، چه در حال گذراندن خدمت سربازی باشید و یا هر وضعیت دیگری، می‌توانید اپلای کنید و پذیرش دریافت کنید. اما در صورتی که پذیرش دریافت کنید و مشمول باشید، باید جهت خروج از کشور، شرایط لازم برای دریافت معافیت تحصیلی را داشته باشید.

   بعضی از شرایط دریافت معافیت تحصیلی عبارت است از دریافت پذیرش در مقطعی بالاتر از مقطعی که قبلاً برای آن، معافیت تحصیلی دریافت کرده‌اید و غایب نبودن شما از خدمت. پس اگر حتی در حال انجام خدمت وظیفه هم باشید، در صورت دریافت پذیرش در مقطع بالاتر، می‌توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 76. با سلام،

  بنده در حال حاظر دانشجوی مقطع دکتری هستم. برای یکی از دانشگاه های اروپایی اقدام کردم و در مرحله ارسال application مدرکی تحت عنوان :

  Certified copy of diploma / certificate

  را از من درخواست کردن.
  میخواستم بدانم چگونه آن را تهیه کنم در حالی که نمیخواهم قبل از دریافت نامه رسمی پذیرش، انصراف بدهم؟ بیشتر تاکیدم روی کلمه
  Certified copy
  هست.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   برای دریافت ترجمه رسمی مدارک خود، ابتدا باید مدارک دانشگاهی، ریزنمرات و برگه تسویه حساب را از دانشگاه تحویل بگیرید. سپس باید مدرک شما توسط سازمانی که مدرک، از آن صادر شده تایید شود. در نهایت، باید برای ترجمه رسمی مدارک خود به دارالترجمه مراجعه نمایید.

   ضمناً در بسیاری از موارد می‌توانید با ارائه ریز نمرات هم اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش دانشگاه از شما مدارک رسمی را خواهد خواست. به عبارت دیگر بسیاری از دانشگاه ها ترجمه‌های غیر رسمی و فقط ریز نمرات (و نه دانشنامه) را برای بررسی پرونده شما کافی تشخیص داده و پس از آن جهت ثبت نام در دانشگاه مدارک رسمی را از شما طلب می‌نمایند. پس با مدارکی که دارید (هر چند با ترجمه غیر رسمی) نیز می‌توانید اپلای کنید.

 77. سلام
  پسر من ٢٣ سالشه، ١٥ سالگيش از ايران رفت و وقتي ٢١ سالش بود برگشت به ايران و الان دانشگاه ميره و ترم ٥ مهندسي(كارشناس) هستش. الان اقامت نيوزلند رو گرفتيم و ميخواستم ببينم كه پسرم ميتونه كه براي ليسانس از كشور خاج شه و اونجا تحصيل كنه؟ يعني درسش رو ايران ول كنه، انصراف بده و با پذيرش اونجاش بره تحصيل كنه.
  خيلي ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   فرزند شما ابتدا باید تحصیلات دوره کارشناسی خود را به اتمام برساند و سپس با دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مقصد، با دریافت معافیت تحصیلی می تواند از کشور خارج شود. طبعاً برای ادامه استفاده از معافیت تحصیلی هر سال باید نامه دانشگاه به تایید وزارت علوم برسد و در غیر این صورت در صورت بازگشت به کشور، برای خروج مجدد از کشور ایشان دچار مشکل خواهند شد.

 78. خسته نباشید. من 19 سالمه حدود چند ماه هست که از دانشگاه انصراف دادم و دارم آیلتس میخونم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور. سربازی هم نرفتم. مدرک دیپلم دارم و برای کاردانی میخوندم. ممنون میشم به این سوالات جواب بدید:
  1.آیا امکانش هست بعد به اتمام رسوندن آیلتس و پذیرش از دانشگاه مقصد با استفاده از روش 17 میلیون از کشور خارج بشم؟
  2.اگه امکان رفتن هست میشه بعد از به اتمام رسوندن دانشگاه همونجا بمونم و قید 17 میلیون رو بزنم؟
  3.تا چه مدت وقت دارم که از دانشگاه پذیرش بگیرم؟ بعد از یک سال از زمان انصراف از دانشگاه آیا به مشکلی برمیخورم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که امکان خروج از کشور برای ادامه تحصیل برای مقاطع دیپلم وجود ندارد، شما برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیلی در خارج از کشور باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 79. با داشتن پذیرش دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم نیست، آیا میشه از معافیت تحصیلی استفاده کرد و مدارک رو آزاد کرد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که نام دانشگاه مورد نظر شما در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم نباشد، شما قادر به استفاده از معافیت تحصیلی نیستید. اما به دلیل آن که معمولا این لیست دیر به دیر به روز رسانی می‌شود، توصیه می‌کنیم که ابتدا با تماس تلفنی یا به صورت حضوری از مسئولین مربوطه پیگیری کنید که آیا دانشگاه مورد شما مورد تایید ورازت علوم هست یا خیر.

   در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما در این لیست نبود می‌توانید درخواست بررسی و اضافه شدن آن به لیست دانشگاه‌های تایید شده را بدهید اما لازم به ذکر است که بررسی برای تایید دانشگاه ممکن است کاری زمان بر باشد.

 80. سلام. فارغ التحصیلان وزارت بهداشت میتونن برن خارج ادامه تحصیل بدن ؟؟ دانشگاه برای آزاد کردن مدرک نامه از وزارت بهداشت میخواد ؟؟ شما در مورد فارغ التحصیلان وزارت بهداشت که مشمول نیز هستند و قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارجی رو دارن هیچ توضیحی ندادید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای فارغ‌التحصیلان وزارت بهداشت وجود دارد. شما می‌توانید ابتدا حتی با ریزنمرات غیر رسمی خود اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید. بدین صورت که از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید بدانید که شما نباید جزو مشمولین غایب باشید.

   شما برای آزادسازی مدرک خود باید با دانشگاه تسویه حساب کنید، هزینه تحصیلات رایگان را بپردازید (می‌توانید از قسمت فارغ‌التحصیلان نامه تغییر سهمیه دریافت کنید تا این هزینه کم‌تر شود)، به اداره تعهدات در وزارت بهداشت مراجعه کنید و با مدارک تسویه حساب و رسید هزینه تحصیل رایگان تشکیل پرونده دهید. در صورتی که رشته شما طرح اجباری داشته باشد، یک نامه به شما داده می‌شود که باید برای گذاشتن وثیقه (نقدی یا ملکی) آن را به بخش حقوقی تحویل دهید.

   پس از گذاشتن وثیقه، مراحل اداری و ارسال نامه بین وزارت بهداشت و دانشگاه انجام می‌شود تا ریزنمرات و دانشنامه شما را صادر کند و شما باید شماره نامه وزارت بهداشت را برای پیگیری به دانشگاه ببرید.

 81. باسلام وخسته نباشی
  من ترم 2 روان شناسی از دانشگاه آزاد هستم وقصد دارم برای آزمون ترکیه آزمون بدم آیا بعد از قبولی میتوانم ازدانشگاه خودم انصراف بدم و دانشگاه ترکیه رو ثبت نام کنم وبا گذاشتن وثیقه معافیت تحصیلی بگیرم..؟ممنون که وقت میزارید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید. لازم به ذکر است که شما تنها یک بار در طول تحصیل خود مجاز به انجام این کار هستید.

 82. با سلام،
  دانشجویان وزارت بهداشت به چه شکلی بایستی اقدام کنند؟
  از اونجا که وزارت بهداشت سامانه نشا نداره، برای اخذ معافیت تحصیلی و اپلای بایستی چطور اقدام کرد؟
  آیا تفاوتی در روند بین وزارت بهداشت و علوم وجود دارد؟
  همچنین آیا تفاوتی از نظر هزینه ای وجود دارد؟ (مثلا وزارت خانه خودش اقدام به اخذ یک وثیقه با مبلغ بسیار بیشتر به منظور ارائه تاییدیه برای نظام وظیفه بکنه؟)

  • شما می‌توانید ابتدا حتی با ریزنمرات غیر رسمی خود اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید. بدین صورت که از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اين مقطع درخواست معافيت تحصيلي نمایید. شما باید بدانید که نباید جزو مشمولین غایب باشید.

   تفاوتی که میان فارغ‌التحصیلان وزارت علوم و بهداشت وجود دارد، طرح اجباری می‌باشد که توصیه می‌کنیم در مورد شرایط آن به طور دقیق از مسئولان مربوطه (دانشگاه خود و وزارت بهداشت) پرس و جو نمایید.

 83. سلام و روز بخير، همسر من ١ سال پشت كنكور سراسري مونده و دانشگاهش رو هم ١٠ ترمه تموم كرده، هنوز يك سال از اين موضوع نگذشته و ايشون خودشونو براي ارشد آماده كردن و امسال به دانشگاه ميرن ، سؤال اينه كه آيا براي اپلاي كردن مشكل سربازي خواهند داشت يا خير؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورت نبود غیبت، مشکلی برای اپلای همسر شما وجود ندارد و پس از اپلای و دریافت معافیت تحصیلی قادر به تحصیل در خارج از کشور خواهند بود.بنابراین امکان ا‌پلای، دریافت پذیرش و استفاده از معافیت تحصیلی برای مقطع بالاتر وجود دارد.

   لازم به ذکر است که در دوره سربازی نیز امکان اپلای وجود دارد.

 84. سلام
  میخواستم بدونم قضیه باطل شدن قانون منع شدن مشمولان از تحصیل در مقطع یکسان صحت داره؟
  جدیدا خیلی این قضیه رو میگن ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تنها می‌توانید برای تحصیل در مقطع بالاتر و یا مقطع یکسان اپلای کنید و امکان کسب معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع پایین‌تر را ندارید. توجه داشته باشید که فقط 1 بار در کل تحصیل خود اجازه اپلای برای تحصیل در مقطع یکسان وجود دارد.

 85. با سلام
  همسرم چهار سال قبل برای مقطع دکتری، معافیت تحصیلی گرفت و چند ماهی ست درسش در این مقطع تمام شده.
  بلافاصله MBA (معادل فوق لیسانس در ایران) رو شروع کرد. ایا امکان گذاشتن وثیقه در واقع کسب معافیت دوباره دارد؟ در این وضعیت با ورودش به ایران مشمول حساب می شود؟ممنونم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   تنها یک بار امکان دریافت معافیت تحصیلی در هر مقطع وجود دارد. بنابراین در حال حاضر همسر شما نمی‌تواند مجددا معافیت تحصیلی دریافت کند و ایشان با ورود به ایران مشمول به حساب می‌آیند؛ ولی با توجه به میزان زمان گذرانده شده در خارج از ایران، ممکن است بتوانند طبق شرایط خاصی به ایران رفت و آمد کنند.

 86. سلام من ۲۳سالمه و دوره کارشناسی را تمام کردم
  مهر ماه ۹۸ هم واسه ارشد ثبت نام میکنم که گواهی اشتغال به تحصیل بگیرم الانم ایلتس میخونم. چون معدل کارشناسیم ۱۲ هستش میخوام پذیرش ام رو از طریق دیپلمم بگیرم. ایا ممکن هستش؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان دیپلم وجود ندارد. بنابراین لازم است برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید یا کارشناسی ارشد را در ایران به پایان برسانید و برای دکتری اپلای نمایید.

 87. با سلام
  من متولد سال ۷۷ هستم سال ۹۵ کنکور دادم و تا سال ۹۷ مشغول تحصیل در دانشگاه آزاد بودم با توجه به این که هر دانشجور یکبار مجاز به انصراف از دانشگاه دارد در حال حاضر برای کنکور ۹۹ دارم آماده میشم که در رشته و دانشگاه مورد علاقم تحصیل کنم و هدف بنده اپلای گرفتن از دانشگاه های خارج از کشور برای مقطع فوق لیسانس در سال ۱۴۰۳ میباشد.
  با توجه به این شرایط میخواستم بدونم که آیا بعد از ۴ سال مجددا وارد دانشگاه شدن برای من غیبت به حساب میاد یا خیر.یعنی سال ۱۴۰۳ به من میگن که چون شما ۲۲ سالگی مجددا وارد دانشگاه شدی ۴ سال غیبت داشتی و معافیت برای فوق بهت تعلق نمیگیره یا خیر؟
  ممنون میشم به این سوال من پاسخ بدید خیییلی اهمیت داره برام

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما از تاریخ انصراف خود تا 1 سال فرصت دارید که دوباره به تحصیل بپردازید و در این صورت غیبتی برای شما ثبت نخواهد شد. بنابراین دقت کنید که این مدت زمان بیش از 1 سال نشود و سپس می‌توانید برای معافیت تحصیلی اقدام نمایید.

 88. سلام ممنون از سایت خوبتون.شما در جواب یکی از دوستان در خصوص نحوه رفت و آمد به ایران برای مشمولان غایب برای مدت زمان بیش از ۳ سال فرمودین در‌ صورت مهر‌شدن گذر نامه در کشور مورد نظر امکان ورود به ایران برای دوبار در سال در مجموع ۳ ماه فراهم میشه، حالا سوال اینجاست آیا ممکنه برای ورود به ایران گذرنامه رو مهر نکنن؟کلا شرایط مشمولان غایب که وثیقه گذاشتن و رفتن و میخوان برای زندگی در ایران بر نگردن و فقط سر بزنن چیه؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   متاسفانه همانطور که قبلا گفته شد، مشمولان غایب تا سه سال حق رفت و آمد به ایران را ندارند.

   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.

   مشمولان غایبی که غیبت آن‌ها از 8 سال بیش‌تر است، باید وضعیت سربازی خود را تا پایان سال 1400 مشخص کنند تا بتوانند باز هم به ایران رفت و آمد داشته باشند.

 89. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده دانشجوی فارغ التحصیل ارشد هستم که یک ترم هم سنوات گرفتم .سوالی که دارم از خدمتتون این هست که اگر بصورت موجه از یکسال فرصت بعد از فارغ التحصیلی بنده بگذرد که بدلیل درخواست معافیت پزشکی بوده بازهم دچار مشکل خواهم شد؟ یعنی جزو غیبتی ها محسوب میشم؟ خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید چون قصد اپلای دارم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی برای اظهار نظر در این زمینه را نداریم.

 90. با سلام و خسته نباشید
  من امسال دیپلم گرفتم و میخواهم از یه دانشگاه خارجی اپلای بگیرم. آیا برای خروج از کشور مشکلی نخواهم داشت؟ آیا میتوانم از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند. بنابراین لازم است ابتدا مقطع کارشناسی را در ایران بگذرانید و سپس برای کارشناسی ارشد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

 91. سلام و عرض ادب خدمت شما
  من درسم رو در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۷ تموم کردم، ک یعنی تا اسفند ۹۸ میتونم از کشور خارج شم‌
  منتها برای کفالت مادرم اقدام کردم که رای منفی دادن بهش
  الان هنوز همون تا اسفند ۹۸ میتونم از کشور خارج شم؟یا اینکه چون رای منفی کفالت دارم باید ظرف مدت یک ماه خودمو به نظام وظیفه معرفی کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این مورد قادر به اظهار نظر نیستیم و پیشنهاد می‌کنیم که مراتب را از سازمان نظام وظیفه عمومی استعلام نمایید.

 92. سلام من 16سالمه و متولد 1/1/82هستم من قصد دارم در فروردین الی اردیبهشت سال 1400درازمون ورودی دانشگاه ترکیه شرکت کنم اگردراون دانشگاه که مورد تایید وزارت بهداشت هم هست قبول شوم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم و بدون پرداخت وثیقه از کشور خارج شوم واگر بدون پرداخت وثیقه نمیشود با پرداخت وثیقه میشود.؟؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   معافیت تحصیلی به افرادی که در مقطع دیپلم هستند داده نمی‌شود و برای دریافت آن باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای کارشناسی ارشد اپلای کنید.

   اما با توجه به این که شما زیر 18 سال هستید و هنوز مشمول حساب نمی‌شوید، توصیه می‌کنیم درباره روش‌های دیگر مهاجرت و یا تحصیل در خارج از کشور مطالعه نمایید.

 93. سلام
  ۱۹ سال دارم و دانشجوی دندانپزشکی دوره ی دکتری عمومی هستم، سربازی نرفتم و مشمول معافیت تحصیلی هستم. با گرفتن پذیرش مستقیم از دانشگاه کشور مقصد که مورد تایید وزارت بهداشت هست، می تونم معافیت بگیرم یا اینکه بعد از تحصیل و برای تخصص میتونم معافیت بگیرم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما در این زمینه قادر به اظهار نظر قطعی نیستیم و توصیه می‌کنیم از سازمان نظام وظیفه عمومی در این باره پرس و جو نمایید.

 94. سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون سوالی که من دارم این هست: با توجه به سن سربازی و مشمول شدن که ۱۹ سالگی هست (یعنی پایان ۱۸ سالگی و در صورت نداشتن معافیت تحصیلی) این بین یعنی در این یک سال ، اگر قصد مهاجرت به کشوری را داشته باشیم و ویزای اقامت چند ساله ام آمده باشه آیا خروج از کشور بلامانع است؟ یا مشمول شدن از همان بعد از ۱۸ سالگی هست و منی که ۱۸ سال و چند ماه دارم با داشتن اقامت نمیتوانم از کشور خارج شوم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی نیستند، لازم است شما ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس اقدام به اپلای و دریافت پذیرش تحصیلی برای مقاطع بالاتر نمایید. با این حال توصیه می‌کنیم از مراکز مربوطه به دقت در مورد شرایط خود پرس و جو کنید.

 95. درود بر شما اگر برای ادامه تحصیل به کشوری سفر کرده و برای سربازی وثیقه بذاریم آیا بعد گذشت چند سال و گرفتن تابعیت آن کشور امکان بازگشت به ایران بدون گذراندن سربازی هست یا نه؟ و اینکه مبلغ حال حاضر وثیقه سربازی چه مقدار است؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان غایب در صورتی که تابعیت کشور مورد نظر را دریافت کرده باشند، تا سه سال حق رفت و آمد به ایران را ندارند.

   مشمولان غایب مقیم خارج از کشور که غیبت آنها 3 تا 8 سال است، سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.

   مشمولان غایبی که غیبت آن‌ها از 8 سال بیش‌تر است، باید وضعیت سربازی خود را تا پایان سال 1400 مشخص کنند تا بتوانند باز هم به ایران رفت و آمد داشته باشند.

   مبلغ وثیقه سربازی برای افرادی که قصد خروج از کشور جهت ادامه تحصیل را دارند، 20 میلیون تومان می‌باشد.

 96. سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همکارانتون.
  من دانشجوی کارشناسی و مشمول هست.میخواستم که برای جام جهانی 2022 به خارج از کشور سفر کنم.در اون بازه زمانی هنوز مشغول به تحصیل خواهم بود.میخواستم بدونم با گذاشتن وثیقه قادر به سفر به خارج هستم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان خروج از کشور (به قصد سفر غیر زیارتی) با گذاشتن مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد برای شما وجود دارد.

 97. سلام.من دانشجوی دانشگاه رجایی تهران که تربیت دبیره هستم،وما چون حقوق داریم ودبیرمیشیم ازمون تعهدگرفتن دوبرابر زمان تحصیل خدمت کنیم تا مدرک مهندسی مون رو بدن.من میخواستم بدونم آیا امکان تحصیل در خارج برای ارشد و دکتری برای ما هست؟ چون مدرک مون رو نمیدن و باید بخریمش(حدود۱۵۰میلیون=دوبرابر حقوق دریافتی در زمان تحصیل)، آیا راهی هست مدارک تحصیلی ارسال کنیم و تعهد نخریم وبعداز تحصیل در خارج برگردیم ویا در صورت مفید بودن،بعدش تعهد بخریم و اقامت کشور مقصد بگیریم؟ (درضمن فرهنگیان سربازی معافند)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در این راستا صحبت‌هایی حول امکان ادامه تحصیل فرهنگیان در جریان است؛ اما هنوز به مرحله اجرایی نرسیده و بنابراین در حال حاضر امکان انجام این کار وجود ندارد.

 98. با سلام

  من دی 97 سربازیم شروع شد و بعد از عید چون ادمیشن برا پاییز 2019 گرفتم، با ارائه نامه از سازمان اموردانشجویی، تونستم از سربازیم معافیت تحصیلی بگیرم.متاسفانه ویزای من ولی نیومده هنوز و من مجبور به دیفر برای ترم اسپرینگ 2020 هستم. میخاستم ببنیم اگر من ویزام برای ترم اسپرینگ 2020 هم نیاد، و یا فاندم رو نتونم اوکی کنم مجددا، تا کی معافیت من اوکی میمونه؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما دارای اطلاعات کافی برای اظهار نظر در این زمینه نیستیم.

 99. سلام خسته نباشید همسر من ویزای تحصیل کانادارو گرفتن من هم در شرفه گرفتن لیسانس هسم میتونم از طریق اپن ورک همراه ایشون برم درخالی ک فقد س ماه اموزشیمو رفتم و باهم اقامت کانادارو بگیریم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که معافیت تحصیلی دریافت نکرده باشید، کارت پایان خدمت و یا معافیت پزشکی نداشته باشید، امکان انجام این کار وجود ندارد؛ اما در صورتی که مدارک لازم برای سفر تحصیلی (پذیرش مقاله در کنفرانس/رسید ثبت نام در آزمون‌های بین‌المللی/ پذیرش تحصیلی در مقاطع بالاتر و وقت مصاحبه مرتبط با آن) داشته باشید، می‌توانید جهت خروج از کشور اقدام نمایید. همچنین در صورتی که بیشتر از 3 سال در خارج از کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید از معافیت ایرانیان مقیم خارج از کشور استفاده نمایید.

 100. سلام
  من امسال تازه کنکور دادم
  و میخوام برای پذیرش کالج و بعد از اون پزشکی توی کشور آلمان اقدام کنم
  متولد مهر 79 ام
  و مهر سال بعد (1399) باید برم سربازی
  و تا حدود 6-7 ماه دیگه میرم برای کالج، شیش ماه اونجا هستم و بعد میرم برای دانشگاه
  سربازی رو چیکارش کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل آن که مشمولان دیپلم امکان دریافت معافیت تحصیلی را ندارند، لازم است شما مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

 101. سلام و خسته نباشید . بنده مدرک فوق دیپلم نرم افزار کامپیوتر را دارم و قصد ادامه تحصیل در کشور هلند را دارم اما دارای کارت پایان خدمت نمیباشم .آیا امکان دارد که خدمت خود را تمام کرده و سپس برای تحصیل در کشور هلند برای مقطع کارشناسی اقدام کنم؟ یا باید مدارک بالاتری برای ادامه تحصیل در ایران دریافت نمایم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما می‌توانید با گذراندن دوره سربازی خود برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام نمایید؛ اما باید توجه داشته باشید که امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان دیپلم وجود ندارد و در صورتی که قصد دریافت معافیت تحصیلی دارید، لازم است مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید.

 102. سلام من دانشجوي ترم اخر كارشناسي عمران هستم زبانم خوبه و مدرك بين المللي ربيت و 3D مكس دارم قصد دارم براي كارشناسي ارشد به كانادا برم و مشكل مالي ندارم سربازي نرفتم ميخواستم بدونم اگر وثيقه بذارم و از ايران برم كانادا و ديگه برنگردم ميتونم توي كانادا بمونم و دولت كانادا منو ريبجكت يا برگشت ميده به ايران يا ميتونم برنگردم ؟؟؟
  و مبلغ وثيقه چقدر هست؟؟؟
  ممنونم اگر پاسخگو باشيد

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود، معافیت تحصیلی دریافت کنید و برای تحصیل به کشور کانادا بروید. پس از اتمام تحصیل، در صورتی که بیش از 3 سال از خدمت شما گذشته باشد، می‌توانید به صورت مقطعی از ایران بازدید نمایید.

   مبلغ وثیقه برای تحصیل در خارج از کشور، 20 میلیون تومان وجه نقد می‌باشد.

 103. سلام وقت بخیر.آیا میتوان برای لیسانس از ایران خارج شد؟

  • [In reply to Niloufar]
   سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان دیپلم، قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین شما دو راه دارید:

   1. مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

   2. پس از اتمام دوره سربازی خود برای مقطع کارشناسی اپلای نمایید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولان دیپلم، قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین شما دو راه دارید:

   1. مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای دریافت معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

   2. پس از اتمام دوره سربازی خود برای مقطع کارشناسی اپلای نمایید.

 104. سلام
  من پذیرش کامل از دانشگاه کانادا در مقطع ارشد دارم و همچنین دانشگاه کانادا درخواستی مبنی بر دریافت دانشنامه کارشناسی از من ندارد و کارنامه لاتین رسمی ام مورد تایید آنهاست. در حال حاضر ارشد مستقیم هستم و کارشناسی هم در دانشگاه دولتی خوانده ام. لطفا من را راهنمایی کنید که پس از انصراف، برای گذاشتن وثیقه برای سربازی و تائید نامه پذیرشم از سوی وزارت علوم آیا نیاز که مدرک کارشناسی خود را آزاد کنم؟
  از راهنمایی شما متشکرم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، لازم است که در هنگام ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر، مدارک دانشگاهی را به همراه داشته باشید و به همین دلیل باید مدارک خود را آزاد نمایید.

 105. با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده دانشجوی ترم اخر دکتری هستم و برای پست دکتری پذیرش دارم. با توجه به اینکه بنده هنوز خدمت سربازی رو انجام ندادم، آیا برای آزادسازی مدرک کارشناسی تا دکتری (با پرداخت هزینه) نیاز به انجام خدمت سربازی دارم؟ و سوال بعدیم این هستش که برای خروج از کشور برای پست دکتری، میتونم وثیقه بزارم یا خیر؟
  ممنونم از پاسخگویتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که غیبت نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از معافیت تحصیلی به ادامه تحصیل بپردازید و لازم نیست حتما خدمت سربازی را بگذرانید؛ بنابراین بله، امکان گذاشتن وثیقه برای خروج از کشور وجود دارد.

 106. سلام با تشکر از توضیحاتتون
  من در حال حاضر فارغ التحصیل کارشناسی هستم و فعلا دارم ثبت نام میکنم واسه ارشد فقط بخاطر اینکه مشمول خدمت نشم ٬ پذیرش دوره زبان از فرانسه گرفتم که ۴ ماه دیگه شروع میشه ٬ برای خروج از کشور میتونم از دانشگاه انصراف ندم و از معافیت تحصیلی که دانشگاه بهم میده استفاده کنم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لازم است جهت تحصیل در خارج از کشور ابتدا انصراف دهید و سپس با استفاده از معافیت تحصیلی در دانشگاه مقصد ثبت نام انجام دهید.

 107. با سلام

  تازه کارشناسی شیمی از دانشگاه دولتی رو تموم کردم
  قبل از گرفتن کارشناسی ام جهت زمان خریدن برای شرکت در کنکور سراسری ، پیام نور ثبت نام کرده بودم و انصراف دادم

  الان تا ۳۱ شهریور سال آینده معافیت تحصیلی دارم

  میخوام ببینم اگه مهر سال آینده ارشد پیام نور ثبت نام کنم و بعدش انصراف بدم ، مشکلی برای پذیرشم از کانادا و نظام وظیفه پیش نمیاد؟
  (یعنی وقتی ترم دو ارشد پیام نور هستم ، پذیرش بگیرم)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها یک بار قادر به انصراف جهت دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع یکسان در خارج از کشور می‌باشید. بنابراین در صورتی که پیش از این در مقطع کارشناسی ارشد انصراف نداده باشید، می‌توانید ابتدا در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و پس از انصراف، پذیرش بگیرید.

 108. با سلام
  من ارشد خودم رو گرفتم و ۱ اسفند ۹۸ مشمول میشم، اگر قبل یا بعد از این تاریخ نامه پذیرش من از دانشگاه خارجی بیاد، و تاریخ شروع پروژه ۱ سال دیگه باشه، آیا من مشمول میشم و حتما باید برم این یک سال رو؟ و اگر برم سربازی و بعد از یک سال معافیت تحصیلی بگیرم و برم، آیا بعد از برگشتن باید یک سال خدمت باقی مونده رو برم یا اینکه کلا از اول میشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که تاریخ شروع به تحصیل در خارج از کشور شما 1 سال بعد باشد، لازم است تا زمان دریافت معافیت تحصیلی دوره خدمت خود را بگذرانید تا غایب محسوب نشوید. همچنین چنانچه 3 سال از تحصیل شما در خارج از کشور گذشته باشد، می‌توانید سالی دو بار و به مدت 3 ماه به ایران سفر کنید و لزومی به گذراندن دوره سربازی باقی مانده ندارید.

 109. با سلام
  من قصد اپلای در یکی از دانشگاه های آمریکا را در مقطه دکتری دارم که از نظر وزارت علوم ایران سطح این دانشگاه ج (متوسط) است. با توجه به این که در سایت وزارت علوم اعلام شده که مدرک دکتری فقط برای دانشگاه های الف و ب ارزشیابی و معادل سازی می شود، آیا برای تحصیل در دانشگاه های سطح ج در مقطع دکتری مجوز خروج از کشور داده می شود؟ (با توجه به این که من خدمت سربازی نرفته ام)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما نمی‌توانیم به طور دقیق در این باره اظهار نظر کنیم و توصیه می‌کنیم که جهت پرس و جو درباره این موضوع به موسسات مربوطه مراجعه نمایید.

 110. سلام وقت شما بخیر
  من اخرای شهریور ماه دفاع مقطع ارشد رو انجام دادم اما هنوز کارهای فارغ التحصیلی رو انجام ندادم. من قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد در کانادا دارم. میخواستم بدونم آیا امکانش هست که من در این فرصت یکساله که برای معرفی به سربازی هست از کشور خارج شوم با توجه به اینکه میخوام ارشد مجدد بخونم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار وجود دارد. در صورتی که در مهلت 1 ساله اپلای کنید و موفق به دریافت پذیرش از سوی یک دانشگاه خارجی شوید، می‌توانید اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید و سپس برای ادامه تحصیل از کشور خارج شوید.

 111. باعرض سلام خسته نباشید الان مثلا کسی که 9ترمه دوره کارشناسی رو تموم کنه از سنوات اضافی استفاده کرده؟؟؟ واجازه خروج از کشور رو نداره؟
  ((((مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.))))

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این موضوع شامل حال شما نمی‌شود و مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی توسط شما وجود ندارد.

 112. سلام وقت بخیر، من دانشجوی ترم 5 ارشد هستم برای دریافت ریزنمرات به دانشگاه مقطع ارشد مراجعه کردم بهم گفتند به دانشجویی که سربازی نرفته ریزنمرات تعلق نمیگیره میخاستم ببینم نظام وظیفه چنین قانونی رو به دانشگاه ها ابلاغ کرده اصلا چنین قانونی وجود داره یا ن
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با ترجمه ریزنمرات غیر رسمی خود نیز قادر به اپلای خواهید بود و تنها در هنگام ثبت نام حضوری در دانشگاه مقصد به اصل مدارک و ریزنمرات رسمی خود نیاز خواهید داشت.

 113. با سلام و خسته نباشید

  بنده یکبار از انصراف و تغییر رشته دادم و در حال ده ترمه دارم کارشناسی مو میگیرم، میخواستم بدونم امکان گرفتن معافیت تحصیلی رو هنوز دارم یا خیر؛ ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   هر فرد مشمول در دوره تحصیل خود، یک بار حق انصراف و تحصیل مجدد در مقطع یکسان را دارد؛ بنابراین در صورتی که غیبت نداشته باشید و برای تحصیل در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد یا دکتری) اپلای کنید، مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی توسط شما وجود نخواهد داشت.

 114. سلام ، من 23 سالمه ترم 9 رشته عمران هستم ، این ترم میخوام انصراف بدم و مدرک معادل (کاردانی) رو از دانشگاه بگیرم ، میخوام واسه مقطع کارشناسی یه رشته ی دیگه از دانشگاه ترکیه اپلای بگیرم ، الان مشکل سربازی رو به چه صورتی میتونم حل کنم آیا با وثیقه حل میشه ؟ اگه موقع اپلای کردن توی ترکیه باشم ( با عنوان تفریحی) و برنگردم مشکل اپلای کردن حل میشه ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم یا کاردانی قادر به دریافت معافیت تحصیلی نمی‌باشند؛ بنابراین جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور لازم است ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 115. سلام خانم میثاقی خسته نباشید مرسی که با حوصله به سوالات رسیدگی میکنید.
  بنده ترم پنج ارشد هستم خواستم بدونم آیا در دوره سنوات هم نظام وظیفه اجازه خروج از کشور به وسیله ویزای تحصیلی رو میده یا باید حین تحصیل اقدام به رفتن کنیم.
  با تشکر.

  • با سلام و ممنون از شما.

   جهت دریافت معافیت تحصیلی لازم است وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشید و در سنوات ارفاقی مازاد بر تحصیل نباشید.

 116. سلام
  کسی که بخواد خارج از کشور ادامه تحصیل بده و بعد همونجا شغل پیدا کنه و زندگیش رو ادامه بده مشکلات سربازیش چیه؟ یعنی مانعی نداره که هنوز سربازی نرفته کلا برای تحصیل و ادامه زندگی مهاجرت کنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید برای دریافت پذیرش در دانشگاهی در خارج از کشور اپلای نمایید و سپس با استفاده از معافیت تحصیلی به خارج از کشور بروید؛ مراحل پس از اتمام تحصیل، نیازمند دریافت اقامت آن کشور و ویزای کاری خواهند بود.

 117. سلام
  من شهریور سال آینده کارشناسی ارشدم تمام میشه و قصدم اینه که انصراف بدم و اشرد مجدد بخونم. خواستم ببینم این قانون درست هستش که در طول دوران تحصیل میشه یکبار انصراف داد و یکسال فرجه بابت این داده میشه؟
  مشکلی برای من پیش نخواهد آمد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله هر فرد یک بار امکان انصراف و تحصیل مجدد در همان مقطع را دارد.

 118. با سلام و تشکر از پاسخگویی تون

  همسرم برای پاییز آینده از کانادا پذیرش گرفته
  من هنوز سربازی نرفتم
  برای اخذ ویزای همراه باید حتما سربازی رفته باشم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی را جهت مشاوره در این زمینه نداریم.

 119. سلام،من دانشجوی ترم سوم کارشناسی هستم،میتونم الان انصراف بدم و برای ادامه تحصیل در همین مقطع به کانادا برم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی و خروج از کشور جهت ادامه تحصیل نمی‌باشند؛ لذا جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور لازم است ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید.

 120. سلام وقت شما بخیر
  ببخشید من فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد هستم از دانشگاه غیرانتفاعی و ۶مهرماه دفاع از پایان نامه رو انجام دادم و تا پایان بهمن ماه معافیت تحصیلی دارم البته معافیت تحصیلی من تا پایان شهریور ماه بود ولی یک ترم سنوات ارفاقی گرفتم که تا پایان بهمن ماه است، الان میخواستم برای مقطع ارشد مجدد اپلای کنم که برای مهر ماه دیگ باید پذیرش بگیرم،سوال من اینه میتونم با گذاشتن وثیقه برم؟؟؟ و بعد از بهمن ماه که معافیت تحصیلی تمام شد همچنان مشکلی برام پیش نمیاد؟؟؟
  تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لطفا اطلاعات بیش‌تری از جمله بازه زمانی که به تحصیل مشغول بوده‌اید را قید کنید تا بتوانیم بهتر به شما کمک کنیم.

 121. با سلام
  دانشجوی ترم اخر کارشناسی هستم
  برای دکتری مستقیم معافیت تحصیلی به چه صورت هست؟!
  برای ارشد تا 3 سال و دکتری 5 سال هست، اما ایا برای دکتری مستقیم (آمریکا) هم معافیت تحصیلی داده میشود؟!

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان دریافت معافیت تحصیلی برای دکتری مستقیم وجود دارد.

 122. سلام
  من از مهر ماه ۹۵ در مقطع ارشد شروع به تحصیل کردم و تا شهریور ۹۸ معافیت داشتم ولی بنا به دلالیلی نتونستم تو موعد مقرر به پایان برسونم و یک ترم سنوات ارفاقی گرفتم برای پایان نامه که اوایل مهر امسال فارغ التحصیل شدم،میخولستم بدونم تا مهرماه سال بعد یعنی یک سال فرصت دارم همچنان بعد از فارغ التحصیل شدم دیگ؟؟
  بعد اگر بخوام برای ارشد مجدد اپلای کنم در خارج با گذاشتن وثیقه مجاز هستیم برم؟؟
  چون از چند نفر پرسیدم گفتند بله چون شما معافیت خارج از کشور دارید میگیرید ربطی به داخل نداره
  میخواستم بدونم شما اطلاع دارید از این قضیه ،تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. بله، شما تا یک سال از معافیت برخودار خواهید بود.
   2. شما تا یک مرتبه قادر خواهید بود در مقطع یکسان تحصیل نمایید؛ بنابراین در صورتی که پیش از این، در همان مقطع به تحصیل نپرداخته‌اید، می‌توانید دوباره برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 123. سلام من 31 شهریور 98 فارغ التحصیل شدم وتا 31 شهریور 99 فرصت معرفی دارم ولی به ما مشمولان نظام وظیفه فقط یک نامه خطاب به نظام وظیفه داده میشود وگواهی موقت داده نمیشود خب ما چطوری میتونیم پذیرش دانشگاه بگیریم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها برای ثبت نام حضوری در دانشگاه مقصد به اصل مدارک خود نیاز پیدا می‌کنید و می‌توانید با استفاده از ترجمه ریزنمرات و گواهی موقت خود اپلای نمایید.

 124. سلام وقت بخیر خانم میثاقی

  من شرایط گرفتن معافیت تحصیلی رو دارم. سوالم راجع به لیست " دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم" هستش. آیا برای دریافت معافیت تحصیلی حتما باید از همین دانشگاه های اعلام شده پذیرش داشته باشم؟ مثلا اگر از کالج یا دانشگاهی که اسمش توی لیست نیست پذیرش بگیرم بهم معافیت و اجازه خروج از کشور نمیدن؟

  پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید درخواستی مبنی بر اضافه شدن دانشگاه مورد نظر خود به لیست وزارت بدهید و در صورت تایید، معافیت تحصیلی دریافت نمایید.

 125. با سلام و عرض خسته نباشید

  من دانشجوی مقطع دکتری هستم و میخوام برای ازمون PTE (زبان انگلیسی) در ترکیه اجازه خروج از کشور بگیرم. میخواستم بدونم این سفر من علمی محسوب میشه؟ به این ترتیب باید براش 8 میلیون وثیقه بزارم و اجازه خروج یک ماهه برام صادر میشه؟

  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   توصیه می‌کنیم این مورد را از مراجع رسمی پیگیری نمایید؛ با این حال ممکن است جهت شرکت در این آزمون بتوانید پاسپورت موقت نیز دریافت کنید.

 126. با سلام و تشکر از مطالب خوب و پاسخ دهی شما به سوالات کاربران.
  بنده دانشجوی ترم اخر ارشد هستم و دارم برای دکتری اپلای میکنم.(مشمول و بدون غیبت میباشم)

  متاسفانه اکثر دانشگاه های خارج از کشور برای اقدام به دریافت پذیرش تصاویر مدارک دانشگاهی رو میخوان و این در حالیست که دانشگاه اصل مدرک رو تا خدمت نرفته باشیم بهمون نمیده.

  چه راهی وجود داره که بتونم اصل مدرک لیسانس و بزودی ارشدمو واسه ترجمه از دانشگاه بگیرم؟!
  پ.ن:دانشگاه آزاد
  متشکرم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با استفاده از ترجمه ریزنمرات خود (رسمی یا غیر رسمی) قادر به اپلای هستید و تنها پس از دریافت پذیرش و در زمان ثبت نام حضوری در دانشگاه مقصد به اصل مدارک نیاز پیدا خواهید کرد.

 127. سلام و عرض ادب.
  بنده در تیر 98 از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و تا تیر 99 برای خدمت سربازی فرصت دارم. در صورتی که پذیرش من از یکی از دانشگاه های کانادا فروردین 99 بیاد، امکانش هست که تیر 99 سربازی رو نرم؟ یا باید حتما برم خدمت و در حین خدمت برم کانادا؟
  یه سوال دیگه اینکه من الان پاسپورت ندارم، با نظام وظیفه که صحبت کردم گفتن برگ سبز رو باید بفرستم بعد به من پاسپورت میدن، برای گرفتن ویزای کانادا نیازه که به سفارتی که در کشروهای خارج هست برم، برای این مورد مشکلی واسم پیش نمیاد؟
  ممنون.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، پس از دریافت پذیرش می‌توانید معافیت تحصیلی دریافت نمایید و با استفاده از آن در دانشگاه مورد نظر خود ادامه تحصیل دهید.

 128. با سلام
  در صورتی که حین سربازی نامه پذیرش دانشگاه بیاد، آیا میتوان با معافیت تحصیلی داده شده برای مصاحبه و سفارت به صورت موقت از کشور خارج شد؟
  چون شنیده ام که معافیت تحصیلی حین خدمت موقعی داده میشه که ویزای تحصیلی کشور مورد نظر گرفته شده باشه.
  لطفا اگر اطلاع دارید پاسخ بدید.
  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که در حین خدمت در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرش دریافت کنید، می‌توانید با مراجعه به دانشگاه مربوط برگه درخواست معافیت تحصیلی را دریافت کنید و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت خود مراجعه نمایید. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت (بررسی داشتن غیبت) شما را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌کند تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه کنید و با دریافت معافیت تحصیلی سایر مراحل مربوط به ثبت نام خود در دانشگاه مقصد را انجام دهید.

   لازم به ذکر است که مشمولانی که در حین خدمت مرتکب فرار شده‌اند، برای دریافت معافیت تحصیلی از خدمت ترخیص نخواهند شد.

 129. سلام خدمت شما.یه مشکلی برای من پیش اومده که تا حالا نمونه ش رو ندیده بودم. من شهریور 98 فارغ‌التحصیل شدم در مقطع ارشد، نامه پذیرش هم اومده، بعداز ثبت کارای فارغ‌التحصیل ی در دانشگاه(خواجه نصیر),با نامه پذیرش رفتم سازمان امور دانشجویان تا نامه بگیرم واسه نظام وظیفه، اونجا به من گفتن که باید حتمن مدرک زبان داشته باشم، خیلی تعجب کردم، گفتم دانشگاهی که پذیرش کرده، مدرک زبان نخواسته، گفتن :ما میخوایم، یا باید دختر باشی، یا کارت پایان خدمت داشته باشی، یا مدرک زبان.بگذریم که نامه پذیرش رو هم پرت کرد یه گوشه و گفت باید چنین و چنان باشه. اینا تا به حال برای دوستان این مورد پیش اومده؟(ضمن اینکه گفتن:۲۰سال که این قانون اجرا میشه). تو رو خدا کمکم کنید.مرتضی

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید به جای آزمون‌های تافل iBT و IELTS در دو آزمون زیر شرکت کنید تا بتوانید معافیت تحصیلی دریافت کنید:

   آزمون MCHE که توسط سازمان امور دانشجویان برگزار میشه با حد نصاب لازم 40 نمره: http://msrt-exam.saorg.ir/
   آزمون TOLIMO که توسط سازمان سنجش برگزار میشه با حد نصاب لازم 440 نمره: http://tolimo.sanjesh.org/register/

   لازم به ذکر است که حد نصاب نمرات این آزمون‌ها پایین هستند و به مطالعه زیادی نیاز ندارند.

 130. سلام و وقت بخیر.
  بنده در تاریخ 31-6-1397 از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و پس یک سال و 3 ماه (10-9-1398) پذیرش تونستم پذیرش بگیرم برای مقطع دکتری, بدون مدرک زبان البته(دانشگاه مدرک مستند نیاز نداشت).
  میخواستم بدونم الان که غیبت دارم, چطور میتونم مدارکم رو از دانشگاه آزاد کنم و برای رفتن به خارج از کشور اقدام کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که دلیل موجهی برای غیبت دارید، لازم است درخواست توجیه غیبت به نظام وظیفه بدهید و در غیر این صورت قادر به دریافت معافیت تحصیلی نیستید.

 131. سلام الان آذر 98 هست . ایا این قانون هنوز سرجاش هست ؟؟؟
  یک سوال داشتم . برای رشته های پزشکی که مقطعی نیستن یعنی یک بار تا آخر ترم دکتری باید خوند برای این رشته ها نیز اپلای میشه کرد ؟؟ منظورم وسط ترم ؟ مثلا میگم کارشناسی ارشد یک رشته ای وجود داره ولی رشته ی پزشکی میدونید که از ترم 1 شروع میشه و تا اخر دکتری میره و وسطش مثلا دیگه یه مدرکی نمیدن مثلا به اسم کارشناسی ارشد و ..

  میخواستم بگم تو این رشته میشه برای خارج اپلای گرفت ؟ البته سربازی هم نرفتم .
  و دوم اینکه . گفتید که برای 1 سال تمدید 17 میلیون باید در بانک قرار داد . یعنی برای مثلا یه دوره 4 ساله که میریم خارج باید هر سال 17 میلیون تمدید کنیم ؟ و در اخر اگر برای مثال برنگشتیم یا کلا دیر برگشتم دیگه این هزینه برگردونده نمیشه ؟ درسته ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   - در حال حاضر روند موجود به همان شکل ذکر شده در پست وبلاگ است؛ با این تفاوت که مبلغ وثیقه تغییر کرده و افزایش یافته است.
   - بله، امکان اپلای در رشته‌های پزشکی وجود دارد. شما می‌توانید با مطالعه سایت‌های موجود در این زمینه و حتی پرس و جو از سفارت کشورها (مثلا سفارت آلمان که مقصد معروفی برای اپلای رشته پزشکی است)، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.
   - هزینه وثیقه تنها یک بار پرداخت می‌شود و این تمدید به معنی پرداخت هر ساله این مبلغ نیست.

 132. سلام وقتتون بخیر باشه
  من از دو دانشگاه در ایالات متحده پذیرش دارم برای مقطع دکتری.
  اما هر دوی این دانشگاه ها از نظر وزارت علوم در گروه ج هستند. می خواستم بدونم که این موضوع مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی ایجاد می کند یا صرفا این دانشگاه ها مورد قبول وزارت علوم نیستند.
  من این اطلاعات را از http://grad.saorg.ir/After-September2019 برداشتم.
  ممنونم از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   متاسفانه اغلب دانشگاه‌های گروه ج برای پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری ایجاد مشکل می‌کنند؛ با این حال به دلیل آن که امکان درخواست اضافه شدن دانشگاه و یا تجدید نظر در رتبه بندی دانشگاه وجود دارد، توصیه می‌کنیم که در این باره به طور مستقیم از مراکز مربوطه پرس و جو نمایید.

 133. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران هستم و مثل اینکه از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت یک سال فرصت دارم تا خودمو به نظام وظیفه برای خدمت سربازی معرفی کنم(تا شهریور 99)، سوال بنده اینه که من تا آخر اسفند مدرک تافلمو میگیرم و تقریبا پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان قطعیه، اما موضوع اینه که توی آلمان هم برای مستر (فوق لیسانس) پذیرش گرفتم. یکی از دوستانم بهم گفت که نظام وظیفه برای مقاطع بالاتر از مدرکی که در حال حاضر داری، اجازه ی خروج میده! میخواستم بدونم هچین چیزی صحت داره؟ یا منی که فوق لیسانس دارم میتونم باز برای فوق لیسانس از کشور دیگه ای پذیرش بگیرم؟!
  و اینکه برای دکترا هم ثبت نام کردم که اگه نتونستم تا شهریور از کشور خارج شم با معافیت تحصیلی دکترا بتونم خارج شم. همچین چیزی هم امکان پذیره؟

  پیشاپیش ممنون از شما

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تا یک بار مجاز به اپلای و تحصیل در مقطع یکسان هستید؛ بنابراین مشکلی برای اپلای شما وجود نخواهد داشت.

 134. سلام
  من تیر 99 (ترم ششم ارشد) دفاع خواهم کرد و درخواست دادم برای summer school که تابستان 99 برم سوییس. میخواستم بدونم سربازی برام مشکلی به وجود میاره؟ (تاریخ معافیت تحصیلی من شهریور 99 هست و من تا قبل از اتمام اون تار برمیگردم ایران)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مشکلی برای انجام این کار وجود ندارد.

 135. سلام خسته نباشید من حدود چهار سال پیش مدرک کاردانی گرفتم و دیگه ادامه تحصیل ندادم و خدمت هم نرفتم حالا میخوام بدونم که میتونم واسه ادامه تحصیل اقدام کنم یا نه ؟
  اگه میشه باید چیکار کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که از معافیت برخوردار نیستید، پس از گذشت 1 سال از پایان تحصیل مشمول غیبت می‌شوید و بر طبق قوانین فعلی برای این نوع مشمولین امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود ندارد. با این حال توصیه می‌کنیم که در این باره به دقت تحقیق کنید و روش‌های دیگر خروج از کشور را نیز در نظر داشته باشید.

 136. سلام من فوق لیسانس از وزارت بهداشت دارم و دو روز دیگر برای آموزشی اعزام میشم. پذیرش از آلمان گرفتم و نامه های مربوط به اون هم دو هفته دیگه برام ارسال میشه. برای توقف خدمت تو سایت باید مدرک زبان و نامه پذیرش رو قرار بدیم ولی من هنوز ازمون زبان ندادم. امکانش هست با همون نامه پذیرش توقف خدمت بگیرم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   طبق اطلاعات ما لازم است شما در آزمون زبان شرکت کنید؛ اما توصیه می‌کنیم که در این رابطه از مسئولین مربوطه پرس و جو کنید.

 137. سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من یک دانش اموز دوازدهم هستم و ۱۸ سالمه و تابستات سال ۹۹ کنکور دارم
  میخواستم بدونم که اگر یکسال پشت کنکور بمونم و تابستان سال ۱۴۰۰ کنکور بدم ایا از لحاظ خدمت سربازی برام غیبت میخوره؟
  دوم اینکه ایا برای مقاطع بالا تر از کارشناسی و تا دکتری میتونیم معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور بگیریم؟
  سوم هم اینکه اگر مدت زمان تحصیلمون بیشتر از حد مجازی که برای مشمولا نظام وظیفه تعیین شده در خارج از کشور طول بکشه مشمول غیبیت میشیم؟ البته با مدرک اثبات کنیم که هنوز در حال تحصیل هستیم.
  ممنون میشم به این سه سوال پاسخ بدید متشکرم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. شما تا 1 سال پس از فراغت از تحصیل شامل معافیت تحصیلی هستید؛ بنابراین امکان شرکت دوباره در کنکور بدون این که غیبت محسوب شود برای شما وجود دارد.
   2. بله، امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.
   3. در این مورد به دلیل متغیر بودن قوانین و حساس بودن این مورد نمی‌توانیم به طور دقیق اظهار نظر کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که در بازه زمانی مربوط به خود به طور دقیق آن را از مسئولین مربوطه پرس و جو نمایید.

 138. سلام
  در جواب های بالا شما گفتید که موقع ثبت نام در دانشگاه مقصد نیاز به پاسپورت هست و برای اپلای کردن نیازی به پاسپورت نیست و برای اینکه بتونیم ایران پاسپورت بگیریم باید نامه ی پذیرش رو از دانشگاه مقصد اینجا بهشون ارئه بدیم تا بتونیم پاسپورت بگیریم.من سوالم این هست که نامه ی پذیرش دانشگاه مقصد رو بدون داشتن ‌پاسپورت به ما می دن و اینکه نامه ی پذیرش همون جواب اپلای هستش یا نه فرق داره؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   نامه پذیرش از سوی دانشگاهی که در آن اپلای کرده‌اید، به منزله پاسخ مثبت برای اپلای شما می‌باشد و دریافت آن نیازی به پاسپورت ندارد.

 139. سلام وقتتون بخیر

  ی سوال خیلی فورس داشتم خدمتتون من ویزای تحصیلی امریکامو گرفتم میخواستم ببینم برای خروج از کشور میشه با وثیقه ۱۵میلیونی سیاحتی بامقصد امریکا برای خروج از ایران استفاده کرد؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما قادر به اظهار نظر در این زمینه نیستیم.

 140. سلام یه سوال دارم خدمتتون.بنده یه لیسانس اخیرا گرفتم.البته با سنوات مجاز نظام وظیفه در طول شش سال.میتونم برای ثبت نام در یک دوره ی دیگه ی لیسانس در یک دانشگاه خارج از کشور معافیت تحصیلی از نظام وظیفه بگیرم؟اگه در آزمون ارشد در ایران قبول بشم میتونم انصراف بدم و اون کار رو بکنم؟منظورم ثبت نام در یک دوره ی لیسانس در یک‌کشور دیگه و اخذ معافیت تحصیلی از نظام وظیفه هست.
  ممنونم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما مجاز هستید تا یک مرتبه برای تحصیل در مقطع یکسان اقدام نمایید. (با رعایت شرط عدم غیبت) بنابراین می‌توانید تا یک مرتبه انصراف دهید و در همان مقطع دوباره به تحصیل بپردازید.

 141. سلام وقتتون بخیر ببخشید اگه وثیقه بذاریم و برای تحصیل از کشور خارج بشیم و میانه تحصیل برای استراحت برگردیم ایران دوباره میتونیم از کشور خارج بشیم یا نه؟و این ورود و خروج از کشور محدودیت که نداره،یعنی میتونیم چند بار حین تحصیل بریم بیایم؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام، از سوال شما متشکریم.


   تا زمانی که معافیت تحصیلی شما به اتمام نرسیده باشد، مشکلی برای این امر وجود ندارد؛ اما اکیدا توصیه می‌کنیم از مراکز مربوطه به دقت پرس و جو نمایید.

 142. با سلام و درود
  من یک ماه است که مقطع کارشناسی ارشد رو تموم کرده ام و برای یک کار تحقیقاتی ( حدود یک سال و نیم )در یکی از دانشگاه های خارج از کشور بذیرفته شده ام. سوالم این است که چون من برای یک کار تحقیقاتی (نه مقطع دکتری) می خواهم اقدام کنم معافیت تحصیلی شامل حال من می شود ؟ اگر نه چطور می توانم این مشکل را حل کنم؟
  ممنون از توجهتون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مشکلی برای گذراندن دوره پژوهشی توسط شما وجود ندارد.

 143. سلام بنده وارد ۱۷ سالگی شدم و در حال خواندن زبان آلمانی هستم و عموی من هم شهروند آلمانه و بهم گفته که باید بعد دیپلم کنکور شرکت کنم و بعد با پذیرش یک دانشگاه دولتی در هرجای ایران در هر رشته ای میتونم مدارک خودم رو برای عموم بفرستم تا برام اقدام کنه اما گفت بعد کنکور قبل مشمول سربازی شدن به ترکیه بروم و آنجا صبر کنم اما من متولد اسفند هستم و موقع کنکور مشمول هستم و اجازه خروج ندارم. میخواستم ببینم با پذیرش شدن باید وثیقه بذارم؟ چه راهی رو باید برم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما قادر به اظهار نظر در رابطه با این موضوع نیستیم.

 144. سلام.

  من فارغ التحصیل ارشد هستم و بدون داشتن اضافه خدمت عازم شدم و الان سرباز هستم. تونستم از یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرم ولی برای گرفتن ویزا باید از کشور خارج بشم.
  می دونم که با پذیرش معافیت تحصیلی می.دن ولی سوالم این هست که این معافیت تحصیلی از چه زمانی شروع میشه؟ و این که من می‌تونم از کشور خارج بشم واسه گرفتن ویزا یا نه؟

  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   پس از دریافت معافیت تحصیلی، زمان شروع و پایان آن به شما اعلام می‌گردد و بله، امکان دریافت ویزا با وجود معافیت تحصیلی وجود دارد.

 145. با سلام
  من امسال کنکور دارم ، 18 سالم تمام شده ، نیمه دوم هستم متولد 80 .
  سوالی که دارم این است ، در صورت قبولی و ثبت نام در مقطع کارشناسی در ایران میتوانم برای سال دوم تحصیلم با گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور و انصراف از تحصیل کارشناسی ایران با گذاشتن وثیقه برای ادامه تحصیل از ایران خارج شوم؟
  با تشکر

  • سلام، از سوال شما متشکریم.


   در حال حاضر بر طبق قوانین صادر شده، حداقل مدرک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی، مدرک کارشناسی می‌باشد؛ بنابراین در صورتی که دارای معافیت از خدمت سربازی نباشید، امکان انصراف و اپلای برای مقطع کارشناسی وجود ندارد و لازم است پس از گذراندن مقطع کارشناسی، برای کارشناسی ارشد اپلای نمایید.

 146. سلام وقتتون بخیر
  آیا امکان دادن معافیت تحصیلی بعد از انصراف از رشته کارشناسی در ایرانی
  و ادامه تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور نمی‌باشند؛ بنابراین لازم است ابتدا مدرک کارشناسی خود را دریافت نمایید و برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید.

 147. سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم مدرک لیسانس و ریز نمرات رو میتونیم بدون دادن کارت پایان خدمت سربازی بگیریم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   امکان دریافت ریزنمرات بدون کارت پایان خدمت وجود دارد؛ ولی اصل مدرک خود را می‌توانید پس از دریافت معافیت تحصیلی دریافت نمایید.

 148. سلام خواهش میکنم سریع جواب بدید
  ممنونم
  من بعد از اخذ پذیرش برای گرفتن ویزا نیاز به مدرک کارشناسی دارم و سفارت ازم مدرک لیسانس رو میخواد
  بعد از گرفتن پذیرش سوالم اینه که دقیقا باید چه مراحلی رو طی کنم یعنی قبل از وقت سفارت نظام وظیفه با اخذ مدرک از دانشگاه موافقت میکنه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لازم است پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد، جهت دیافت معافیت تحصیلی اقدام نمایید تا مدرک شما آزاد شود. سپس می‌توانید مدرک را به سفارت کشور مورد نظر خود ارائه دهید.

   پیشنهاد می‌کنیم جزئیات مساله را از موسسات مربوطه پیگیری نمایید.

 149. سلام میشه بعد ۱۸ سال برای مسافرت از کشور خارج شد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که مشمول خدمت سربازی باشید، بسته به هدف خود از سفر می‌توانید با گذاشتن وثیقه به مدت معینی از کشور خارج شوید.

 150. باعرض سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم این ترم ترم آخر بنده هست و حدود 1 سال دیگه دفاعم رو انجام میدم و فارق التحصیل میشوم میخواستم بدونم که بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد آیا من میتونم برای تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای کانادا اقدام کنم یا نظام وظیفه اجازه نمیدهد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما پس از فارغ‌التحصیلی تا 1 سال از معافیت برخوردار خواهید بود و در این فرصت می‌توانید با انجام مراحل مورد نیاز، جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور اپلای نمایید.

 151. باعرض سلام و خسته نباشید
  بنده دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم و آخر سال 1399 فارغ التحصیل میشوم،بنده تا دی ماه سال 1400 معافیت تحصیلی دارم درصورتی که من فارغ التحصیل بشوم میتونم برای فوق لیسانس دوم در کشور کانادا اقدام بکنم یا نظام وظیفه نمیگذارد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل حساس بودن موضوع، ما قادر به اظهار نظر دقیق در این مورد نمی‌باشیم. توصیه می‌کنیم که پرسش خود را با مراجع مربوطه مطرح نمایید.

 152. سلام و وقت بخیر

  اگر که خانمی از دانشگاهی اکسپت بگیره و همسرش سربازی نرفته باشه، امکان دریافت ویزای همراه رو داره یا خیر؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.


   همسر یا شریک قانونی دانشجو می‌تواند از دو طریق برای دریافت ویزای همراه اقدام کند:

   1. ویزای کاری
   2. ویزای توریستی

   - دریافت ویزای توریستی، تحت شرایط خاصی امکان‌پذیر است. (البته در صورتی که سفر ایشان جزو سفرهای علمی، سفرهای غیر علمی، سفرهای نیمه علمی، سفرهای مطالعاتی، دوره های مشترک و ... حساب شود) ولی امکان سفر غیرعلمی یا غیر زیارتی وجود ندارد.
   - برای دریافت ویزای کاری، در صورتی که پایان خدمت نداشته باشند، خروج از کشور امکان‌پذیر نمی‌باشد.

 153. عرض سلام و ادب خدمت خانم میثاقی
  من ترم آخر کارشناسی هستم و همانطور که گفتید میتونم برا ارشد در خارج کشور اپلای کنم و معافیت تحصیلی شامل م میشه درسته (چون سربازی ندارم)؟
  آیا بعد از گذراندن ارشد یا دکترا ویزای اقامت و ویزای کاری در همان کشور به ما تعلق میگیرد یا خیر ؟
  و گفتید بعد از سه سال میتونیم چند بار در سال بیایم ایران و برگردیم اما دقیق متوجه نشدم این سه سال از زمانی شروع میشه که برا تحصیل میریم خارج یا بعد از گرفتن مدرک ؟
  ممنون مرسی

  • سلام، از سوال شما متشکریم.


   1. بله، امکان دریافت اقامت و یا ویزای کاری به شرط رعایت موارد خواسته شده وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم شرایط مربوط به کشور مورد نظر خود را به دقت مطالعه نمایید و نسبت به انجام آن‌ها اقدام کنید.

   2. این دوره سه ساله مربوط به سه سال اقامت در خارج از کشور است و ارتباطی به مدرک تحصیلی ندارد. به این ترتیب مشمولانی که حداقل ۳ سال اقامت در خارج از کشور داشته باشند و به دوره غیبت ورود کرده باشند، می‌توانند پس از اتمام معافیت تحصیلی حداکثر دو بار در سال و به مدت سه ماه به کشور تردد نمایند.

 154. سلام ببخشید من دیپلم ریاضی دارم و پشت کنکوری هستم و میخوام برای لیسانس در ایتالیا اقدام کنم
  توی پرسش و پاسخ ها شما فرمودید که نمیشه و حتما باید کارشناسی رو در ایران بگذرونید ولی من از چند نفر و موسسه مهاجرتی پرسیدم میگند که میتونید وثیقه بزارید 15 میلیون و از کشور خارج بشید.
  این چجوریه جریانش؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   طبق ماده ۳۵ قانون وظیفه عمومی، ادامه تحصیل مشمولان دارای مدرک تحصیلی دیپلم در دانشگاه‌های خارج از کشور امکان‌پذیر نیست و فقط فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی و بالاتر می‌توانند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنند.

   احتمالاً منظور این موسسات، خروج از کشور با هدف سفر موقت به مدت 20 یا 30 روز و بازنگشتن به کشور بوده است. لازم است توجه داشته باشید که در این روش امکان بروز مشکلات احتمالی وجود دارد.

 155. سلام من مشمول هستم و تیر 98 دیپلم گرفتم ، دانشگاه رفتم بعد مهرماه انصراف دادم الان تا اواسط مهر سال 99فراغت دارم. میتونم تابستان 99 با ویزای توریستی از کشور خارج بشم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار وجود دارد.

   نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که طول زمان سفر مورد نظر برای سفرهای سیاحتی ۳۰ روز است و شما می‌توانید با این مجوز تنها یک بار از هر کدام از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی خارج شوید.

 156. سلام ببخشید اگه یه نفر معافیت تحصیلی داشته باشه بره ترکیه و از ترکیه با ویزای دانشجویی بخواد بره کانادا امکانش هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار وجود دارد.

 157. با سلام
  اگه یک نفر بدون گذروندن سربازی اپلای کنه و اقامت دایم کشور مقصد(محل تحصیل) رو بگیره برای رفت و آمدش به ایران مشکلی براش پیش نمیاد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حین تحصیل و تا زمانی که از معافیت تحصیلی برخوردار هستید، مشکلی برای رفت و آمد به کشور وجود ندارد. در صورتی که تحصیل و در نتیجه مهلت معافیت تحصیلی شما به اتمام رسیده باشد، پس از 3 سال اقامت در کشور مقصد می‌توانید دو بار در سال در بازه‌های حداکثر 3 ماهه به ایران سفر کنید.

 158. سلام و تشکر از وقتی که میذارین.
  من 21 سالمه 4 ترم در یک دانشگاه تاپ در مقطع کارشناسی درس خوندم انصراف دادم دوباره کنکور دادم و در یه دانشگاه دیگه و رشته دیگه مشغول ب تحصیل شدم تا الان که ترم 4 هستم در دانشگاه جدید.
  میخواستم بدونم امکان تحصیل برای مقطع کارشناسی در المان هست؟ در رشته ای که الان دارم میخونم.
  یه قانونی شنیدم از این موسسات که میگن با پاس کردن 40 واحد مرتبط میشه بدون کالج مستقیم رفت برای کارشناسی. درسته؟
  و من معافیت تحصیلی دارم صرفا.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی جهت اظهار نظر در این زمینه را نداریم.

 159. سلام. من دانشجو ترم آخر کارشناسی ام و برای گرفتن پاسپورت واسه ی آیلتس نیازه نوع سفر سیاحتی یا زیارتی رو انتخاب کنم . خواستم ببینم بعد از انتخاب هرکدوم, ازم بلیط سفرم رو میخوان یا میتونم اطلاعات غیر معتبر قرار بدم, خصوصا این که آیا هیچ مشکلی پیش نمیاد اگه سفر زیارتی رو انتخاب کنم چون وثیقه کمتری میگیرن(تموم شرایط بدون داشتن بلیط سفره)؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما قادر به اظهار نظر در این زمینه نیستیم.

 160. سلام من کارشناسی خوندم و تموم شد باید مهر برم سربازی و میخوام بهمن ماه در دانشگاه کانادا درس پخونم من میتونم فعلا دانشگاه ازاد ثبت نام کنم تا مشمول خدمت نشم اما بعد اینکه رفتم کانادا میتونم مثلا سالی یک بار برگردم ایران برای ۱ ماه و دوباره برگرم کانادا یا بیام ایران دیگه اجازه خروج نمیدن و باید سربازی برم؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر، امکان دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور وجود دارد. در این صورت مشکل رفت و آمد به کشور را نیز پیدا نخواهید کرد.

 161. سلام امکانش هست که مثلا من دوره ی لیسانسم رو در ایران بگذرونم اون هم با بهترین معدل و مقاله و بعد سربازی رو بگذرونم و بعد برای اپلای اقدام کنم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این ترتیب، شرایط ایده‌آل در کشور ما می‌باشد و انجام آن هیچگونه مشکلی ندارد. البته بهتر است دقت داشته باشید که فاصله دریافت مدرک دانشگاهی شما با تاریخ اپلای بیش از حد فاصله نداشته باشد.

 162. سلام
  من میخوام برای مقطع ارشد ادامه تحصیل بدم، برای کالجی در کانادا در حال اقدام هستم که شعبه ای از دانشگاهی در آمریکاست که مورد تایید وزارت علوم هست، میخواستم ببینم که برای این کالج معافیت تحصیلی به من میدن؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل تغییر مداوم تصمیم‌گیری در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم که پرسش خود را از طریق وزارت علوم پیگیری نمایید.

 163. با سلام
  یکی از دوستان من کارشناسیشو داره میگیره و میخواد برای اپلای اقدام کنه اگه موفق به اپلای بشه و اقامت ش رو به اقامت دایم تبدیل کنه برای رفت و آمدش به ایران با توجه به اینکه کارت پایان خدمت نگرفته مشکلی پیش نمیاد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به استناد بند الف مصوبه شماره 5/10/708م/4/ن، افراد دارای اقامت دائم مجازند که در سال دو بار و هر بار به مدت حداکثر 3 ماه به ایران رفت و آمد داشته باشند.

 164. سلام وقتتون بخیر ! بنده یکبار درمقطع لیسانس وارد دانشگاه شدم و انصراف دادم ! دوباره رشته ی مهندسی پزشکی قبول شدم و تا الان دارم ادامه میدم و معافیت تحصیلی بنده تا اخر امسال فرصت هست ! یک سوال داشتم اونم اینکه میخاستم برای رشته ی دندون پزشکی از دانشگاه باکو اپلای بگیرم من سربازی نرفتم و این موضوع برام اهمیت داره ! میخواستم بدونم میتونم اپلای بگیرم یا خیر !؟ میشه راهنماییم کنید و توضیح کامل بدین و راه ها شو بهم بگید ممنونتون میشم ! من ۲۴ سالم هست

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما در دوره تحصیل خود یک بار امکان انصراف و تحصیل مجدد در مقطع یکسان را دارید؛ بنابراین مشکلی در دریافت معافیت تحصیلی و اپلای شما وجود نخواهد داشت.

 165. سلام
  من دانشجوی پرستاریم ترم۴
  ولی میخام ویزای تحصیلی بگیرم از روسیه
  پروسه اداریشو نمیدونم چطوریه راهنمایی کنین بی زحمت

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   لطفاً سوال خود را دقیق‌تر مطرح کنید تا بتوانیم به درستی شما را راهنمایی کنیم.

 166. سلام،
  من فارغ التحصیل مقطع ارشد هستم و از یک دانشگاه خارج از ایران برای مقطع دکتری پذیرش دارم.
  کارهای معافیت تحصیلی را انجام داده ام.
  سوال من این است که پس از دریافت معافیت تحصیلی، یک مدت محدود (6ماه) برای خروج از کشور داده می شود. اگر در این مدت ما نتوانیم ویزا بگیریم و از کشور خارج شویم و یا به دلیل ویروس کرونا پذیرش من یک ترم به تعویق بیوفتد، آیا معافیت ما باطل می شود یا به من فرصت بیشتر داده می شود؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل عدم اطلاع‌رسانی مناسب در این زمینه ما دارای اطلاعات کافی برای اظهار نظر در این زمینه نیستیم و توصیه می‌کنیم که این موضوع را از مراجع مربوطه پیگیری نمایید؛ اما به احتمال زیاد این فرصت تمدید خواهد شد.

 167. سلام
  وقت بخیر
  من فارق التحصیل مقطع کارشناسی و در حال حاضر در فرجه ای یک ساله برای کارشناسی ارشد هستم. آیا امکان تحصیل رشته دندان پذشکی در خارج از کشور و گرفتن معافیت تحصیلی برای بنده وجود دارد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، امکان انجام این کار به طور قانونی وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم که مراجع مختلف را نیز در رابطه با سوال خود بررسی نمایید.

 168. سلام ، من دانشجوی سال آخر دکتری عمومی دامپزشکی دانشگاه آزاد هستم میخوام برای ادامه تحصیل و تخصص بالینی برم اروپا ، باید حتما اول سربازیمو بگذرونم ؟ یا اینکه میشه در این مقطع بدون سربازی و آزاد کردن مدرک معافیت تحصیلی گرفت ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل پیچیدگی‌های موجود در پروسه تخصص، توصیه می‌کنیم که سوالات خود را طریق نظام وظیفه پیگیری نمایید.

 169. سلام
  من دانشجوي كارشناسي هستم و ٣ سال هم معافيت تحصيلي دارم تا سربازي، من ٤ ماه ديگه يك كنفرانس بايد شركت كنم در خارج از كشور ، براي ويزاي كنفرانس كه توريستي نيست اجازه خروج از كشور دارن؟چون من توريستي و با وثيقه خارج شدم ، ميخواستم بدونم با ويزاي كنفرانس هم ميتونم خارج شوم؟
  ممنون ميشم اگر زودتر پاسخ دهيد
  با سپاس

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار برای شما وجود دارد و می‌توانید با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شوید.

 170. سلام تو سامانه ی سجاد قسمت معافیت تحصیلی همچین پیامی میده
  فقط متقاضیان مرد که حداقل یک مقطع تحصیلی با وضعیت شاغل به تحصیل و یا دارای پذیرش خارج از کشور در پروفایل خود داشته باشند

  من برگه سبر دارم وضعیت رو زدم مشمول و پذیرشم هم دارم ولی جایی واسه اپلود نداره

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل سهولت و دقت بیش‌تر کار خود، پیشنهاد می‌کنیم پرسش خود را از موسسات مربوطه پیگیری نمایید.

 171. درصورتی که خانم بتونن اپلای کنن و همسرشون رو بخوان با ویزای همراه خودشون ببرن و همسر هنوز یک سال از فارغ التحصیلیش مونده و مشمول رفتن به سربازی هم هست، آیا امکانش هست یا باید سربازی رو بگذرونن بعد؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   از لحاظ قانونی لازم است همسر فرد ابتدا دوره سربازی خود را بگذراند و بعد مجاز به ترک کشور باشد؛ اما برای انجام این کار راه‌های دیگری نیز وجود دارد که توصیه می‌کنیم آن‌ها را بررسی فرمایید.

 172. با سلام
  من الان در خارج از کشور مشغول به تحصیل در دوره‌ی دکترا هستم و معافیت تحصیلی دارم و قبلا در ایران مدرک کارشناسی ارشد رو گرفتم.
  ۱. اگه دوره‌ی دکترا رو در خارج از کشور به ارشد تبدیل کنم، آیا می‌تونم همچنان سالی دو بار و حداکثر به مدت سه ماه به ایران مسافرت کنم؟
  ۲. اگه کسی از تحصیل در خارج انصراف بده، مهلت یکساله‌ی معرفی به نظام وظیفه برای اون فرد از چه زمانی شروع میشه و آیا نیاز به نامه‌ی انصراف از دانشگاه خارجی هست؟ (این سوال رو برای این می‌پرسم که برخی از دانشگاه‌های خارجی نامه‌ی انصراف از تحصیل نمیدن که توش تاریخ انصراف نوشته شده باشه)
  با سپاس فراوان

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   توصیه می‌کنیم به دلیل حساسیت موضوع و برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در این زمینه پاسخ سوال خود را از مراکز مربوطه پیگیری نمایید.

 173. سلام وقت بخیر، بنده خدمت سربازی را انجام دادم و می‌خوام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش اقدام کنم آیا این امکان وجود دارد که ارز مورد نیاز خودم را از طریق ارز دانشجویی تأمین کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   به دلیل اعلام نشدن یا عدم اطلاع ما از شرایط ارز دانشجویی در سال 99 قادر به اظهار نظر در این مورد نیستیم.

 174. سلام وقت بخیر.برای کسانی که حدودا 5 تا 6 سال غیبت سربازی خوردن و مدرک تحصیلی انها دیپلم است بهترین راه برای خروج از کشور بدون سربازی رفتن چیه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حال حاضر راه قانونی برای این کار وجود ندارد.

 175. سلام وقت بخیر
  وزارت علوم هر ساله لیستی منتشر میکنه مبنی بر دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت ، کسایی که سربازی نرفتند آیا برای صدور معافیت تحصیلی باید از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم پذیرش بگیرند
  یا فقط این لیست برای ارزشیابی مدرک تحصیلی ای که بعدا خواستیم مدرک معادل کنیم هست؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   این لیست در واقع مجوزی برای اپلای در دانشگاه‌هایی است که از نظر وزارت علوم صلاحیت دارند و صرفاً جهت ارزشیابی نیست؛ بلکه در دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان موثر است. اما توجه داشته باشید که لیست نقص‌هایی نیز دارد و می‌توانید دانشگاه مورد نظر خود را به ایشان معرفی کنید تا پس از بررسی، به لیست اضافه شود.

 176. سلام روز بخیر
  همسرم درحال تحصیل دکترا هست . میتونه هر زمان انصراف بده و برای خارج از کشور اپلای بگیره و با گذاشتن وثیقه بدون ممانعت خارج بشه؟
  مقاطع تحصیلیش متمادی بوده . آیا مهمه که قبل از دفاع پروپوزالش باشه یا خیر؟ یا میشه انصراف نده و تطبیق واحد بده؟
  ممنونم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار برای ایشان وجود دارد.

 177. سلام خسته نباشید
  کسایی ک با عضویت توی بنیاد نخبگان از سربازی معاف میشن و به جای سربازی باید یک سال طرح یا پروژه واسه دولت و ... بگذرونن این فرآیند رو باید چطور طی کنن ؟ آیا مبلغ وثیقه یکسان هست ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   ما اطلاعات کافی برای پاسخ به این سوال را نداریم.

 178. سلام خسته نباشید
  بنده دارای دیپلم تجربی با معدل کل ۱۶/93 و دانشجوی ترم چهار دانشگاه پیام نور هستم میخواستم بدونم بهترین روش برای خروج از کشور برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی چیه؟
  واینکه چگونه بدون کارت پایان خدمت از دانشگاه کشور مقصد درخواست پذیرش کنیم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اپلای کنید و با دریافت معافیت تحصیلی، نیازی به کارت پایان خدمت برای خروج از کشور نخواهید داشت.

 179. سلام
  بنده ارشد مهندسی مکانیک دارم تا اخر بهمن 98 معافیت تحصیلی داشتم ولی از سنوات به طور کامل استفاده کردم 3 بار و الان مشمولم شایدم با چند ماه غیبت الان راهی هست برای خروج؟
  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که مشمول غیب باشید امکان خروج از کشور با استفاده از معافیت تحصیلی وجود نخواهد داشت.

 180. سلام
  اگه کسی با گذاشتن وثیقه از کشور خارج بشه و پس از مهلت تعیین شده به کشور برنگرده چه اتفاقی میفته ؟ بعد از اینکه مبلغو ضبط کردن ایا امکان بازگشت مجدد به کشور وجود داره ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، این موضوع مشکل قانونی دارد و شما مشمول غایب حساب خواهید شد.

 181. سلام خسته نباشید من همسر دانشجو برق کنترل در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه تربیت مدرس هستش با معدل18 و خوردهای ما برای دکترا اقدام کردیم ولی با وضعیت کرونا انگار رفتن سخت تر شده عایا برای کشور های اروپایی باید کار خاصی انجام داد کلا داریم ناامید میشیم باتوجه به اینکه مقاله کارشناسی ارشدش هم قابل قبوله لطفا پاسخ بدید ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   وضعیت شما مناسب است و با داشتن نمره مناسب آزمون زبان و سابمیت مقالات تخصصی می‌توانید اپلای نمایید.

 182. سلام خسته نباشید
  برای اینکه از نظام وظیفه معافیت تحصیلی بگیریم باید برگه پذیرش از دانشگاه مقصد رو داشته باشیم
  بهترین روش های درخواست پذیرش از دانشگاه مقصد برای کسانی که کارت پایان خدمت ندارن چیه????

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید با استفاده از ریزنمرات خود اپلای نمایید و از دانشگاه مقصد پذیرش دریافت نمایید. سپس پس از دریافت معافیت تحصیلی و دریافت اصل مدارک می‌توانید در ثبت نام حضوری اصل مدارک خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهید.

 183. سلام من امسال دیپلم تجربی را میگیرم و می خواهم در یکی از دانشگاه های المان اپلای کنم آیا امکان خارج شدن من از کشور وجود دارد با توحه به اینکه در ایران دانشگاه نمی خواهم بروم.

  • سلام،از سوال شما متشکریم.

   مشمولان دیپلم امکان خارج شدن از کشور را ندارند. لازم است برای این کار ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

 184. سلام وقت بخیر
  27 بهمن 99 فرجه 1 ساله ام تموم میشه اگه تا قبل این تاریخ نتونستم پذیرش برای دکترا خارج از کشور بگیرم
  با داشتن برگه اعزام بدون غیبت، اگه تا قبل تاریخ اعزام پذیرش بگیرم، برای من معافیت تحصیلی صادر میشه یا حتما باید قبل اتمام فرجه 1 ساله پذیرش بگیرم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما می‌توانید در طول خدمت خود نیز اپلای نمایید و با دریافت نامه پذیرش اقدام به ترخیص از خدمت و دریافت معافیت تحصیلی کنید. فقط توجه داشته باشید که برای انجام این کار نباید مشمول غایب باشید.

 185. با سلام و خسته نباشید
  درصورتی که یک خانم متاهل برای اپلای تحصیلی اقدام کنه و قبول بشه، و همسرش همچنان مشمول نظام وظیفه باشه و یا در حین انجام خدمت باشه، ایا اقا میتونه با استفاده از ویزای همراه خانم همراه همسرش بره؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   متاسفانه این کار قانونی نیست و لازم است ابتدا دوره سربازی ایشان گذرانده شود، معاف شوند و یا معافیت تحصیلی دریافت کنند تا اجازه خروج از کشور را پیدا کننده و در آینده در بازگشت به کشور مشکل پیدا نشود.

 186. سلام
  برای دانشجویان پزشکی اگر پذیرش مقطع phD داشته باشند
  آیا امکانش هست که برای سربازی و طرح برا هر کدام جدا وثیقه بگذراند و بروند؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، امکان انجام این کار وجود دارد.

 187. سلام ممنون که سوالارو پاسخ میدین من به تازگی از دانشگاه ازاد فارغ التحصیل شدم چطوری میتونم مدرک لیسانسم رو بگیرم برای ترجمه؟ با دانشگاه که صحبت کردم گفتن تا کارت پایان خدمت یا معافی نیاری نمیتونیم بهت بدیم یعنی راهی نداره باید برم سربازی؟ و شنیدم که دانشگاه خارجی برای ثبت نام مدرک اصلی لازمه و گواهی موقت قابل ترجمه نیست چقدر طول میکشه اصلشو صادر کنن؟ اگر از دانشگاه خارجی پذیرش بگیرم مدرکم رو میدن؟؟

  • سلام، با تشکر از شما.

   اصل مدرک دانشگاهی شما در ثبت نام جضوری در دانشگاه مقصد مورد نیاز است. بنابراین شما با استفاده از ترجمه رسمی و (و یا حتی غیر رسمی) ریزنمرات خود می‌توانید اپلای کنید و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی و سپس آزادسازی مدرک خود نمایید.

 188. سلام. اگر کسی بخواد از انصراف استفاده کنه که مشمول سربازی مجدد نشه، مثلا از ارشد ایرانش انصراف بده و ارشد خارج از کشور اپلای کنه، نمره هایی که به عنوان نمره های ارشد ایران فرستاده تکلیفش چی میشه؟ یعنی باید چه چیزی به اون دانشگاه خارج از کشور بگه؟ (چون دیگه مدرک نهاییش رو نمیتونه بگیره در صورت انصراف)

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورت انصراف از دوره کارشناسی ارشد، لازم است با نمرات کارشناسی خود اپلای نمایید. در صورت عدم دسترسی به مدرک تحصیلی خود نیز می‌توانید با ریزنمرات اپلای کنید و بعد از دریافت پذیرش و معافیت تحصیلی، مدرک خود را از دانشگاه تحویل بگیرید.

 189. سلام و خسته نباشید.
  من یکبار به دلیل جابجایی سال ۹۳ از مقطع کارشناسی انصراف دادم و دوباره ثبت نام کردم تا اینکه لیسانس رو سال پیش گرفتم.
  سال بعد میخوام مهاجرت کنم ولی برای زمان خریدن مجبورم ارشد ثبت نام کنم. آیا با توجه به اینکه من یکبار انصراف دادم میتونم برای ارشد آپلای کنم؟
  چون نمیدونم برای آپلای باید از دانشگاه انصراف بدم یا دانشگاه بهمون معافیت تحصیلی میده؟؟
  و اگر انصراف بدم میشه دومین بار
  یک بار در مقطع کارشناسی و اگر دوباره انصراف بدم میشه یکبار هم در مقطع ارشد! تکلیف من چیه؟؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما تنها یک بار امکان انصراف دارید و بنابراین لازم است پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد، برای دوره دکتری اپلای نمایید.

 190. سلام اگه فردی برای تحصیل در دانشگاه خارجی پذیرفته بشه و برای خروج از کشور معافیت تحصیلی دریافت کنه. بعد از دریافت اقامت از اون کشور و اتمام تحصیل یا تحصیل تا یک مقطع خاص، میتونه به کشور برگرده و سربازی رو بخره تا مشکلی پیش نیاد و راحت بتونه دوباره به اون کشور خارجی برگرده؟ ممنون میشم جواب بدید.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   افرادی که بیش از 3 سال در خارج از کشور اقامت داشته‌ باشند، می‌توانند سالی دو بار به ایران سفر کنند و به مدت 3 ماه در ایران بمانند.

 191. با سلام . من امسال دانشجوی مقطع دکتری میشم .
  قصد دارم برای اپلای کردن در مقطع دکترا اقدام کنم .
  با توجه به * مشکل سربازی * آیا پس از پذیرش میتوانم از دانشگاه فعلی انصراف بدهم و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برم ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   بله، شما تا 1 بار امکان انصراف از یک مقطع و اپلای برای تحصیل در همان مقطع را دارید.

 192. سلام، ببخشید دوباره میپرسم.
  یعنی منظورتون اینه که اگه کسی معافیت تحصیلی بگیره و بیشتر از ۳ سال توی یه کشور خارجی بمونه و اقامت دریافت کنه، حتی با تموم شدن دانشگاه یا انصراف ازش و مشغول به کار شدن هم میتونه ۲ بار در سال (در مجموع سه ماه) بیاد ایران و دوباره برگرده بدون اینکه نرفتن به خدمت سربازی براش مشکل ایجاد کنه؟ و اینکه میشه هر سال این کار رو کرد یا تا یه زمان خاصی اینطوریه؟

 193. سلام من دانشجوی ترم آخر ارشد هستم و فقط پایان‌نامه دارم.
  آیا می‌توانم پس از فارغ‌التحصیلی با داشتن پذیرش مجددا در مقطع ارشد از دانشگاهی در خارج از کشور، از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟ یا فقط در صورت پذیرش در مقطع دکتری از این حق برخوردار خواهم شد؟
  با توجه به اینکه تابحال انصراف ندادم و در یک مقطع یکسان دوبار تحصیل نکردم.
  ممنون

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   با شرایط توصیف شده، شما می‌توانید مجدداً برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید و مشکلی برای انجام این کار وجود ندارد.

 194. سلام.
  من دانشجوی ترم 6 کارشناسی ارشد هستم. تا پایان شهریور دفاع می کنم و تا پایان شهریور هم معافیت تحصیلی دارم.
  آیا بعد از اتمام این دوره مجدداً معافیت تحصیلی یک ساله ای خواهم داشت؟(غیبت هم نداشته ام) .
  اگر این معافیت یک ساله را داشته باشم می توانم از آن برای اقدام به اپلای استفاده کنم ؟
  متشکرم.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   مدت اعتبار معافیت تحصیلی تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد. بنابراین شما می‌توانید از این دوره 1 ساله برای اپلای استفاده نمایید و مشکلی برای انجام این کار وجود ندارد.

 195. سلام وقت بخیر. ببخشید من مهر ماه وارد ترم ۹ کارشناسی میشم و ترم اخرم هست.
  ایا تا خرداد ماه وقت دارم برای اپلای اقدام کنم و خارج بشم یا نه زمان یکسالم برای خروج از انتهای ترم ۹ یعنی بهمن شروع میشه تا بهمن سال بعد؟
  چون سایت نظام وظیفه نوشته مقدار معافیت برای کارشناسی ۵ سال هست وای من که دارم ۹ ترمه میشم هم میتونم تا یمسال بعد زمان داشته باشم؟
  و اینکه ایا میتونم برای لیسانس مجدد اقدام کنم در خارج یا نه فقط باید برای ارشد اقدام کنم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   تعداد سنوات مجاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 5 سال می‌باشد؛ بنابراین مشمول غائب به شمار نمی‌روید و برای 1 سال فراغت از خدمت مشکلی پیش نخواهد آمد.
   همچنین به دلیل الزام معافیت تحصیلی برای خروج از کشور، لازم است برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

 196. سلام مجدد ببخشید در پیرو سوال قبلی یک سوال دیگه دارم

  سوال قبلی؛
  سلام وقت بخیر. ببخشید من مهر ماه وارد ترم ۹ کارشناسی میشم و ترم اخرم هست.
  ایا تا خرداد ماه وقت دارم برای اپلای اقدام کنم و خارج بشم یا نه زمان یکسالم برای خروج از انتهای ترم ۹ یعنی بهمن شروع میشه تا بهمن سال بعد؟
  چون سایت نظام وظیفه نوشته مقدار معافیت برای کارشناسی ۵ سال هست وای من که دارم ۹ ترمه میشم هم میتونم تا یمسال بعد زمان داشته باشم؟
  و اینکه ایا میتونم برای لیسانس مجدد اقدام کنم در خارج یا نه فقط باید برای ارشد اقدام کنم؟

  پاسخ شما:
  سلام، از سوال شما متشکریم.
  تعداد سنوات مجاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 5 سال می‌باشد؛ بنابراین مشمول غائب به شمار نمی‌روید و برای 1 سال فراغت از خدمت مشکلی پیش نخواهد آمد.
  همچنین به دلیل الزام معافیت تحصیلی برای خروج از کشور، لازم است برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید.


  - ببخشید سوال من اینه که اگر این پنج سال سنوات من تموم بشه(خرداد ۱۴۰۰ پایان سنوات ۵ ساله من هست) ولی من بهمن ۹۹ درسم تموم میشه یعنی حدودا ۴ ماه زودتر از پایان سنوات. حالا تا بهمن ۱۴۰۰ وقت دارم تا بتونم خارج بشم از کشور یا نه همون خرداد ۱۴۰۰ که پایان زمان سنواتم هست مهلت خارج شدنم هم همون تایم هست وتموم میشه؟
  در کل زمانی که برای خروج از کشور دارم دقیقا در چه تاریخی به اتمام میرسه با این دید که من درسم بهمن ۹۹ تموم میشه یعنی اتمام ۹ ترم کارشناسی.
  بعد اینکه فرمودید "همچنین به دلیل الزام معافیت تحصیلی برای خروج از کشور، لازم است برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید." منظورتون ارشد گرفتن از دانشگاه خارج از کشور هست درسته؟

 197. سلام، ببخشید سوال دوم منو جواب ندادین:
  یعنی منظورتون اینه که اگه کسی معافیت تحصیلی بگیره و بیشتر از ۳ سال توی یه کشور خارجی بمونه و اقامت دریافت کنه، حتی با تموم شدن دانشگاه یا انصراف ازش و مشغول به کار شدن هم میتونه ۲ بار در سال (در مجموع سه ماه) بیاد ایران و دوباره برگرده بدون اینکه نرفتن به خدمت سربازی براش مشکل ایجاد کنه؟ و اینکه میشه هر سال این کار رو کرد یا تا یه زمان خاصی اینطوریه

  • 1. شما از زمان اتمام تحصیل به مدت 1 سال دارای معافیت تحصیلی خواهید بود و مهلت شما در خرداد 1400 به پایان نمی‌رسد.
   2. بله، به دلیل شرایط موجود برای معافیت تحصیلی، (مگر آن که دارای کارت پایان خدمت باشید) لازم است در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور اپلای کنید و نمی‌توانید مجدداً برای مقطع کارشناسی اپلای نمایید.
   3. بله، در صورتی که بیش از 3 سال در کشوری خارجی زندگی کرده باشید و اقامت دریافت کنید، حتی پس از اتمام معافیت تحصیلی قادر خواهید بود 2 بار در سال و به مدت سه ماه به کشور سفر کنید. این کار هر سال امکان‌پذیر است، البته توصیه می‌کنیم در هر بار هنگام سفر به ایران به دقت قوانین را چک کنید تا تغییر نکرده باشند و مشکلی برای شما پیش نیاید.

 198. سلام وقت به خیر
  بنده دانشجوی کارشناسی ترم 7 دانشگاه آزاد هستم و قصد دارم از یکبار انصرافم استفاده کنم و با پذیرشی که از دانشگاه خارج از کشور در مقطع لیسانس میگیرم در اونجا اقدام به تحصیل کنم. آیا امکان این کار وجود دارد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در حال حاضر مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای خروج از کشور نیستند و به همین دلیل شما نمی‌توانید برای مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی دریافت کنید. بنابراین لازم است در مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید و سپس اقدام به خروج از کشور نمایید.

 199. سلام و تشکر بابت راهنمایی های دقیقتون
  من دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هستم و تا پایان دی ماه فارغ التحصیل میشم. متأسفانه به دلیل شرایطی که دارم، امسال نمی توانم اپلای کنم. اگر سال بعد برای دکتری اپلای کنم، برگه پذیرش از دانشگاه مقصد پس از پایان فرجه یک ساله اما قبل از اعزام به سربازی به دستم خواهد رسید. در چنین شرایطی باز هم باید اعزام بشوم یا دیگر تا شروع ترم تحصیلی و خروج از کشور مشکلی نخواهم داشت؟
  ممنون از راهنماییتون

  • سلام، از شما متشکریم.

   لازم است به خدمت بروید و در حین خدمت پس از دریافت نامه پذیرش خود جهت دریافت معافیت تحصیلی اقدام نمایید. بنابراین مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت؛ فقط باید دقت داشته باشید که مشمول غایب شمرده نشوید تا بتوانید معافیت تحصیلی دریافت کنید.

 200. درود. امیدوارم حالتون خوب باشه.
  من مهر ماه وارد ترم ۵ میشم و میخوام برای ترم ۷ ام اپلای کنم. اگر من ترم ۷ کپی مدرک یا مدرک موقت رو بگیرم و برای دانشگاه مقصد ارسال کنم و سپس ادمیشن رو هم که گرفتم اون موقع بعد فارغ التحصیلی باید مدارک رو آزادسازی کنم که با وزارت کار و تایید دانشگاه یک سال زمان میبره و این خودش میشه یک ساعت معافیت تحصیلی! حال من چه کاری باید کنم که بتونم وثیقه بزارم که این گپ یک ساله بوجود نیاد که ادمیشنم کنسل بشه؟ به طور خلاصه چطور میشه اصل مدارک رو سریع بگیرم که پذیرشم کنسل نشه؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   شما با پرداخت هزینه می‌توانید مدارک خود را به صورت فوری آزاد کنید.

 201. سلام و وقت بخیر
  ۱.من امسال دیپلم گرفتم و معافیت تحصیلیم رو تا ۱۴۰۱ تمدید کردم. آیا میتونم در این بازه برای کارشناسی اقدام به مهاجرت کنم؟

  ۲.اگه چهارترم کارشناسی بخونم بعد انصراف بدم و میتونم در همین مقطع کارشناسی اقدام به مهاجرت کنم؟ (سربازی نرفتم)

  ۳.اگه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل بشم چقد وقت دارم تا در مقطع ارشد اقدام به مهاجرت کنم ک سربازی نرفتنم مشکلی ایجاد نکنه معافیت تحصیلی داشته باشم؟

  ۴.آیا در حین کارشناسی میشه اپلای کرد برای ارشد ک بعد از فارغ‌التحصیلی زمان کم نیاریم و مهاجرتمون قطعی بشه؟

  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1 و 2. شما می‌توانید در این بازه اپلای کنید؛ ولی به دلیل محدودیت خروج از کشور مشمولین دیپلم، شما با اپلای در مقطع کارشناسی قادر به دریافت معافیت تحصیلی نخواهید بود و دچار مشکل می‌شوید. همین موضوع در انصراف از تحصیل شما نیز صادق است.
   3. شما تا 1 سال پس از فارغ‌التحصیلی دارای معافیت تحصیلی خواهید بود و می‌توانید در این بازه برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید.
   4.بله، شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود و انجام بخش‌هایی که نیاز به ریزنمرات دانشگاهی یا مدرک ندارند، پروسه اپلای خود را به تدریج تکمیل کنید. شما می‌توانید با مراجعه به بخش اپلای وبلاگ تهران پرداخت، اطلاعات بیش‌تری در مورد فرآیند و بخش‌های آن بیابید.

 202. سلام وقت به خیر
  می خواستم بدونم برای اخذ ویزای تحصیلی با مدرک دیپلم تنها راه داشتن کارت پایان خدمت سربازی است؟
  واینکه برای اخذ ویزای تحصیلی محدودیت سنی خاصی وجود داره؟البته بامدرک دیپلم

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   1. بله به دلیل این که به مشمولین دیپلم معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور داده نمی‌شود، لازم است یا دوره سربازی را به پایان برسانید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید.
   2. خیر، محدودیت سنی خاصی برای این موضوع وجود ندارد.

 203. سلام و خسته نباشید
  من میتونم با مدرک کاردانی اقدام به خروج از کشور کنم برای تحصیل درحالیکه سربازی نرفته باشم؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، برای دریافت معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور لازم است حداقل مقطع کارشناسی را به پایان رسانده باشید.

 204. سلام. سوالی که هست اینکه اگر سفارت کشوری که میخوایم اقدا کنیم داخل ایران نباشه، مثل کانادا ، نظام وظیفه به ما چجوری اجازه خروج میده بابت گرفتن ویزا؟ میشه این پروسه رو کلا توضیح بدین ؟

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   در صورتی که فاقد غیبت باشید، می‌توانید با ویزای توریستی و گذاشتن 15 میلیون تومان وثیقه به صورت نقد یا ضمانتنامه بانکی به مدت 20 روز از کشور خارج شوید. البته ممکن است با گذشت زمان، مبلغ وثیقه بیش‌تر از رقم گفته شده باشد.
   جهت دریافت مجوز خروج از کشور لازم است به سامانه خدمات الترونیک نظامی (پلیس +10) مراجعه نمایید و مراحل مورد نیاز در این سامانه را تکمیل کنید.

 205. سلام. من 5 ساله کارشناسی رو تموم کردم و آخرین نمرم هم 29 ام شهریور امسال ثبت شده.
  میخواستم بدونم که اگر که الان برای اپلای اقدام کنم و قبول بشم مشکلی پیش میاد برای من یا خیر.

  • سلام، از سوال شما متشکریم.

   خیر، مشکلی در این رابطه وجود ندارد. شما می‌توانید در فرصت 1 ساله معافیت از خدمت اپلای کنید و در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد حتی اگر فرصت 1 ساله شما تمام شده باشد و به سربازی رفته باشید، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

 206. سلام خسته نباشید
  من یک ماه پیش فارع التحصیل شدم میخام برای اردبیهشت سال بعد اقدام به اپلای کنم و مشکلی بابت مقصد نیست و قبول میکنن. فقط ایا باید دانشگاه ثبت نام کنم ترم بهمن تا به مشکا نخورم یا میتونم اون زمان برای خروج از کشور اقدام کنم ضمنا ثبت نام دانشگاه ها شماره پاسپورت میخاد چجوری بدون اون کار کنیم اخه چون گفتید برای پاسپورت باید نامه دانشگاه مقصد باشه لطفا کمکم کنید.
  من 15 شهریور فارغ التحصیل شدم.

 207. سلام
  من قصد دارم برای پست داک اقدام کنم. همسرم هم دانشجوی دکتری هست و برای سربازی معافیت تحصیلی داره. راهی هست بدون انصراف ایشون و اپلای شون برای تحصیل مجدد در مقطع دکتری در خارج از کشور همراه من از ایران خارج شن؟ میشه در فرصت یک ساله ی بعد از تحصیل برای پست داک اقدام کنند و همراه من بیان؟

پاسخ بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های * دار ضروری هستند.